Cheap ounces in Freeland, WA — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $60 — Crypto Kush at Island Herb ($2.14 per gram)
10 real 28g packages on Freeland menus · Freeland average $72 an ounce · typical flower $5.71 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Washington city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Crypto Kush Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Apple Candy (Trim) Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Gelatomo (Trim) Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Duct Tape (Trim) Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Trainwreck | 28g Flower | ounce | $70 | $2.50/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Pamona Punch | Big Buds | 28g Flower | ounce | $70 | $2.50/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | 28g Flower | ounce | $70 | $2.50/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Papaya Flower | ounce | $90 | $3.21/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Connie Chung Flower | ounce | $90 | $3.21/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Candy Store Flower | ounce | $90 | $3.21/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces $75 and under in Freeland
7 packages in this price band among the cheapest Freeland ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Crypto Kush Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Apple Candy (Trim) Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Gelatomo (Trim) Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Duct Tape (Trim) Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Trainwreck | 28g Flower | ounce | $70 | $2.50/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Pamona Punch | Big Buds | 28g Flower | ounce | $70 | $2.50/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | 28g Flower | ounce | $70 | $2.50/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces $100 and under in Freeland
3 packages in this price band among the cheapest Freeland ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Papaya Flower | ounce | $90 | $3.21/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Connie Chung Flower | ounce | $90 | $3.21/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Candy Store Flower | ounce | $90 | $3.21/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
What an ounce costs in Freeland
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Freeland has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Freeland ounce: $72 across 10 listings, lowest $60.
- Average half ounce: $120.
- Average quarter: $40.
- Average eighth: $21.44.
See also the Freeland flower price index, cheapest flower per gram and Freeland deals.
Prices come from licensed Washington dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.