Cheapest flower in Freeland, WA
Cheapest right now: Gelatomo (Trim) at Island Herb — $60 ($2.14 per gram)
56 comparable flower listings at 1 Freeland dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare flower prices across every Washington city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Gelatomo (Trim) Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Crypto Kush Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Apple Candy (Trim) Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Duct Tape (Trim) Flower | ounce | $60 | $2.14/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Trainwreck | 28g Flower | ounce | $70 | $2.50/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Pamona Punch | Big Buds | 28g Flower | ounce | $70 | $2.50/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | 28g Flower | ounce | $70 | $2.50/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Papaya Flower | ounce | $90 | $3.21/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Connie Chung Flower | ounce | $90 | $3.21/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Candy Store Flower | ounce | $90 | $3.21/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Birthday Cake Flower | 10 g | $40 | $4/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | GG #4 Flower | 10 g | $40 | $4/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | Blue Cheese Flower | 10 g | $40 | $4/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | I95 Cookies Flower | 10 g | $40 | $4/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | Sunset Runtz Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 16 | Grape Gas | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 17 | Lemon Cherry Gelato Miniz | OK Bodega Boyz · Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 18 | Sour Cough Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 19 | Dosi Pie | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $18 | $5.14/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 20 | Aloha Botanics | GMO Cookies | Flower | 3.5G Aloha Botanics · Flower | eighth | $18 | $5.14/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 21 | Cali Octane Flower | eighth | $18 | $5.14/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 22 | G Punch | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $18 | $5.14/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 23 | Pamona Punch Flower | eighth | $18 | $5.14/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 24 | Stoopid Fruits Flower | eighth | $18 | $5.14/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 25 | True OG Flower | eighth | $18 | $5.14/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 26 | Mini Budz Gelonade Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 27 | electric watermelon | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 28 | Mini Budz Jigglers Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 29 | Dirty Chai | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 30 | Blackberry Headband | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 31 | Mini Budz Duct Tape Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 32 | Lemon Meringue | 3.5g Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 33 | Mini Budz Super Boof Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 34 | Gelato Star | Big Buds | 7.087g Flower | quarter | $40 | $5.71/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 35 | Flower - Slymer Flower | quarter | $40 | $5.71/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 36 | Strawberries and Cream | Big Buds | 7.087g Flower | quarter | $40 | $5.71/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 37 | Layer Cake Flower | eighth | $30 | $8.57/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 38 | Snapple Jax | Big Buds | 3.5g Magic Time Farms · Flower | eighth | $30 | $8.57/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 39 | Pablo Escobar | Big Buds | 3.5g Magic Time Farms · Flower | eighth | $30 | $8.57/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 40 | Gelato 33 Flower | eighth | $30 | $8.57/g | Island Herb Freeland · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
How Freeland flower prices compare
Every row above is priced per gram, so eighths, quarters and ounces compare fairly. That is the only way to compare a flower menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Freeland price: $5.71 per gram (middle of $2.50–$10). That works out to about $19.98 an eighth.
- 100% of priced flower listings in Freeland publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Freeland price data: cheapest weed in Freeland, cheap ounces, Freeland flower price index, Freeland deals.
Cheapest carts & vapesCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Washington dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.