Cheapest weed in Salcha, AK
156 Salcha menu items with a published package size, compared on the same unit · lists rebuilt Sep 23, 2026
↑ Compare every Alaska city: cheapest weed in Alaska
Cheapest flower in Salcha
See all flower prices →Cheapest right now: AuB, Purple Berry Kush 1.7g shake at The Knotty Puffin — $12 ($7.06 per gram) · 9 comparable items at 1 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | AuB, Purple Berry Kush 1.7g shake Flower | each | $12 | $7.06/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | AuB, Black Maple, popcorn, 3.5g Flower | each | $30 | $8.57/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | AuB, Purple Berry Kush, popcorn 3.5g Indica Flower | each | $30 | $8.57/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | AuB, Frozen Tangerines, popcorn, 7g - Sativa Flower | each | $60 | $8.57/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | AuB, Black Maple, popcorn, 7g Flower | each | $60 | $8.57/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Cherry Cookies Flower Aurora Blaze · Flower | gram | $15 | $15/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Triangle Queen Flower Aurora Blaze · Flower | gram | $15 | $15/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | AuB, Jack Herer, deli - Sativa Flower | gram | $18 | $18/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
Cheapest carts & vapes in Salcha
See all carts & vapes prices →Cheapest right now: AB, Grape Cotton Candy, cartridge, 0.5.- Indica at The Knotty Puffin — $30 ($30 per cartridge) · 52 comparable items at 1 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | AB, Grape Cotton Candy, cartridge, 0.5.- Indica Vape Pens | each | $30 | $30/piece | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | AB, Grape Cotton Candy, cartridge, 1g - Indica Vape Pens | each | $55 | $55/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | AB, Alien Orange, cartridge, 1g - Hybrid Vape Pens | each | $55 | $55/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | AB, Space Runtz, Cartridge 1g-Hybrid Vape Pens | each | $55 | $55/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | AB, Snoop Dogg OG, Cartridge 1g-Indica Vape Pens | each | $55 | $55/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | AB, Rainbow Candy Cake, cartridge, 1g - Hybrid Vape Pens | each | $55 | $55/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | AB, Peachberry Pear, cartridge, 1g -Indica Vape Pens | each | $55 | $55/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | AB, Peach Kush, Cartridge 1g -Indica Vape Pens | each | $55 | $55/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
Cheapest edibles in Salcha
See all edibles prices →Cheapest right now: RR, FE Caramel Creamer, 100mg at The Knotty Puffin — $12 ($12 per 100mg of THC) · 45 comparable items at 1 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | RR, FE Caramel Creamer, 100mg Edibles | each · 100mg THC | $12$1833% off | $12/100mg THC | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | RR, FE Irish Creamer, 100 mg Edibles | each · 100mg THC | $12$1833% off | $12/100mg THC | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | AB, Milk Chocolate,10pk (100mg) Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $20 | $20/100mg THC | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Arctic Stars – Cookies & Cream – White Chocolate – 100mg THC – 10 Pack Arctic Bakery · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $20 | $20/100mg THC | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Arctic Stars – Key Lime Pie – White Chocolate – 100mg THC – 10 Pack Arctic Bakery · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $20 | $20/100mg THC | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Arctic Stars – Sea Salt – Dark Chocolate – 100mg THC – 10 Pack Arctic Bakery · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $20 | $20/100mg THC | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | AB, Milk Chocolate English Toffee ,10pk (100mg) Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $20 | $20/100mg THC | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | AB, Dark Chocolate Orange, 10pk (100mg) Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $20 | $20/100mg THC | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
Cheapest concentrates in Salcha
See all concentrates prices →Cheapest right now: Red Run - Huckleberry Shatter 1g at The Knotty Puffin — $60 ($60 per gram) · 6 comparable items at 1 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Red Run - Huckleberry Shatter 1g Red Run Cannabis Cultivators · Concentrates | each | $60 | $60/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | GC, 707 Headband, kinetic sugar, 1g - Indica Concentrates | each | $60 | $60/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Red Run - Strawberry Shatter 1g Red Run Cannabis Cultivators · Concentrates | each | $60 | $60/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Red Run - Cherry Pie Shatter 1g Red Run Cannabis Cultivators · Concentrates | each | $60 | $60/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | GT, Hella Dream, shatter, 0.5g - Hybrid Concentrates | each | $40 | $80/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | GT, Gorilla Zkittlez, Shatter, 0.5g - Hybrid Concentrates | each | $40 | $80/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
Cheapest pre-rolls in Salcha
See all pre-rolls prices →Cheapest right now: GNC, Crescendo, pre-roll, 0.5g - Sativa at The Knotty Puffin — $5 ($10 per gram) · 18 comparable items at 1 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | GNC, Crescendo, pre-roll, 0.5g - Sativa Pre-rolls | each | $5$729% off | $10/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | P, Aloha CBD, pre-roll, .5g - Sativa Pre-rolls | each | $7 | $14/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | P, Alaskan Blueberry CBD, pre-roll 0.5g - Indica Pre-rolls | each | $7 | $14/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Great Northern Cannabis 0.5g Mimosa Pre-Roll (Sativa) Great Northern Cannabis · Pre-rolls | each | $10 | $20/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | CA, OG Banner, pre-roll .5g - Sativa Pre-rolls | each | $10 | $20/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | CA, Rusty OG, pre-roll .5g - Hybrid Pre-rolls | each | $10 | $20/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | GNC, Chernobyl, pre-roll, 0.5g - Sativa Pre-rolls | each | $10 | $20/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | GNC, Jilly Bean, pre-roll, 0.5g - Hybrid Pre-rolls | each | $10 | $20/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
Cheapest infused pre-rolls in Salcha
See all infused pre-rolls prices →Cheapest right now: Red Run - Cereal Milk Terp Infusion Baller Joints 1g at The Knotty Puffin — $15 ($15 per gram) · 26 comparable items at 1 stores
Real ounce packages ranked by ticket price, with price brackets.
Salcha flower price index →Average and typical price per gram, eighth, quarter, half and ounce.
Weed deals in Salcha →Discounted items across Salcha menus, newest first.
Best dispensaries in Salcha →Ranked by the WeedDispos Score from reviews, menus and hours.
Not enough published sizes yet to rank flower (9 items at 1 store), concentrates (6 items at 1 store) in Salcha — we'd rather leave a category out than quote a range we can't stand behind.
Prices come from licensed Alaska dispensary menus and change constantly. Cannabis is for adults 21+; nothing here is a medical claim.