Cheapest flower in Salcha, AK
Cheapest right now: AuB, Purple Berry Kush 1.7g shake at The Knotty Puffin — $12 ($7.06 per gram)
9 comparable flower listings at 1 Salcha dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare flower prices across every Alaska city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | AuB, Purple Berry Kush 1.7g shake Flower | each | $12 | $7.06/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | AuB, Black Maple, popcorn, 3.5g Flower | each | $30 | $8.57/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | AuB, Purple Berry Kush, popcorn 3.5g Indica Flower | each | $30 | $8.57/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | AuB, Frozen Tangerines, popcorn, 7g - Sativa Flower | each | $60 | $8.57/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | AuB, Black Maple, popcorn, 7g Flower | each | $60 | $8.57/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Cherry Cookies Flower Aurora Blaze · Flower | gram | $15 | $15/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Triangle Queen Flower Aurora Blaze · Flower | gram | $15 | $15/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | AuB, Jack Herer, deli - Sativa Flower | gram | $18 | $18/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | AuB, Honey Banana, deli - Sativa Flower | gram | $18 | $18/g | The Knotty Puffin Salcha · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
How Salcha flower prices compare
Every row above is priced per gram, so eighths, quarters and ounces compare fairly. That is the only way to compare a flower menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Salcha price: $8.57 per gram (middle of $8.27–$18). That works out to about $30 an eighth.
- 90% of priced flower listings in Salcha publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Salcha price data: cheapest weed in Salcha, cheap ounces, Salcha flower price index, Salcha deals.
Cheapest carts & vapesCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Alaska dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.