Cheapest carts & vapes in Bloomington, IL
Cheapest right now: G Tank Full Spectrum Hash Oil Vape Cartridge 0.5g at Beyond / Hello Cannabis Dispensary — $25 ($7.14 per gram)
137 comparable vape pens listings at 1 Bloomington dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare carts & vapes prices across every Illinois city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | G Tank Full Spectrum Hash Oil Vape Cartridge 0.5g Aeriz · Vape Pens | eighth | $25 | $7.14/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Savvy | GMO | Cartridge | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $37.20$6240% off | $18.60/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Savvy | Rainbow Belts | Cartridge | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $37.20$6240% off | $18.60/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Savvy | Sour Tangie | Cartridge | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $37.20$6240% off | $18.60/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Savvy | White Widow | Cartridge | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $37.20$6240% off | $18.60/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Berry Blaze All-in-One Vape [2g] Daze Off · Vape Pens | 2 g | $42$7040% off | $21/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Key Lime Pie + Sour Tangie Blender Dual Chamber Vape [2g] Daze Off · Vape Pens | 2 g | $42$7040% off | $21/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Savvy | Fresh Berry | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $42.60$7140% off | $21.30/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Savvy Happy Hour | Summer Melon | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $42.60$7140% off | $21.30/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Savvy | Rainbow Sherbet | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $42.60$7140% off | $21.30/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Savvy | Juicy Mango | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $42.60$7140% off | $21.30/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Savvy | Peaches and Cream | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $42.60$7140% off | $21.30/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Savvy | Pineapple Mimosa | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $42.60$7140% off | $21.30/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Happy Hour - Summer Melon Disposable Pen [300mg] Savvy · Vape Pens | 1/2 g | $11.40$1940% off | $22.80/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Kick Back - Fresh Berry Disposable Pen [300mg] Savvy · Vape Pens | 1/2 g | $11.40$1940% off | $22.80/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Vacay - Pineapple Mimosa Disposable Pen [300mg] Savvy · Vape Pens | 1/2 g | $11.40$1940% off | $22.80/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Rainbow Haze Vape Cartridge [1g] Daze Off · Vape Pens | gram | $24$4040% off | $24/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Jump Start Vape Cartridge | 1g 93 Boyz · Vape Pens | gram | $24$4040% off | $24/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Berry Blaze Vape Cartridge [1g] Daze Off · Vape Pens | gram | $24$4040% off | $24/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Slurricane – Vape Cartridge – 1g 93 Boyz · Vape Pens | gram | $24$4040% off | $24/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Strawberry Cough – Vape Cartridge – 1g 93 Boyz · Vape Pens | gram | $24$4040% off | $24/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Blue Z – Vape Cartridge – 1g 93 Boyz · Vape Pens | gram | $24$4040% off | $24/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Cereal Milk – Vape Cartridge – 1g 93 Boyz · Vape Pens | gram | $24$4040% off | $24/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Purple Urkle – Vape Cartridge – 1g 93 Boyz · Vape Pens | gram | $24$4040% off | $24/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | &Shine | Blueberry | Disposable Vape Pen | 2000mg &SHINE · Vape Pens | 2 g | $51$6015% off | $25.50/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | &Shine 2g Disposable - Fire OG &SHINE · Vape Pens | 2 g | $51$6015% off | $25.50/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | &Shine | Orange Kush x Rainbow Candy | Disposable Vape Pen | 2000mg &SHINE · Vape Pens | 2 g | $51$6015% off | $25.50/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | InHouse - Green Crack AIO Vape 2g InHouse · Vape Pens | 2 g | $52.50$7530% off | $26.25/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | InHouse - Acapulco Gold AIO Vape 2g InHouse · Vape Pens | 2 g | $52.50$7530% off | $26.25/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | Vacay - Peaches and Cream Cart [1g] Savvy · Vape Pens | gram | $27$4540% off | $27/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | Happy Hour - Juicy Mango Cart [1g] Savvy · Vape Pens | gram | $27$4540% off | $27/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | Savvy Kick Back | Rainbow Sherbet | Cartridge | 1g Savvy · Vape Pens | gram | $27$4540% off | $27/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | Savvy Vacay | Banana Sherbz | Cartridge | 1g Savvy · Vape Pens | gram | $27$4540% off | $27/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Savvy Kick Back | Grape Kush | Cartridge | 1g Savvy · Vape Pens | gram | $27$4540% off | $27/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Savvy Happy Hour | Blue Raz Haze | Cartridge | 1g Savvy · Vape Pens | gram | $27$4540% off | $27/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | &Shine 1g Cartridge - Sky OG &SHINE · Vape Pens | gram | $29.75$3515% off | $29.75/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | Sour Diesel | 0.3g Nectar Pen | Hybrid (the) Essence · Vape Pens | 1/2 g | $15$2540% off | $30/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | Pineapple Express | 0.3g Nectar Pen | Sativa (the) Essence · Vape Pens | 1/2 g | $15$2540% off | $30/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | Cantaloupe Haze | 0.3g Nectar Pen | Sativa (the) Essence · Vape Pens | 1/2 g | $15$2540% off | $30/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | Bombsicle | 0.3g Nectar Pen | Indica (the) Essence · Vape Pens | 1/2 g | $15$2540% off | $30/g | Beyond / Hello Cannabis Dispensary Bloomington · ★ 4.3 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Bloomington vape pens prices compare
Every row above is priced per gram of oil, so a 0.5g cart can't look cheaper than a 1g one. That is the only way to compare a vape pens menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Bloomington price: $36.13 per gram (middle of $22.80–$59.08). That works out to about $126.46 an eighth.
- 100% of priced vape pens listings in Bloomington publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Bloomington price data: cheapest weed in Bloomington, cheap ounces, Bloomington flower price index, Bloomington deals.
Cheapest flowerCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.