Cheapest flower in Decatur, IL
Cheapest right now: Savvy GRND (SHAKE) Dead Headz 7g Sativa Sale DD at Mystic Greenz — $32 ($4.57 per gram)
311 comparable flower listings at 1 Decatur dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare flower prices across every Illinois city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Savvy GRND (SHAKE) Dead Headz 7g Sativa Sale DD Flower | each | $32$5036% off | $4.57/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Grassroots Shake Zesty Garlic Cookies 14g Indica Flower | each | $64 | $4.57/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Find. Zesty Parm Shake 14g Hybrid Flower | each | $70 | $5/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Find. Astro GMO Shake 14g Indica Flower | each | $70 | $5/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | (the) Essence | Blueberry Muffins | Big Buds | 14g (the) Essence · Flower | each | $70 | $5/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | The Botanist | Dominion Diesel | Flower | 28g The Botanist · Flower | each | $150 | $5.36/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | The Botanist | Strawberry Bubbles | Flower | 28g The Botanist · Flower | each | $150 | $5.36/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | The Botanist 28g Flower Whole White Fire x Chem D Indica Flower | each | $150 | $5.36/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | The Botanist | Violet Fog | Flower | 28g The Botanist · Flower | each | $150 | $5.36/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | The Botanist | Chem Chillz | Flower | 28g The Botanist · Flower | each | $150 | $5.36/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | The Botanist | Mint Sherbert | Flower | 28g The Botanist · Flower | each | $150 | $5.36/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | The Botanist 28g Flower Whole Guava Cream Indica Flower | each | $150 | $5.36/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | The Botanist | Grapple Pie | Flower | 28g The Botanist · Flower | each | $150 | $5.36/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | MWF Booger Sugar Shake 14g Sativa Flower | each | $80 | $5.71/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Violet Sky Ground Flower - 14g Khalifa Kush · Flower | each | $80 | $5.71/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Lula's Black Ice 14g Indica Shake Flower | each | $80 | $5.71/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Bedford Grow Georgia Peach 7g popcorn Indica Sale DD Flower | each | $42$6434% off | $6/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Savvy 10 G's Flower 7 Hybrid Flower | each | $60 | $6/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Bedford Grow Blue Nerdz 28g Hybrid Flower | each | $170 | $6.07/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | La Vida Mota | Big Buds | 3.5g Flower | each | $22$3537% off | $6.29/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Chem D | Smalls | 7.09g Flower | each | $45$7036% off | $6.35/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Paul Bunyan Bonfire Bliss ground shake 7g Indica Flower | each | $45 | $6.43/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Lula's Fruity Pebbles OG 7g Hybrid Shake Flower | each | $45 | $6.43/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | (the) Essence Flower 7g Glaciers Indica Glaciers Sale DD Flower | each | $45$7036% off | $6.43/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | Tales & Travels Raspberry Shortcake 28g Sativa Flower | each | $180 | $6.43/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | Daze Off The Phantom Zone 28g Indica Flower | each | $180 | $6.43/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | Simply Herb Pastries #34 Popcorn 28g Hybrid Flower | each | $180 | $6.43/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | Daze Off Shutter Speed 28g Sativa Flower | each | $180 | $6.43/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | Tales & Travels Royale 28g Indica Flower | each | $180 | $6.43/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | Daze Off Cheat Code 28g Hybrid Flower | each | $180 | $6.43/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | Tales & Travels Frost Donkey BX1 28g Sativa Flower | each | $180 | $6.43/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | Tales & Travels Razz Daddy 3.5g Hybrid Sale DD Flower | each | $23$3636% off | $6.57/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | Savvy Flower 28g Biscotti Indica Flower | each | $190 | $6.79/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Savvy Flower 28g Once in a Lifetime Hybrid Flower | each | $190 | $6.79/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Gelato [7g] Shake Savvy · Flower | each | $48$7536% off | $6.86/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | Lula's LollyPop 14g Nuggies Hybrid Flower | each | $96 | $6.86/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | Tales & Travels Spicy Dunker 14g Hybrid Flower | each | $98 | $7/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | Tales & Travels Melonade 14g Sativa Flower | each | $98 | $7/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | High Supply Riff Tree 7g Shake Indica Flower | each | $50 | $7.14/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | Apricot Stomper [7g] Shake Savvy · Flower | each | $50 | $7.14/g | Mystic Greenz Decatur · ★ 4.2 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Decatur flower prices compare
Every row above is priced per gram, so eighths, quarters and ounces compare fairly. That is the only way to compare a flower menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Decatur price: $10.29 per gram (middle of $6.57–$14.29). That works out to about $36.02 an eighth.
- 97.5% of priced flower listings in Decatur publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Decatur price data: cheapest weed in Decatur, cheap ounces, Decatur flower price index, Decatur deals.
Cheapest carts & vapesCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.