Cheapest carts & vapes in Highland Park, IL
Cheapest right now: (the) Essence Strawberry Cough 0.3g All-In-One at Zen Leaf Cannabis Dispensary — $28.50 ($2.85 per gram)
170 comparable vape pens listings at 1 Highland Park dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare carts & vapes prices across every Illinois city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | (the) Essence Strawberry Cough 0.3g All-In-One Vape Pens | 3/10 g | $28.50 | $2.85/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | (the) Essence Blueberry 0.3g All-In-One Vape Pens | 3/10 g | $28.50 | $2.85/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | (the) Essence Blue Dream 0.3g All-In-One Vape Pens | 3/10 g | $28.50 | $2.85/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | (the) Essence Pineapple Express 0.3g All-In-One Vape Pens | 3/10 g | $28.50 | $2.85/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Bombsicle | 0.3g Nectar Pen | Indica (the) Essence · Vape Pens | 3/10 g | $28.50 | $2.85/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Berry Gelato | 0.3g Nectar Pen | Indica (the) Essence · Vape Pens | 3/10 g | $28.50 | $2.85/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Sour Diesel | 0.3g Nectar Pen | Hybrid (the) Essence · Vape Pens | 3/10 g | $28.50 | $2.85/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | (the) Essence Cantaloupe Haze 0.3g All-In-One Vape Pens | 3/10 g | $28.50 | $2.85/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Savvy | Clementine | Pods | 3g Savvy · Vape Pens | 3 g | $89.50 | $29.83/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Papayaz | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $64.50 | $32.25/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Durban Gelato | Disposable | 2g Vape Pens | 2 g | $64.50 | $32.25/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Savvy | Clementine | Disposable | 3g Savvy · Vape Pens | 3 g | $99.50 | $33.17/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Savvy | Bacio Gelato | Cartridge | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $69.50 | $34.75/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Savvy | GMO | Cartridge | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $69.50 | $34.75/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | &Shine | Skywalker | Disposable Vape Pen | 2000mg &SHINE · Vape Pens | 2 g | $70.50 | $35.25/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | &Shine 2g Disposable - Ghost Train Haze &SHINE · Vape Pens | 2 g | $70.50 | $35.25/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | &Shine 2g Disposable - Apple Fritter &SHINE · Vape Pens | 2 g | $70.50 | $35.25/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Savvy | Fresh Berry | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $74.50 | $37.25/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Savvy | Watermelon Z | Pods | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $74.50 | $37.25/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Savvy | Sour Tangie | Pods | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $74.50 | $37.25/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Savvy | Rainbow Belts | Pods | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $74.50 | $37.25/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Savvy | Peaches and Cream | Pods | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $74.50 | $37.25/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Savvy | Juicy Mango | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $74.50 | $37.25/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Savvy | Clementine | Pods | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $74.50 | $37.25/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | Savvy | Blue Raz Haze | Pods | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $74.50 | $37.25/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | Strawberry Cheesecake | Disposable | 2g High Supply · Vape Pens | 2 g | $75.50 | $37.75/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | Ultra Blue Dream | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $39.50 | $39.50/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | Tropicana Cookies | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $39.50 | $39.50/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | Sour Larry | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $39.50 | $39.50/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | Snoop Dawg | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $39.50 | $39.50/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | Night Terror | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $39.50 | $39.50/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | Redbud Roots - Pure THC Distillate 1g Cartridge Vape Pens | gram | $39.50 | $39.50/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | Savvy | Grape Kush | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $79.50 | $39.75/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Savvy | White Widow | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $79.50 | $39.75/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Savvy | Sour Tangie | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $79.50 | $39.75/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | Savvy | Blue Raz Haze | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $79.50 | $39.75/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | Savvy | Rainbow Belts | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $79.50 | $39.75/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | Savvy | Watermelon Z | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $79.50 | $39.75/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | Savvy | Peaches and Cream | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $79.50 | $39.75/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | White Widow | Strain Collection | All-In-One Traveler PRO | 2.0g Fernway · Vape Pens | 2 g | $85.50 | $42.75/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Highland Park · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Highland Park vape pens prices compare
Every row above is priced per gram of oil, so a 0.5g cart can't look cheaper than a 1g one. That is the only way to compare a vape pens menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Highland Park price: $54.50 per gram (middle of $36.05–$74.50). That works out to about $190.75 an eighth.
- 100% of priced vape pens listings in Highland Park publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Highland Park price data: cheapest weed in Highland Park, cheap ounces, Highland Park flower price index, Highland Park deals.
Cheapest flowerCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.