Cheapest flower in Gardiner, ME
Cheapest right now: Blend | 14g at The Healing Community MEDCo — $44.54 ($3.18 per gram)
163 comparable flower listings at 3 Gardiner dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare flower prices across every Maine city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Blend | 14g Flower | half ounce | $44.54 | $3.18/g | The Healing Community MEDCo Gardiner · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Indica Blend | 14g Flower | half ounce | $44.54 | $3.18/g | The Healing Community MEDCo Gardiner · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Knife Edge - Green Light Special Flower | eighth | $17.99 | $5.14/g | The Healing Community MEDCo Gardiner · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Zkittlez - Green Light Special Flower | eighth | $17.99 | $5.14/g | The Healing Community MEDCo Gardiner · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Dominion Diesel - Green Light Special Flower | eighth | $17.99 | $5.14/g | The Healing Community MEDCo Gardiner · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Terp Town - GLS Flower | eighth | $17.99 | $5.14/g | The Healing Community MEDCo Gardiner · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Slumped - Green Light Special Flower | eighth | $17.99 | $5.14/g | The Healing Community MEDCo Gardiner · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Nughuffer - Green Light Special Flower | eighth | $17.99 | $5.14/g | The Healing Community MEDCo Gardiner · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Rugged Roots | Flava Flav Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Rugged Roots Trading Post Gardiner · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Rugged Roots | Mendo Breath Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Rugged Roots Trading Post Gardiner · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Rugged Roots | Flava Flav Flower | eighth | $20 | $5.71/g | HighNorth Mystique of Maine - Gardiner Gardiner · ★ 4.1 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Rugged Roots | Mendo Breath Flower | eighth | $20 | $5.71/g | HighNorth Mystique of Maine - Gardiner Gardiner · ★ 4.1 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Rugged Roots | Ice 101 Flower | eighth | $20 | $5.71/g | HighNorth Mystique of Maine - Gardiner Gardiner · ★ 4.1 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Rugged Roots | Ice 101 Flower | eighth | $20 | $5.71/g | Rugged Roots Trading Post Gardiner · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Rugged Roots | JJ Walker Flower | half ounce | $90 | $6.43/g | HighNorth Mystique of Maine - Gardiner Gardiner · ★ 4.1 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Rugged Roots | Z Class Flower | half ounce | $90 | $6.43/g | HighNorth Mystique of Maine - Gardiner Gardiner · ★ 4.1 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Rugged Roots | JJ Walker Flower | half ounce | $90 | $6.43/g | Rugged Roots Trading Post Gardiner · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Rugged Roots | Z Class Flower | half ounce | $90 | $6.43/g | Rugged Roots Trading Post Gardiner · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Trail Blazer | Kush Mints Flower | eighth | $23.99 | $6.85/g | HighNorth Mystique of Maine - Gardiner Gardiner · ★ 4.1 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Trail Blazer | Kush Mints Flower | eighth | $23.99 | $6.85/g | Rugged Roots Trading Post Gardiner · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Rugged Roots | Sherb Cream Pie Flower | eighth | $25 | $7.14/g | HighNorth Mystique of Maine - Gardiner Gardiner · ★ 4.1 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Rugged Roots | Vitamin Diesel Flower | eighth | $25 | $7.14/g | HighNorth Mystique of Maine - Gardiner Gardiner · ★ 4.1 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Rugged Roots | Vice City Flower | eighth | $25 | $7.14/g | HighNorth Mystique of Maine - Gardiner Gardiner · ★ 4.1 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Rugged Roots | Uptown OG Flower | eighth | $25 | $7.14/g | HighNorth Mystique of Maine - Gardiner Gardiner · ★ 4.1 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | Rugged Roots | Piescream Flower | eighth | $25 | $7.14/g | HighNorth Mystique of Maine - Gardiner Gardiner · ★ 4.1 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | Rugged Roots | Bandz Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Rugged Roots Trading Post Gardiner · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | Rugged Roots | Chemistry Flower | eighth | $25 | $7.14/g | HighNorth Mystique of Maine - Gardiner Gardiner · ★ 4.1 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | Rugged Roots | Chemistry Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Rugged Roots Trading Post Gardiner · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | Rugged Roots | Bandz Flower | eighth | $25 | $7.14/g | HighNorth Mystique of Maine - Gardiner Gardiner · ★ 4.1 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | Rugged Roots | Vitamin Diesel Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Rugged Roots Trading Post Gardiner · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | Rugged Roots | Vice City Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Rugged Roots Trading Post Gardiner · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | Rugged Roots | Uptown OG Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Rugged Roots Trading Post Gardiner · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | Rugged Roots | Sherb Cream Pie Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Rugged Roots Trading Post Gardiner · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Rugged Roots | Piescream Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Rugged Roots Trading Post Gardiner · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Black Maple 22 The Garden of Gele · Flower | eighth | $27.99 | $8/g | The Healing Community MEDCo Gardiner · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | Brokedown Palace | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $27.99 | $8/g | The Healing Community MEDCo Gardiner · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | Rugged Roots | Vitamin Diesel Dime Bag Flower | gram | $8 | $8/g | Rugged Roots Trading Post Gardiner · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | Rugged Roots | Watermelon Gelato Dime Bag Flower | gram | $8 | $8/g | Rugged Roots Trading Post Gardiner · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | Rugged Roots | Log Cabin OG Dime Bag Flower | gram | $8 | $8/g | Rugged Roots Trading Post Gardiner · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | Rugged Roots | Gastronaught Dime Bag Flower | gram | $8 | $8/g | Rugged Roots Trading Post Gardiner · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Gardiner flower prices compare
Every row above is priced per gram, so eighths, quarters and ounces compare fairly. That is the only way to compare a flower menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Gardiner price: $10 per gram (middle of $6.43–$12.86). That works out to about $35 an eighth.
- 100% of priced flower listings in Gardiner publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Gardiner price data: cheapest weed in Gardiner, cheap ounces, Gardiner flower price index, Gardiner deals.
Cheapest carts & vapesCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Maine dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.