Cheapest flower in Portland, ME
Cheapest right now: SWC - Pineapple Express - Strawberry - Maine Fruit Jellies - 100mg at SeaWeed Co. - Portland Adult-Use Cannabis Dispensary (Recreational Marijuana) — $18 ($1.80 per gram)
892 comparable flower listings at 22 Portland dispensaries · ranked per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare flower prices across every Maine city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SWC - Pineapple Express - Strawberry - Maine Fruit Jellies - 100mg Flower | 1/10 g | $18 | $1.80/g | SeaWeed Co. - Portland Adult-Use Cannabis Dispensary (Recreational Marijuana) Portland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | SWC - Persian Pie - Blueberry - Maine Fruit Jellies - 100mg Flower | 1/10 g | $18 | $1.80/g | SeaWeed Co. - Portland Adult-Use Cannabis Dispensary (Recreational Marijuana) Portland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | 1 Oz Animal Mint Cake - Captains Cannabis Flower | ounce | $75 | $2.68/g | Captains Cannabis Portland Portland · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Kush Mints & The Soap | 3.5g Flower | eighth | $10 | $2.86/g | Captains Cannabis Portland Portland · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Redeye Smalls - 14G - Northern Terps Flower | half ounce | $40 | $2.86/g | Captains Cannabis Portland Portland · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Black Ice Smalls - 14G - Northern Terps Flower | half ounce | $40 | $2.86/g | Captains Cannabis Portland Portland · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Super Buff Cherry | Smalls | 28g Flower | ounce | $80 | $2.86/g | The Green Well Portland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Gele Smalls - Banana Zest 11 Flower | ounce | $90 | $3.21/g | Gele Portland · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Treehouse Cannabis - Funny Honey - Sativa - 100mg Flower | 1/10 g | $33 | $3.30/g | SeaWeed Co. - Portland Adult-Use Cannabis Dispensary (Recreational Marijuana) Portland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | 1 Oz GMO - Captains Cannabis * SALE* Flower | ounce | $99 | $3.54/g | Captains Cannabis Portland Portland · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | 1 Oz Marmalade - Captains Cannabis *SALE* Flower | ounce | $99 | $3.54/g | Captains Cannabis Portland Portland · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Gele Smalls - Blueberry FPOG Flower | half ounce | $50 | $3.57/g | Gele Portland · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Gele Smalls - Black Maple 22 Flower | half ounce | $50 | $3.57/g | Gele Portland · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Gele Smalls - Headbanger Flower | half ounce | $50 | $3.57/g | Gele Portland · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | (Norco) Oreoz 28g Flower | ounce | $100 | $3.57/g | The Gas Station - Portland Rec Portland · pickup | Jul 31, 2026 |
| 16 | Ounce Special Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Evergreen Cannabis Co Portland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Blue Limonene Flower | ounce | $100 | $3.57/g | The Gas Station - Portland Rec Portland · pickup | Jul 31, 2026 |
| 18 | (Norco) Oreoz 28g Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Fire on Fore: Recreational Cannabis Portland (Adult Use/21+) Portland · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Blue Limonene Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Fire on Fore: Recreational Cannabis Portland (Adult Use/21+) Portland · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Death Valley Kush | FIRE | The Green Well Flower | ounce | $100 | $3.57/g | The Green Well Portland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Pink Champagne x Rootbeer 28g Flower | ounce | $100 | $3.57/g | Fire on Fore: Recreational Cannabis Portland (Adult Use/21+) Portland · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Pink Champagne x Rootbeer 28g Flower | ounce | $100 | $3.57/g | The Gas Station - Portland Rec Portland · pickup | Jul 31, 2026 |
| 23 | Pink Champagne x Rootbeer 28g Flower | ounce | $100 | $3.57/g | The Fire Station Portland · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 24 | Blue Limonene Flower | ounce | $100 | $3.57/g | The Fire Station Portland · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 25 | (Norco) Oreoz 28g Flower | ounce | $100 | $3.57/g | The Fire Station Portland · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 26 | Octane BX3 | Big Buds | 28g The Green Well · Flower | ounce · 3-pack | $115 | $4.11/g | The Green Well Portland · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | Smalls - Strawnana Popz - Flower - 3.5g Flower | eighth | $15 | $4.29/g | SeaWeed Co. - Portland Adult-Use Cannabis Dispensary (Recreational Marijuana) Portland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | White Lobster - Wild Flower Cannabis Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Captains Cannabis Portland Portland · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | Smalls - Mochalope - Flower - 3.5g Flower | eighth | $15 | $4.29/g | SeaWeed Co. - Portland Adult-Use Cannabis Dispensary (Recreational Marijuana) Portland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | Gary Payton - Captains Cannabis Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Captains Cannabis Portland Portland · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | Oreoz 14g Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | The Gas Station - Portland Rec Portland · pickup | Jul 31, 2026 |
| 32 | Oreoz 14g Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | Fire on Fore: Recreational Cannabis Portland (Adult Use/21+) Portland · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | Blue Limonene 14g Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | Fire on Fore: Recreational Cannabis Portland (Adult Use/21+) Portland · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Mocha 14g Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | Fire on Fore: Recreational Cannabis Portland (Adult Use/21+) Portland · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Pink Champagne x Rootbeer 14g Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | Fire on Fore: Recreational Cannabis Portland (Adult Use/21+) Portland · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | Blue Limonene 14g Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | The Gas Station - Portland Rec Portland · pickup | Jul 31, 2026 |
| 37 | Pink Champagne x Rootbeer 14g Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | The Fire Station Portland · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 38 | Mocha 14g Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | The Fire Station Portland · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 39 | Blue Limonene 14g Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | The Fire Station Portland · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 40 | Mocha 14g Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | The Gas Station - Portland Rec Portland · pickup | Jul 31, 2026 |
How Portland flower prices compare
Every row above is priced per gram, so eighths, quarters and ounces compare fairly. That is the only way to compare a flower menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Portland price: $8 per gram (middle of $5.71–$10). That works out to about $28 an eighth.
- 99.7% of priced flower listings in Portland publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Portland price data: cheapest weed in Portland, cheap ounces, Portland flower price index, Portland deals.
Cheapest carts & vapesCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Maine dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.