Cheapest flower in Santa Fe, NM
Cheapest right now: Tropicana Cherry | Ground | 14g at ENDO Cannabis Dispensary Santa Fe — $25 ($1.79 per gram)
403 comparable flower listings at 7 Santa Fe dispensaries · ranked per gram · updated Oct 1, 2026
↑ Compare flower prices across every New Mexico city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Tropicana Cherry | Ground | 14g Endo · Flower | half ounce | $25 | $1.79/g | ENDO Cannabis Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Chocoberries (fab cut)| Deli Flower| Green Fuego Flower | half ounce | $25$6058% off | $1.79/g | Green Fuego Santa Fe · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Gelato 41 Flower | half ounce | $30 | $2.14/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Space Ape Flower | half ounce | $30 | $2.14/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Gelato OG Flower | half ounce | $30 | $2.14/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Lemon Fresh Flower | half ounce | $30 | $2.14/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Bubble Bath Flower | half ounce | $30 | $2.14/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Tropicana Cherry (Popcorn) Flower | 10 g | $25 | $2.50/g | ENDO Cannabis Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | ENDO PRIME BOLO RUNTZ 28G Endo · Flower | half ounce | $35 | $2.50/g | ENDO Cannabis Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Cheddar Cheese Flower | eighth | $9 | $2.57/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | E85 | 3.5g Flower | eighth | $9 | $2.57/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | Da Snow | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $9 | $2.57/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | Tropicana Cherry (OLD) Flower | eighth | $10 | $2.86/g | ENDO Cannabis Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Unicorn Glitter| Deli Flower| Green Fuego Flower | quarter | $20$2520% off | $2.86/g | Green Fuego Santa Fe · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Ocifer | Deli Flower | Green Fuego Flower | quarter | $20$2520% off | $2.86/g | Green Fuego Santa Fe · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Champaya | Premium Small Buds Flower | half ounce | $40 | $2.86/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 17 | Purlife | Superboof | Premium Popcorn | 14G Purlife · Flower | half ounce | $40 | $2.86/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 18 | Don Mega | Premium Small Buds Flower | half ounce | $40 | $2.86/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 19 | Thug Roze x Mandarin Cookies | Premium Small Buds Flower | half ounce | $40 | $2.86/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 20 | Hypothermia #1 | Premium Small Buds Flower | half ounce | $40 | $2.86/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 21 | Hardcore OG S1 | Premium Small Buds Flower | half ounce | $40 | $2.86/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 22 | Zack's Cake #19 | Premium Small Buds Flower | half ounce | $40 | $2.86/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 23 | Francos Lemon Cheese | Premium Small Buds Flower | half ounce | $40 | $2.86/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 24 | Hifi 4G | Premium Small Buds Flower | half ounce | $40 | $2.86/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 25 | Purlife | Whiplash | Premium Small Buds | 0.5oz Purlife · Flower | half ounce | $40 | $2.86/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 26 | Ginger Mints | Premium Small Buds Flower | half ounce | $40 | $2.86/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 27 | Gorilla Cream | Premium Small Buds Flower | half ounce | $40 | $2.86/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 28 | Northern Lights #3 | Premium Small Buds Flower | half ounce | $40 | $2.86/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 29 | Candied Taters | Premium Small Buds Flower | half ounce | $40 | $2.86/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 30 | LA Banana Cake #5 | Premium Small Buds Flower | half ounce | $40 | $2.86/g | PurLife Dispensary Santa Fe Santa Fe · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 31 | FARMCO-Green Crack -Sativa 27.95%0.04%cbd Flower | 1/2 g | $1.50 | $3/g | Blazed Cannabis Santa Fe · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | Chocolope Kush | Big Buds | 0.5g Flower | 1/2 g | $1.50 | $3/g | Blazed Cannabis Santa Fe · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | MochiXSherbhead(H)29.70%THC0.72CBD-TRUFORIA Flower | 1/2 g | $1.50 | $3/g | Blazed Cannabis Santa Fe · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Lemon Cherry Gelato (I)26.8%THC0.9CBD-TRUFORIA Flower | 1/2 g | $1.50 | $3/g | Blazed Cannabis Santa Fe · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | FARMCO-Girl Time - Sativa 27.8% Flower | 1/2 g | $1.50 | $3/g | Blazed Cannabis Santa Fe · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | FARMCO-Franco's Lemon Cheese - Hybrid (Sativa) - 25.3% Flower | 1/2 g | $1.50 | $3/g | Blazed Cannabis Santa Fe · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | FARMCO-Clementine- Sativa 28.1% Flower | 1/2 g | $1.50 | $3/g | Blazed Cannabis Santa Fe · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | Zweet OG(S)29.9%THC.007CBD-TRUFORIA Flower | 1/2 g | $1.50 | $3/g | Blazed Cannabis Santa Fe · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | FARMCO-Blue Vishnu - Hybrid 25.7%0.3cbd Flower | 1/2 g | $1.50 | $3/g | Blazed Cannabis Santa Fe · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | Ghost rider(I)30.2%THC0.9CBD-TRUFORIA Flower | 1/2 g | $1.50 | $3/g | Blazed Cannabis Santa Fe · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Santa Fe flower prices compare
Every row above is priced per gram, so eighths, quarters and ounces compare fairly. That is the only way to compare a flower menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Santa Fe price: $5.71 per gram (middle of $3–$12). That works out to about $19.98 an eighth.
- 99.5% of priced flower listings in Santa Fe publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Santa Fe price data: cheapest weed in Santa Fe, cheap ounces, Santa Fe flower price index, Santa Fe deals.
Cheapest carts & vapesCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed New Mexico dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.