Cheapest concentrates in Rochester, NY
Cheapest right now: Honest | Red Velvet | 1g Kief at High End New York — $24 ($24 per gram)
49 comparable concentrates listings at 4 Rochester dispensaries · ranked per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare concentrates prices across every New York city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Honest | Red Velvet | 1g Kief Concentrates | each | $24 | $24/g | High End New York Rochester · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Durban Z | 2g Concentrates | 2 g | $55 | $27.50/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Xeno | 2g Live Concentrate Concentrates | 2 g | $60 | $30/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Kosher Kush | 2g Cured Concentrate Concentrates | 2 g | $60 | $30/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Late Checkout | 1g Cured Resin Concentrates | gram | $33 | $33/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | VelcroZ | Live Resin | 2g RYTHM · Concentrates | 2 g | $80 | $40/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Cherry Maui Wowie | 2g Live Concentrate Concentrates | 2 g | $80 | $40/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Lemon Fresh | 2g Concentrates | 2 g | $80 | $40/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Jacks Delight | 2g Live Resin Concentrates | 2 g | $85 | $42.50/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | SILLY NICE | 1G | BUBBLE HASH | SOLVENTLESS Silly Nice · Concentrates | gram | $44 | $44/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Blotter Grasshopper Glue | 1g Cured Resin Concentrates | gram | $45 | $45/g | Pure Wellness Dispensary Rochester · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | MFNY Skunk Live Resin Badder | 2g MFNY · Concentrates | 2 g | $90 | $45/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | The “Belafonte” | 2g Live Resin Badder Concentrates | 2 g | $90 | $45/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Chemdog | 2g Live Resin Badder Concentrates | 2 g | $90 | $45/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | True Breath | 2g Live Resin Badder Concentrates | 2 g | $90 | $45/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Hepworth Mendo Purp x Sherbert | 1g Live Resin Concentrates | gram | $45.20 | $45.20/g | Pure Wellness Dispensary Rochester · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Hepworth Sour Apple x Lemon Cherry Gelato | 1g LR Concentrates | gram | $45.20 | $45.20/g | Pure Wellness Dispensary Rochester · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Sativa RSO | 1g RSO Syringe Concentrates | gram | $46 | $46/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | HOS White Diamonds | 1g Hash | Sativa Concentrates | gram | $50 | $50/g | Pure Wellness Dispensary Rochester · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Blotter Nectar Burst | 1g LR Live Sugar Concentrates | gram | $50.85 | $50.85/g | Pure Wellness Dispensary Rochester · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Super Boof | Solventless | Rosin | 1g Concentrates | gram | $52 | $52/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | RYTHM Live Resin Extract L'Orange 1g RYTHM · Concentrates | gram | $52.20 | $52.20/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Honey Banana Live Resin Badder | 1g MFNY · Concentrates | gram | $55 | $55/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Hash Burger Live Resin Badder | 1g MFNY · Concentrates | gram | $55 | $55/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | Oishii #4 Live Resin Badder | 1g MFNY · Concentrates | gram | $55 | $55/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | Grape Guava Live Resin Badder | 1g MFNY · Concentrates | gram | $55 | $55/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | Lemon Cane | 1g Live Resin Badder Concentrates | gram | $55 | $55/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | StrawPaya Live Resin Badder | 1g MFNY · Concentrates | gram | $55 | $55/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | Gelonade Live Resin Badder | 1g MFNY · Concentrates | gram | $55 | $55/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | Shishkaberry | 1g Live Resin Badder Concentrates | gram | $55 | $55/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | Sour Diesel | Solvent | Badder | 1g MFNY · Concentrates | gram | $55 | $55/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | Superboof | 1g Live Resin Badder Concentrates | gram | $55 | $55/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | Hybrid | Solventless Concentrate | 1g Vireo · Concentrates | gram | $58.76 | $58.76/g | Pure Wellness Dispensary Rochester · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Oishii #4 Live Resin Badder | 1g MFNY · Concentrates | gram | $58.76$71.7618% off | $58.76/g | Pure Wellness Dispensary Rochester · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | E85 | Cold Cure | Live Rosin | Hybrid | 1g Jaunty · Concentrates | each | $60 | $60/g | High End New York Rochester · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 36 | Strawberry Meltz | Cold Cure | Live Rosin | 1g Jaunty · Concentrates | each | $60 | $60/g | High End New York Rochester · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 37 | Ice Cream Soufflé | Cold Cure | Live Rosin | Hybrid | 1g Jaunty · Concentrates | each | $60 | $60/g | High End New York Rochester · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 38 | Honey Burst | Cold Cure | Live Rosin | Hybrid | 1g Jaunty · Concentrates | each | $60 | $60/g | High End New York Rochester · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 39 | Bloomfruit | Cold Cure | Live Rosin | 1g Jaunty · Concentrates | each | $60 | $60/g | High End New York Rochester · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 40 | OGKB 2.0 | 1g Live Rosin Concentrates | gram | $61.18 | $61.18/g | Cannabis Corner Rochester · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Rochester concentrates prices compare
Every row above is priced per gram. That is the only way to compare a concentrates menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Rochester price: $55 per gram (middle of $38.60–$74.58). That works out to about $192.50 an eighth.
- 100% of priced concentrates listings in Rochester publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Rochester price data: cheapest weed in Rochester, cheap ounces, Rochester flower price index, Rochester deals.
Cheapest flowerCheapest carts & vapesCheapest ediblesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed New York dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.