Cheapest flower in St Helens, OR
Cheapest right now: $30oz - Cream - Unicorn Sap (S) at Green Lion - St Helens — $25 ($0.89 per gram)
60 comparable flower listings at 1 St Helens dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare flower prices across every Oregon city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | $30oz - Cream - Unicorn Sap (S) Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | $30oz - Cream - Unicornz (S) Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | $30 oz - Fire Creek - Overflo (H) Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | $30 Oz - Chili Verde 24.44% (I/H) Flower | ounce | $25 | $0.89/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | $20 1/2oz - Super Boof (S) 27.04% Flower | half ounce | $16.67 | $1.19/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | $20 1/2oz - Key Lime Pie Flower | half ounce | $16.67 | $1.19/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | $20 1/2oz - RS 11 (I/H) Flower | half ounce | $16.67 | $1.19/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Milmar - Super Lemon Haze $8 8ths Flower | eighth | $6.67 | $1.91/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | $75 Oz - Sour Grapes (I) 22.65% Flower | ounce | $62.49 | $2.23/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | $75 Oz - Hectane (S) 26.86% Flower | ounce | $62.49 | $2.23/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | $10 8th - Milmar - Platinum OG Flower | eighth | $8.33 | $2.38/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | $10 8th - Siren - Platinum Pave (28.81%) Flower | eighth | $8.33 | $2.38/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | Jack the Ripper | Big Buds | 1g Grown Rogue · Flower | gram | $2.50 | $2.50/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | Future Farms - Bulk Flower - Black Cherry Lotus (I/H) Flower | gram | $2.50 | $2.50/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | Remedy Ranch - Bulk Flower - PB&J Runtz (I/H) 16.75% Flower | gram | $2.50 | $2.50/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 16 | 8th - Trip Flower - Guava Jam (SH) 22.09% Flower | 3.52 g | $12.49 | $3.55/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 17 | Gelato | Big Buds | 3.5g Green Lion · Flower | eighth | $12.50 | $3.57/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 18 | Self Made Farms - GMO Mintz (30%) Flower | gram | $4.17 | $4.17/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 19 | Simple Farms - Herijuana Cookies (23.91%) Flower | gram | $4.17 | $4.17/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 20 | Skunk Valley Farm - Lemon Skunk (S/H) 20.44% Flower | gram | $4.17 | $4.17/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 21 | Platinum Puff | Big Buds | 1g Grown Rogue · Flower | gram | $4.17 | $4.17/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 22 | Grown Rogue - Dante's Inferno (H) 23.7% Flower | gram | $4.17 | $4.17/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 23 | Lime Skunk | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $16.67 | $4.76/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 24 | Hedgepeth - Jelly Donuts $20 8th Flower | eighth | $16.67 | $4.76/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 25 | Simply Sol - Oz Kush (4.24%) - High CBD - (I) Flower | gram | $5 | $5/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 26 | William's Wonder - Lemon Haze OG (28.95%) Flower | gram | $5 | $5/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 27 | William's Wonder - Blueberry Muffin (I/H) 27.92% Flower | gram | $5 | $5/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 28 | Wicked Kind - Slayzerbeam (27.20%) Flower | gram | $5 | $5/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 29 | Simply Sol - Safyre - HIGH CBD (0.58% / 14.47%) Flower | gram | $5 | $5/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 30 | Mendo Breath | Big Buds | 14g Grown Rogue · Flower | gram | $5 | $5/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 31 | Simply Sol - Bulk Flower - Wakanda - 16.32% CBD - (H) Flower | gram | $5 | $5/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 32 | Simple Farms - Bulk Flower - Jokerz (24.82%) Flower | gram | $5 | $5/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 33 | Williams Wonder - Green Crack (28.41%) Flower | gram | $5 | $5/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 34 | Kleen Karma - Hippy Chicken (S/H) - 28.34% Flower | gram | $5 | $5/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 35 | Pruf Cultivar - Kosher Kush (I) 32.21% Flower | gram | $5 | $5/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 36 | Oregon Blissful Botanicals - Kold Brew (I) 27.17% Flower | gram | $5 | $5/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 37 | Avitas - Bulk Flower - Highaleah (27.52%) Flower | gram | $5 | $5/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 38 | Love Life Farms - Glitter Bomb (29.83%) Flower | gram | $5 | $5/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 39 | Trichome Farms - Pineapple Tangie (H) 28.5% Flower | gram | $6.67 | $6.67/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 40 | Legacy Gardens - Bulk Flower - Fornicake (I/H) 28.24% Flower | gram | $6.67 | $6.67/g | Green Lion - St Helens St Helens · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
How St Helens flower prices compare
Every row above is priced per gram, so eighths, quarters and ounces compare fairly. That is the only way to compare a flower menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical St Helens price: $5 per gram (middle of $1.19–$10). That works out to about $17.50 an eighth.
- 100% of priced flower listings in St Helens publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More St Helens price data: cheapest weed in St Helens, cheap ounces, St Helens flower price index, St Helens deals.
Cheapest carts & vapesCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Oregon dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.