Cheapest flower in Montpelier, VT
Cheapest right now: Fruity Pebblez (H) Pre-Ground Half Oz (14g) at Juana's Garden — $80 ($5.71 per gram)
29 comparable flower listings at 1 Montpelier dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare flower prices across every Vermont city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Fruity Pebblez (H) Pre-Ground Half Oz (14g) Flower | half ounce | $80 | $5.71/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | GMO Pre-ground Half (14g) Flower | half ounce | $80 | $5.71/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Double Bubba Kush Flower | gram | $7 | $7/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | The Gel Flower | gram | $7 | $7/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Double OG Sour Smalls Flower | eighth | $25 | $7.14/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Dirty Laundry Flower Flower | gram | $8.58 | $8.58/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Sour Sour Flower Smalls Flower | gram | $8.58 | $8.58/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Tractor Fuel Flower Flower | gram | $8.58 | $8.58/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Orange Cream Pop Flower | gram | $10 | $10/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Sweet Tooth Flower | gram | $10 | $10/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Chemdog Flower | gram | $10 | $10/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Glitterbomb (H) Flower | gram | $10 | $10/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Heir Heads Flower Flower | gram | $10 | $10/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Jokerz Candy Flower | gram | $10 | $10/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Princess Haze Flower | gram | $10 | $10/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Lemon Skunk Flower | gram | $10 | $10/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Lemon Strawberry Taffy Flower | gram | $10 | $10/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Mimosa Flower | gram | $12 | $12/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Superboof Flower | gram | $12 | $12/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Future #1 (S/D) Flower Flower | gram | $12 | $12/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Frittato Flower | gram | $12 | $12/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Strawberry Fields (S/D) Bulk Flower | gram | $12 | $12/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Double Cherry Crescendo Flower | gram | $12 | $12/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Golden Goat Flower | gram | $12 | $12/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | Tahitian Vanilla Flower | gram | $12 | $12/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | Tao Labs | MintWoods | Big Buds | 14g Tao Labs · Flower | gram | $12 | $12/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | Purple Nasty (I/D) Flower | gram | $12 | $12/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | Mule Fuel Flower | gram | $12 | $12/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | Lemon Fresh (S/D) Flower | gram | $12 | $12/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Montpelier flower prices compare
Every row above is priced per gram, so eighths, quarters and ounces compare fairly. That is the only way to compare a flower menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Montpelier price: $10 per gram (middle of $7–$12). That works out to about $35 an eighth.
- 100% of priced flower listings in Montpelier publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Montpelier price data: cheapest weed in Montpelier, cheap ounces, Montpelier flower price index, Montpelier deals.
Cheapest carts & vapesCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Vermont dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.