Cheapest carts & vapes in Montpelier, VT
Cheapest right now: Ooze Pinch 1000 MAh Dry Herb Vaporizer - Green at Juana's Garden — $32.96 ($32.96 per cartridge)
49 comparable vape pens listings at 1 Montpelier dispensaries · ranked per cartridge · updated Sep 23, 2026
↑ Compare carts & vapes prices across every Vermont city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ooze Pinch 1000 MAh Dry Herb Vaporizer - Green Vape Pens | each | $32.96 | $32.96/piece | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Cherry Slushie | Cartridge | 1g LVL UP · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Blue Dream 1g Vape Cartridge Zenbarn Farms · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Mint Julep | Cartridge | 1g LVL UP · Vape Pens | gram | $35 | $35/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Ooze Duplex Pro – 900 mAh – Cartridge & Wax Vaporizer - Mary Jade Vape Pens | each | $36 | $36/piece | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Ooze Beacon Extract Vaporizer – C-Core 800 mAh - (Black) Vape Pens | each | $36 | $36/piece | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Ooze Beacon Extract Vaporizer – C-Core 800 mAh - [Rainbow] Vape Pens | each | $37.94 | $37.94/piece | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | G-13 Genius 1g Cured Resin Vape Vape Pens | gram | $40 | $40/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Orange Soda 1g Vape (S/D) Vape Pens | gram | $40 | $40/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Guava Cookies 1g Vape Cartridge (S/D) Vape Pens | gram | $40 | $40/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Sour Amnesia (S/D) 1g Vape Cartridge Vape Pens | gram | $40 | $40/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | DISPOSABLE Sour Diesel (S/D) 1g Vape Vape Pens | gram | $40 | $40/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Candyland (S/D) 1g Vape Cartridge Vape Pens | gram | $40 | $40/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Be-Leaf & Terps CBD 1g Vape Vape Pens | gram | $40 | $40/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Acapulco Gold | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $41.32 | $41.32/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Pineapple Express | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $41.32 | $41.32/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Grand Daddy Purple (I/D) 1g Vape Cartridge Vape Pens | gram | $41.32 | $41.32/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Harlequin, 1g Vape Cartridge 1:1 CBD:THC Vape Pens | gram | $41.32 | $41.32/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Biscotti (I/D) 1g Vape Vape Pens | gram | $41.32 | $41.32/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Cereal Milk | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $41.32 | $41.32/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Tangie DISPOSABLE Vape Vape Pens | gram | $42 | $42/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | AKA Cotton Candy (S/D) 1g DISPOSABLE Vape Vape Pens | gram | $42 | $42/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | blueberry pie | Cartridge | 1g LVL UP · Vape Pens | gram | $45 | $45/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Platinum Cookies 1g Vape Cartridge Vape Pens | gram | $46 | $46/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | White Runtz (H) 1g Disposable Vape Vape Pens | gram | $50 | $50/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | Royal w/Cherries | Cartridge | 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $26.45 | $52.90/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | Struthers 1g Live Rosin Vape Vape Pens | gram | $56 | $56/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | Bermuda Triangle 1g Live Resin Vape Vape Pens | gram | $65 | $65/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | V6 Haze .5g Live Rosin Vape Pens | 1/2 g | $35 | $70/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | DISPOSABLE The Fizz (I/D) .5g Live Resin Vape Vape Pens | 1/2 g | $40 | $80/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | DISPOSABLE Northern Lights Haze .5g Live Resin Vape Vape Pens | 1/2 g | $40 | $80/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | Lobster OG 0.5g Live Rosin VAPE CART Vape Pens | 1/2 g | $40 | $80/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | DISPOSABLE Blue Lobster (I/D) Live Resin .5g Vape Vape Pens | 1/2 g | $40 | $80/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Galactic Grape (H) Live Resin VAPE 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $40 | $80/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Candy Cake 0.5g Live Rosin Vape Cart Vape Pens | 1/2 g | $50 | $100/g | Juana's Garden Montpelier · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Montpelier vape pens prices compare
Every row above is priced per gram of oil, so a 0.5g cart can't look cheaper than a 1g one. That is the only way to compare a vape pens menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Montpelier price: $41.32 per gram (middle of $40–$80).
- 100% of priced vape pens listings in Montpelier publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Montpelier price data: cheapest weed in Montpelier, cheap ounces, Montpelier flower price index, Montpelier deals.
Cheapest flowerCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Vermont dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.