Mesa, AZ cannabis price index
Flower in Mesa typically costs $7.14 per gram (average $7.44) — measured across 1,701 priced listings at 9 licensed dispensaries.
Comparable range $3.21–$13 per gram · index refreshed Oct 1, 2026
↑ See the statewide Arizona flower price index
Mesa flower prices by package size
Averages of the real packages on Mesa menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $33.73 | $8 | $9.64 | 740 |
| Quarter (7g) | $49.64 | $20 | $7.09 | 111 |
| Half (14g) | $67.29 | $20 | $4.81 | 629 |
| Ounce (28g) | $105.71 | $60 | $3.78 | 24 |
Biggest current price drops in Mesa
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Mohave Select Flower 3.5g Tropicool Flower | eighth | $12$3566% off | $3.43/g | JARS Cannabis Mesa Mesa · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Dante's Inferno | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Mesa Mesa · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Applepocalypse | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Mesa Mesa · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Trophy Wife | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Mesa Mesa · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Pirates Milk | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Mesa Mesa · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Frost Hammer | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Mesa Mesa · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | G Markers | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Mesa Mesa · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Ghost Face OG | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Mesa Mesa · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Grape Lemonade | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Mesa Mesa · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Han Solo Burger | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Mesa Mesa · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | The Pharm - Government Oasis 4g Flower The Pharm · Flower | 4 g | $12$3060% off | $3/g | JARS Cannabis Mesa Mesa · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | The Pharm Prepack 4g TK Skunk Flower | 4 g | $12$3060% off | $3/g | JARS Cannabis Mesa Mesa · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | Tangie GoE (H) Flower | half ounce | $31.98$79.9560% off | $2.28/g | The GOOD Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Grape Mintz GoE (I/H) Flower | half ounce | $31.98$79.9560% off | $2.28/g | The GOOD Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Toasted: Hash Burger Preroll (I) Pre-rolls | gram | $5$11.9558% off | $5/g | The GOOD Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Golden Kush Preroll (I) Pre-rolls | gram | $5$11.9558% off | $5/g | The GOOD Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | 22 OG | Joints | 1g Pre-rolls | gram | $5$11.9558% off | $5/g | The GOOD Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Black Ice | Joint | 1g Toasted · Pre-rolls | gram | $5$11.9558% off | $5/g | The GOOD Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Toasted: Blue Z Preroll (I) Pre-rolls | gram | $5$11.9558% off | $5/g | The GOOD Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Pez Paya Preroll (I/H) Pre-rolls | gram | $5$11.9558% off | $5/g | The GOOD Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Jet Fuel Gelato Preroll (H) Pre-rolls | gram | $5$11.9558% off | $5/g | The GOOD Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | BCC x Jealousy Preroll (H) (1g) Pre-rolls | gram | $5$11.9558% off | $5/g | The GOOD Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Mr. Jack | Joints | 1g Pre-rolls | gram | $5$11.9558% off | $5/g | The GOOD Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Golden GOAT Preroll (S/H) Pre-rolls | gram | $5$11.9558% off | $5/g | The GOOD Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Mesa whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Mesa, cheap ounces, cheapest flower per gram, Mesa deals.
Figures come from licensed Arizona dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.