Cheap ounces in Mesa, AZ — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $60 — SG - Flower - Popcorn - SL - Electric Lemon Power (S) (28.0g) at Mint Cannabis - East Mesa ($2.14 per gram)
24 real 28g packages on Mesa menus · Mesa average $105.71 an ounce · typical flower $7.14 per gram · updated Oct 1, 2026
↑ Compare ounce prices across every Arizona city
Cheapest ounces today
Ounces $75 and under in Mesa
10 packages in this price band among the cheapest Mesa ounces we're tracking today.
Ounces $100 and under in Mesa
6 packages in this price band among the cheapest Mesa ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | The Pharm Tropsanto 90 28g Smalls Flower | ounce | $75.50 | $2.70/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | The Pharm Nepali 28g Smalls Flower | ounce | $75.50 | $2.70/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | The Pharm TK Skunk 28g Smalls Flower | ounce | $75.50 | $2.70/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | The Pharm Tropsanto 90 28g Smalls Flower | ounce | $75.50 | $2.70/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | The Pharm Nepali 28g Smalls Flower | ounce | $75.50 | $2.70/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | The Pharm TK Skunk 28g Smalls Flower | ounce | $75.50 | $2.70/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Mesa
8 packages in this price band among the cheapest Mesa ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Shango Easy Cadillac Rainbows 28g Flower Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Shango Easy Cadillac Rainbows 28g Flower Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Shango Easy Diesel Dunked Donuts 28g Flower Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Shango Easy Diesel Dunked Donuts 28g Flower Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Shango Easy Doppio 28g Flower Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Shango Easy Mitten Cake 28g Flower Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Shango Easy Doppio 28g Flower Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Shango Easy Mitten Cake 28g Flower Flower | ounce | $180.50 | $6.45/g | Zen Leaf Cannabis Dispensary Mesa · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
What an ounce costs in Mesa
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Mesa has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Mesa ounce: $105.71 across 24 listings, lowest $60.
- Average half ounce: $67.29.
- Average quarter: $49.64.
- Average eighth: $33.73.
See also the Mesa flower price index, cheapest flower per gram and Mesa deals.
Prices come from licensed Arizona dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.