Phoenix, AZ cannabis price index
Flower in Phoenix typically costs $7.21 per gram (average $7.60) — measured across 2,652 priced listings at 15 licensed dispensaries.
Comparable range $2.79–$14.29 per gram · index refreshed Oct 1, 2026
↑ See the statewide Arizona flower price index
Phoenix flower prices by package size
Averages of the real packages on Phoenix menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $34.41 | $8 | $9.83 | 1,098 |
| Quarter (7g) | $50.17 | $20 | $7.17 | 158 |
| Half (14g) | $72.44 | $20 | $5.17 | 1,132 |
| Ounce (28g) | $102.89 | $59 | $3.67 | 31 |
Biggest current price drops in Phoenix
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Blue Star Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary 32nd & Shea Phoenix · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Iced Berry Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary 32nd & Shea Phoenix · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Cheetah Piss Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary 32nd & Shea Phoenix · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | 11:11 Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary 32nd & Shea Phoenix · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Sherbo Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary 32nd & Shea Phoenix · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Moonbow Sunset Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary 32nd & Shea Phoenix · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Sans Souci Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary 32nd & Shea Phoenix · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | BioFlux Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary 32nd & Shea Phoenix · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Laff Taff OG Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary 32nd & Shea Phoenix · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Lemon Gelato Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary 32nd & Shea Phoenix · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Cadillac Rainbows Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary 32nd & Shea Phoenix · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Black Maple 22 Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary 32nd & Shea Phoenix · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Zoap #54 Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary 32nd & Shea Phoenix · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Key Lime Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary 32nd & Shea Phoenix · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | GSC Juice Flower Flower | 3.7 g | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary 32nd & Shea Phoenix · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Lemon Tree BX3 Flower Flower | 3.7 g · 3-pack | $12$3263% off | $3.24/g | Sol Flower Dispensary 32nd & Shea Phoenix · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Han Solo Burger | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Phoenix Airport Phoenix · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Grape Lemonade | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Arcadia Phoenix · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Grape Lemonade | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Phoenix Airport Phoenix · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Han Solo Burger | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis North Phoenix Phoenix · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Pirates Milk | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis North Phoenix Phoenix · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Dante's Inferno | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis North Phoenix Phoenix · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Pirates Milk | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Cave Creek Phoenix · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Glitter Bomb | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Phoenix Airport Phoenix · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Phoenix whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Phoenix, cheap ounces, cheapest flower per gram, Phoenix deals.
Figures come from licensed Arizona dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.