Somerton, AZ cannabis price index
Flower in Somerton typically costs $3.57 per gram (average $4.63) — measured across 110 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $2.14–$8.56 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Arizona flower price index
Somerton flower prices by package size
Averages of the real packages on Somerton menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $19.02 | $8 | $5.43 | 58 |
| Quarter (7g) | $27.33 | $24 | $3.90 | 6 |
| Half (14g) | $40.74 | $20 | $2.91 | 38 |
Biggest current price drops in Somerton
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Trophy Wife | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Applepocalypse | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Pirates Milk | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Frost Hammer | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | G Markers | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Ghost Face OG | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Grape Lemonade | 3.5g Flower | eighth | $15$4063% off | $4.29/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | The Pharm Flower Prepack 4g Ice Cream Cakes Flower | 4 g | $12$3060% off | $3/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | The Pharm Prepack 14g Moonshine Haze #7 Flower | half ounce | $39$9057% off | $2.79/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | The Pharm - Tropsanto 90 14g Flower The Pharm · Flower | half ounce | $39$9057% off | $2.79/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Fleur 1/8 Midnight Manhattan Flower | eighth | $8$1856% off | $2.29/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | Fleur 1/8 Fruity Loud Flower | eighth | $8$1856% off | $2.29/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | Fenix 1/8 Rainbow BTZ Flower | eighth | $8$1856% off | $2.29/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | Pineapple Donut | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $8$1856% off | $2.29/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | OZ Cannabis 1/8 Zlushies Flower | eighth | $8$1856% off | $2.29/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 16 | JARS Kingman 1/8 Pinata Flower | eighth | $8$1856% off | $2.29/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 17 | JARS Kingman 1/8 Frosted Cake Flower | eighth | $8$1856% off | $2.29/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 18 | JARS Kingman 1/8 Apple Fritter #3 Flower | eighth | $8$1856% off | $2.29/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 19 | Mohave Select 3.5g Jilly Flower | eighth | $12$2552% off | $3.43/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 20 | Mohave Select 3.5g Hawaiian Nights Flower | eighth | $12$2552% off | $3.43/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 21 | Mohave Select Flower 3.5g Octane Flower | eighth | $12$2552% off | $3.43/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 22 | Wedding Crasher | Mohave Select | 3.5g Mohave Cannabis Co. · Flower | eighth | $12$2552% off | $3.43/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 23 | Mohave Select Flower 3.5g Black Bacarra Flower | eighth | $12$2552% off | $3.43/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 24 | Purple Nova | Mohave Select | 3.5g Mohave Cannabis Co. · Flower | eighth | $12$2552% off | $3.43/g | JARS Cannabis Yuma Somerton · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Somerton whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Somerton, cheap ounces, cheapest flower per gram, Somerton deals.
Figures come from licensed Arizona dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.