Cape Coral, FL cannabis price index
Flower in Cape Coral typically costs $7.14 per gram (average $8.33) — measured across 286 priced listings at 4 licensed dispensaries.
Comparable range $4.29–$14.36 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide Florida flower price index
Cape Coral flower prices by package size
Averages of the real packages on Cape Coral menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $32.84 | $14 | $9.38 | 143 |
| Quarter (7g) | $42.79 | $20 | $6.11 | 96 |
| Half (14g) | $130.67 | $50 | $9.33 | 30 |
| Ounce (28g) | $291.35 | $149 | $10.41 | 17 |
Biggest current price drops in Cape Coral
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Black Label™ Paris OG Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Black Label™ Mimosa Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Black Label™ Lemon Cake Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Frutful™ Blueberry Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Black Label™ ACDC Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Black Label™ Sour Patch Strawberry Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Key Lime Pie 1g Distillate Syringe Concentrates | gram | $25$7567% off | $25/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Frutful™ Brazilian Orange Syringe Concentrates | gram | $25$6562% off | $25/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Frutful™ Watermelon Syringe Concentrates | gram | $25$6562% off | $25/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Frutful™ Blueberry Syringe Concentrates | gram | $25$6562% off | $25/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Frutful™ Mint and Lime Syringe Concentrates | gram | $25$6562% off | $25/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Sour Diesel GMO | Solventless | Rosin | 0.5g MPX Melting Point Extracts · Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Skunk #1 | Solventless | Rosin | 0.5g MPX Melting Point Extracts · Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | MPX™ Tropical Temptress .5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Orange Queso | Solventless | Rosin | 0.5g MPX Melting Point Extracts · Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | MPX™ GMO .5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | MPX™ Grape Pie .5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Kashmir Kush | Solventless | Rosin | 0.5g MPX Melting Point Extracts · Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | MPX™ HashBurger .5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Tropical Temptress | Solventless | Rosin | 0.5g MPX Melting Point Extracts · Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Fruit Loopz Flower Flower | eighth | $14$3560% off | $4/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | ish Pre-Ground 7g Flower - Cherry Punch Flower | quarter | $20$5060% off | $2.86/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | ish Pre-Ground 7g Flower - La Queso Flower | quarter | $20$5060% off | $2.86/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | ish Pre-Ground 7g Flower - Gorilla Dawgs Flower | quarter | $20$5060% off | $2.86/g | GrowHealthy Dispensary - Cape Coral Cape Coral · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Cape Coral whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Cape Coral, cheap ounces, cheapest flower per gram, Cape Coral deals.
Figures come from licensed Florida dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.