Sarasota, FL cannabis price index
Flower in Sarasota typically costs $8 per gram (average $11.98) — measured across 569 priced listings at 6 licensed dispensaries.
Comparable range $4.71–$17.21 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide Florida flower price index
Sarasota flower prices by package size
Averages of the real packages on Sarasota menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $30.19 | $14 | $8.63 | 255 |
| Quarter (7g) | $41.16 | $20 | $5.88 | 131 |
| Half (14g) | $141.05 | $70 | $10.08 | 30 |
| Ounce (28g) | $283.50 | $149 | $10.13 | 15 |
Biggest current price drops in Sarasota
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Carmelita Pre-Roll 1g REEF Cannabis · Pre-rolls | gram | $9$3373% off | $9/g | Curaleaf Dispensary Sarasota University Sarasota · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Carmelita Pre-Roll 1g REEF Cannabis · Pre-rolls | gram | $9$3373% off | $9/g | Curaleaf Dispensary Sarasota Sarasota · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Black Label™ ACDC Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Black Label™ Sour Patch Strawberry Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Black Label™ Paris OG Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Black Label™ Mimosa Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Black Label™ GMO Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Black Label™ Lemon Cake Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Frutful™ Blueberry Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $10$3067% off | $20/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Curaleaf Peanut Butter Muffin RSO Syringe 1g Concentrates | gram | $20$5564% off | $20/g | Curaleaf Dispensary Sarasota Sarasota · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Curaleaf Peanut Butter Muffin RSO Syringe 1g Concentrates | gram | $20$5564% off | $20/g | Curaleaf Dispensary Sarasota University Sarasota · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | Frutful™ Mint and Lime Syringe Concentrates | gram | $25$6562% off | $25/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Frutful™ Watermelon Syringe Concentrates | gram | $25$6562% off | $25/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Frutful™ Blueberry Syringe Concentrates | gram | $25$6562% off | $25/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | MPX™ Kash Burger 0.5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | MPX™ Strawberry Z Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Orange Queso | Solventless | Rosin | 0.5g MPX Melting Point Extracts · Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | MPX™ HashBurger .5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | MPX™ Oreoz 0.5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | MPX™ Grape Pie .5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | MPX™ Strawberry Limeade 0.5 g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | MPX™ Skunk Berry 0.5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | MPX™ GMO .5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | MPX™ Gassy Pines .5g Live Rosin Concentrates | 1/2 g | $14$3560% off | $28/g | GrowHealthy Dispensary - Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Sarasota whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Sarasota, cheap ounces, cheapest flower per gram, Sarasota deals.
Figures come from licensed Florida dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.