Cheap ounces in Sarasota, FL — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $149 — Sherb Cream Pie Flower at AYR Cannabis Dispensary Sarasota ($5.32 per gram)
15 real 28g packages on Sarasota menus · Sarasota average $283.50 an ounce · typical flower $8 per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare ounce prices across every Florida city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Sherb Cream Pie Flower Flower | ounce | $149$17012% off | $5.32/g | AYR Cannabis Dispensary Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Sweet Supply Cherry On Top 28g Flower | ounce | $250.25 | $8.94/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Sweet Supply Cherry On Top 28g Flower | ounce | $250.25 | $8.94/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | MÜV GMO S1 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | MÜV Gush Mints 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | MÜV Super Lemon G 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | (the) Essence E85 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | (the) Essence Glitter Bomb 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | (the) Essence E85 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | (the) Essence Glitter Bomb 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | (the) Essence Melonade #8 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | MÜV GMO S1 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | MÜV Gush Mints 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | MÜV Super Lemon G 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | (the) Essence Melonade #8 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Sarasota
15 packages in this price band among the cheapest Sarasota ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Sherb Cream Pie Flower Flower | ounce | $149$17012% off | $5.32/g | AYR Cannabis Dispensary Sarasota Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Sweet Supply Cherry On Top 28g Flower | ounce | $250.25 | $8.94/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Sweet Supply Cherry On Top 28g Flower | ounce | $250.25 | $8.94/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | MÜV GMO S1 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | MÜV Gush Mints 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | MÜV Super Lemon G 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | (the) Essence E85 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | (the) Essence Glitter Bomb 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | (the) Essence E85 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | (the) Essence Glitter Bomb 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | (the) Essence Melonade #8 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | MÜV GMO S1 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | MÜV Gush Mints 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | MÜV Super Lemon G 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | (the) Essence Melonade #8 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Sarasota · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Sarasota
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Sarasota has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Sarasota ounce: $283.50 across 15 listings, lowest $149.
- Average half ounce: $141.05.
- Average quarter: $41.16.
- Average eighth: $30.19.
See also the Sarasota flower price index, cheapest flower per gram and Sarasota deals.
Prices come from licensed Florida dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.