Tampa, FL cannabis price index
Flower in Tampa typically costs $8.57 per gram (average $11.41) — measured across 1,472 priced listings at 18 licensed dispensaries.
Comparable range $4.71–$14.36 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide Florida flower price index
Tampa flower prices by package size
Averages of the real packages on Tampa menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $32.49 | $14 | $9.28 | 739 |
| Quarter (7g) | $45.58 | $20 | $6.51 | 328 |
| Half (14g) | $117.86 | $35 | $8.42 | 78 |
| Ounce (28g) | $279.43 | $120 | $9.98 | 40 |
Biggest current price drops in Tampa
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Carmelita Pre-Roll 1g REEF Cannabis · Pre-rolls | gram | $9$3373% off | $9/g | Curaleaf Dispensary Tampa Tampa · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Carmelita Pre-Roll 1g REEF Cannabis · Pre-rolls | gram | $9$3373% off | $9/g | Curaleaf Dispensary Wesley Chapel Tampa · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Curaleaf Peanut Butter Muffin RSO Syringe 1g Concentrates | gram | $20$5564% off | $20/g | Curaleaf Dispensary Wesley Chapel Tampa · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Curaleaf Peanut Butter Muffin RSO Syringe 1g Concentrates | gram | $20$5564% off | $20/g | Curaleaf Dispensary Tampa Midtown Dale Mabry Tampa · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Curaleaf Peanut Butter Muffin RSO Syringe 1g Concentrates | gram | $20$5564% off | $20/g | Curaleaf Dispensary Tampa South Tampa · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Curaleaf Peanut Butter Muffin RSO Syringe 1g Concentrates | gram | $20$5564% off | $20/g | Curaleaf Dispensary Tampa Tampa · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Fruit Punch - 100mg Full Spec CBD Chews 10pk Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $10$2560% off | $10/100mg THC | Jungle Boys Tampa Dispensary Tampa · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Blue Raspberry - 100mg Full Spec CBD Chews 10pk Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $10$2560% off | $10/100mg THC | Jungle Boys Tampa Dispensary Tampa · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Cherry - 100mg Full Spec CBD Chews 10pk Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $10$2560% off | $10/100mg THC | Jungle Boys Tampa Dispensary Tampa · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Grape - 100mg Full Spec CBD Chews 10pk Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $10$2560% off | $10/100mg THC | Jungle Boys Tampa Dispensary Tampa · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Fruit Loopz Flower Flower | eighth | $14$3560% off | $4/g | GrowHealthy Dispensary - Tampa Tampa · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Maui | Big Buds | 3.5g GrowHealthy · Flower | eighth | $14$3560% off | $4/g | GrowHealthy Dispensary - Tampa Tampa · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | ish Pre-Ground 7g Flower - Phantom Float Flower | quarter | $20$5060% off | $2.86/g | GrowHealthy Dispensary - Tampa Tampa · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | ish Pre-Ground 7g Flower - La Queso Flower | quarter | $20$5060% off | $2.86/g | GrowHealthy Dispensary - Tampa Tampa · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | ish Pre-Ground 7g Flower - Maui Lemons Flower | quarter | $20$5060% off | $2.86/g | GrowHealthy Dispensary - Tampa Tampa · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | ish Pre-Ground 7g Flower - Gorilla Dawgs Flower | quarter | $20$5060% off | $2.86/g | GrowHealthy Dispensary - Tampa Tampa · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | ish Pre-Ground 7g Flower - Guava Pie Flower | quarter | $20$5060% off | $2.86/g | GrowHealthy Dispensary - Tampa Tampa · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Garlic Cookies | Smalls | 3.5g Grassroots · Flower | eighth | $20$5060% off | $5.71/g | Curaleaf Dispensary Tampa South Tampa · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | ish Pre-Ground 7g Flower - Bark Noir Flower | quarter | $20$5060% off | $2.86/g | GrowHealthy Dispensary - Tampa Tampa · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | ish Pre-Ground 7g Flower - High Plains Octane Flower | quarter | $20$5060% off | $2.86/g | GrowHealthy Dispensary - Tampa Tampa · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | ish Pre-Ground 7g Flower - Apples and Cheese Flower | quarter | $20$5060% off | $2.86/g | GrowHealthy Dispensary - Tampa Tampa · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | ish Pre-Ground 7g Flower - Bruja Bite Flower | quarter | $20$5060% off | $2.86/g | GrowHealthy Dispensary - Tampa Tampa · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | ish Pre-Ground 7g Flower - Cherry Punch Flower | quarter | $20$5060% off | $2.86/g | GrowHealthy Dispensary - Tampa Tampa · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | ish Pre-Ground 7g Flower - Queso Blanco Flower | quarter | $20$5060% off | $2.86/g | GrowHealthy Dispensary - Tampa Tampa · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Tampa whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Tampa, cheap ounces, cheapest flower per gram, Tampa deals.
Figures come from licensed Florida dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.