Cheap ounces in Tampa, FL — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $120 — Jealous Cake Flower at AYR Cannabis Dispensary Tampa Heights ($4.29 per gram)
40 real 28g packages on Tampa menus · Tampa average $279.43 an ounce · typical flower $8.57 per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare ounce prices across every Florida city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Jealous Cake Flower Flower | ounce | $120 | $4.29/g | AYR Cannabis Dispensary Tampa Heights Tampa · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Ruby Slippers Flower Flower | ounce | $149$17012% off | $5.32/g | AYR Cannabis Dispensary Tampa Heights Tampa · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Ruby Slippers Flower Flower | ounce | $149$17012% off | $5.32/g | AYR Cannabis Dispensary Tampa S. Dale Mabry Tampa · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Sweet Supply GG#4 28g Flower | ounce | $250.25 | $8.94/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Sweet Supply Cherry On Top 28g Flower | ounce | $250.25 | $8.94/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Sweet Supply Cherry On Top 28g Flower | ounce | $250.25 | $8.94/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Sweet Supply GG#4 28g Flower | ounce | $250.25 | $8.94/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Sweet Supply GG#4 28g Flower | ounce | $250.25 | $8.94/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Sweet Supply Trop Teeth #2 28g Flower | ounce | $250.25 | $8.94/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Sweet Supply Cherry On Top 28g Flower | ounce | $250.25 | $8.94/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | (the) Essence | Grape Mint Gas | Big Buds | 28g (the) Essence · Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | (the) Essence | Tropical Teeth #8 | Big Buds | 28g (the) Essence · Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | (the) Essence E85 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | (the) Essence Glitter Bomb 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | (the) Essence Silver Project 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 16 | (the) Essence Wino #9 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 17 | MÜV Applescotti 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 18 | MÜV GMO S1 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 19 | (the) Essence | Grape Mint Gas | Big Buds | 28g (the) Essence · Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 20 | MÜV Super Lemon G 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Tampa
40 packages in this price band among the cheapest Tampa ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Jealous Cake Flower Flower | ounce | $120 | $4.29/g | AYR Cannabis Dispensary Tampa Heights Tampa · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Ruby Slippers Flower Flower | ounce | $149$17012% off | $5.32/g | AYR Cannabis Dispensary Tampa Heights Tampa · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Ruby Slippers Flower Flower | ounce | $149$17012% off | $5.32/g | AYR Cannabis Dispensary Tampa S. Dale Mabry Tampa · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Sweet Supply GG#4 28g Flower | ounce | $250.25 | $8.94/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Sweet Supply Cherry On Top 28g Flower | ounce | $250.25 | $8.94/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Sweet Supply Cherry On Top 28g Flower | ounce | $250.25 | $8.94/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Sweet Supply GG#4 28g Flower | ounce | $250.25 | $8.94/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Sweet Supply GG#4 28g Flower | ounce | $250.25 | $8.94/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Sweet Supply Trop Teeth #2 28g Flower | ounce | $250.25 | $8.94/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Sweet Supply Cherry On Top 28g Flower | ounce | $250.25 | $8.94/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | (the) Essence | Grape Mint Gas | Big Buds | 28g (the) Essence · Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | (the) Essence | Tropical Teeth #8 | Big Buds | 28g (the) Essence · Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | (the) Essence E85 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | (the) Essence Glitter Bomb 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | (the) Essence Silver Project 28g Flower | ounce | $300.25 | $10.72/g | MÜV Cannabis Dispensary Tampa · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Tampa
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Tampa has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Tampa ounce: $279.43 across 40 listings, lowest $120.
- Average half ounce: $117.86.
- Average quarter: $45.58.
- Average eighth: $32.49.
See also the Tampa flower price index, cheapest flower per gram and Tampa deals.
Prices come from licensed Florida dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.