Lincoln, IL cannabis price index
Flower in Lincoln typically costs $10 per gram (average $10.19) — measured across 217 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $6.04–$14.29 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Illinois flower price index
Lincoln flower prices by package size
Averages of the real packages on Lincoln menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $40.60 | $22 | $11.60 | 77 |
| Quarter (7g) | $60.58 | $19 | $8.65 | 93 |
| Half (14g) | $105.13 | $52 | $7.51 | 23 |
| Ounce (28g) | $149.56 | $100 | $5.34 | 9 |
Biggest current price drops in Lincoln
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | OGeez! | Sleep Edition | Aquaberry 2:1 Gummies | 100mg | 10ct | 10mg/ea Ogeez! · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $9$1540% off | $9/100mg THC | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Cherry & Lemon | DISC | Hybrid | 100mg THC | 1-pack KANHA · Edibles | each · 100mg THC | $10$1638% off | $10/100mg THC | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | The Fonz | 3.5g Flower | each | $22$3537% off | $6.29/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | SALE DD Find. Flower Shake 7g Thai Express Sativa Flower | each | $19$3037% off | $2.71/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Transposition Flower (Smalls Blend) [7g] Daze Off · Flower | each | $33$5237% off | $4.71/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Kaviar | Blue Adonis #6 | Smalls | 3.5g Kaviar · Flower | each | $28$4436% off | $8/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Kaviar | Sativa | Infused Big Buds | 1g Kaviar · Flower | each | $28$4436% off | $28/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | SALE DD Ozone Happy Hour Shake 7g Hybrid Flower | each | $35$5536% off | $5/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | (the) Essence | Gelato | Pods | 1g (the) Essence · Vape Pens | each | $35$5536% off | $35/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Ozone | Butterstuff | Shake | 7G Ozone · Flower | each | $35$5536% off | $5/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Kaviar | Lemon Fresh | Smalls | 3.5g Kaviar · Flower | each | $35$5536% off | $10/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | 1:1 Dark Chocolate Sea Salt CBD:THC [10pk] (100mg CBD/100mg THC) Encore Edibles · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $16$2536% off | $16/100mg THC | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Bubby's Baked | Brownie Bites | 100mg | 5ct | 20mg/ea Bubby's Baked · Edibles | each · 5-pack · 100mg THC | $16$2536% off | $16/100mg THC | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Pineapple Punch | Smalls | 7g High Supply · Flower | each | $32$5036% off | $4.57/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Kaviar | Blue's Breaker | Big Buds | 3.5g Kaviar · Flower | each | $32$5036% off | $9.14/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Orange Chemeleon | Big Buds | 3.5g Nature's Heritage · Flower | each | $32$5036% off | $9.14/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Sale DD Grow Sciences Flower 3.5g Bananaconda Indica Flower | each | $32$5036% off | $9.14/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Sale DD Moon Walkers Holy Grail Kush Moon Rocks 1.5g Indica Flower | each | $32$5036% off | $21.33/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | SALE DD UpNorth Sour Diesel 3.5g Sativa Flower | each | $32$5036% off | $9.14/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Grape Ape | Disposable | 2g Vape Pens | each | $48$7536% off | $24/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Kashmir Kush | Disposable | 2g Vape Pens | each | $48$7536% off | $24/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Purple Urkle – Vape Cartridge – 1g 93 Boyz · Vape Pens | each | $48$7536% off | $48/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Jump Start Vape Cartridge | 1g 93 Boyz · Vape Pens | each | $48$7536% off | $48/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Strawberry Cough | Melted Diamond Live Resin Vaporizer | 1.0g (Reload) ROVE · Vape Pens | each | $50$7836% off | $50/g | Mystic Greenz Lincoln · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Lincoln whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Lincoln, cheap ounces, cheapest flower per gram, Lincoln deals.
Figures come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.