Capitol Heights, MD cannabis price index
Flower in Capitol Heights typically costs $11.43 per gram (average $11.37) — measured across 139 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $8.57–$14.29 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Maryland flower price index
Capitol Heights flower prices by package size
Averages of the real packages on Capitol Heights menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $42.96 | $30 | $12.27 | 98 |
| Quarter (7g) | $69.13 | $52.50 | $9.88 | 20 |
| Half (14g) | $124.38 | $101.25 | $8.88 | 6 |
| Ounce (28g) | $200 | $200 | $7.14 | 2 |
Biggest current price drops in Capitol Heights
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | INCREDIBLES Snoozzzeberry 5:1 THC:CBN Gummies 100mg (10pk) Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $18.75$2525% off | $18.75/100mg THC | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | INCREDIBLES Peanut Budda Buddha Bites 100mg (10pk) Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $21$2825% off | $21/100mg THC | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | INCREDIBLE Mile High Mint Bites 100mg (10pk) Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $21$2825% off | $21/100mg THC | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | INCREDIBLES Monkey Bar Bites 100mg (10pk) Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $21$2825% off | $21/100mg THC | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | RYTHM 5 Pack Remix Infused Pre Roll Strawberry Sour Diesel [.5g] RYTHM · Infused Pre-rolls | 2.5 g · 5-pack | $37.50$5025% off | $15/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | RYTHM | Pineapple Express | Infused Minis | 0.5g each | 5pk RYTHM · Infused Pre-rolls | 2.5 g · 5-pack | $37.50$5025% off | $15/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | RYTHM 5 Pack Remix Infused Pre Roll Mai Tai [.5g] RYTHM · Infused Pre-rolls | 2.5 g · 5-pack | $37.50$5025% off | $15/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Brownie Scout | Live Resin Cartridge | 1g RYTHM · Vape Pens | gram | $41.25$5525% off | $41.25/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Animal Scout | Live Resin Cartridge | 1g RYTHM · Vape Pens | gram | $41.25$5525% off | $41.25/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | SHOW DOGWALKERS Animal Face Infused Pre-Rolls 2.25g (5pk) Infused Pre-rolls | 2.25 g · 5-pack | $41.25$5525% off | $18.33/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | RYTHM Hybrid Premium Flower Afternoon Delight #4 3.5g RYTHM · Flower | eighth | $41.25$5525% off | $11.79/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | RYTHM | Afternoon Delight #4 | Live Resin Cartridge | 1g RYTHM · Vape Pens | gram | $41.25$5525% off | $41.25/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | RYTHM - Brownie Scout 3.5g RYTHM · Flower | eighth | $41.25$5525% off | $11.79/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Dogwalkers L'Orange 5 Pack Mini Show Dogs Infused Pre Rolls .45g Dogwalkers · Infused Pre-rolls | 2.25 g · 5-pack | $41.25$5525% off | $18.33/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Dogwalkers .45g Show Dog Pre Rolls (5pk) | Brownie Scout Dogwalkers · Infused Pre-rolls | 2.25 g · 5-pack | $41.25$5525% off | $18.33/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | RYTHM | Blue Dream | Liquid Diamond Disposable | 1g RYTHM · Vape Pens | gram | $48.75$6525% off | $48.75/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | RYTHM Liquid Diamonds Vape Maui Wowie [1g] RYTHM · Vape Pens | gram | $48.75$6525% off | $48.75/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | GOOD GREEN Taffy Twist Flower | quarter | $52.50$7025% off | $7.50/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Sneak Attack OG | Smalls | 7g RYTHM · Flower | quarter | $60$8025% off | $8.57/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Evercrisp | Smalls | 7g RYTHM · Flower | quarter | $60$8025% off | $8.57/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Fantasy Melonz | Smalls | 7g RYTHM · Flower | quarter | $60$8025% off | $8.57/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Gas Guzzler | Smalls | 7g RYTHM · Flower | quarter | $60$8025% off | $8.57/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | RYTHM Kush Mountains 7g SMALLS Flower | quarter | $60$8025% off | $8.57/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | &SHINE Blue Dream Disposable Vape Vape Pens | 2 g | $60$8025% off | $30/g | Mary & Main: A Cannabis Dispensary Capitol Heights · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Capitol Heights whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Capitol Heights, cheap ounces, cheapest flower per gram, Capitol Heights deals.
Figures come from licensed Maryland dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.