Frederick, MD cannabis price index
Flower in Frederick typically costs $10 per gram (average $10.05) — measured across 562 priced listings at 2 licensed dispensaries.
Comparable range $7.14–$12.86 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Maryland flower price index
Frederick flower prices by package size
Averages of the real packages on Frederick menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $38.44 | $18 | $10.98 | 380 |
| Quarter (7g) | $61.13 | $39.20 | $8.73 | 72 |
| Half (14g) | $101.28 | $72 | $7.23 | 68 |
| Ounce (28g) | $215.25 | $190 | $7.69 | 24 |
Biggest current price drops in Frederick
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Roll One Jet Fuel Whole Flower 3.5g Flower | eighth | $18$3040% off | $5.14/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Grassroots Floral Frost Smalls 3.5g Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Grassroots Dark Heart Moonbeam Gelato Whole Flower 3.5g Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Grassroots Ray Charles Small Buds 3.5g T3 Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Grassroots Cowboy Caviar Whole Flower 3.5g Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Grassroots Cowboy Caviar Smalls 3.5g Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Grassroots Concord Mintz Whole Flower 3.5g Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Grassroots Fuzzy Naval Smalls 3.5g Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Grassroots Pillow Mints Smalls 3.5g Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Grassroots Papaya Drip Smalls 3.5g Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Grassroots LumberJack Whole Flower 3.5g Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Grassroots Wild Garlic Small Buds 3.5g Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Grassroots LumberJack Smalls 3.5g Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Grassroots Fuzzy Naval Whole Flower 3.5g Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Grassroots Ray Charles Whole Flower 3.5g T3 Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Grassroots Ray Charles Small Buds 3.5g T2 Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Grassroots Concord Mintz Smalls 3.5g Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Grassroots Collie Man Kush Smalls 3.5g Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Grassroots Cheddar Cheeze Smalls 3.5g Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Grassroots Astro GMO Smalls 3.5g T1 Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Grassroots Astro GMO Whole Flower 3.5g T1 Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Grassroots Baya Dulce Smalls 3.5g Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Grassroots Baya Dulce Whole Flower 3.5g Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Grassroots Berry Batter Smalls 3.5g Flower | eighth | $27$4540% off | $7.71/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Frederick whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Frederick, cheap ounces, cheapest flower per gram, Frederick deals.
Figures come from licensed Maryland dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.