Cheap ounces in Frederick, MD — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $190 — Black Cherry Gelato Flower (28g) at Curaleaf Dispensary Frederick ($6.79 per gram)
24 real 28g packages on Frederick menus · Frederick average $215.25 an ounce · typical flower $10 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Maryland city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Black Cherry Gelato Flower (28g) SunMed Growers · Flower | ounce | $190 | $6.79/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Legend Lemon Splash Whole Flower 28g Flower | ounce | $198 | $7.07/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Legend Grape Gummiez Whole Flower 28g Flower | ounce | $198 | $7.07/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Curio Everyday Grapecicle Flower | ounce | $200 | $7.14/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | District Cannabis Berry Payton Whole Flower 28g Flower | ounce | $200 | $7.14/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Legend Afghani Whole Flower 28g Flower | ounce | $200 | $7.14/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Modern Flower Skunk Hero Whole Flower 28g Flower | ounce | $200 | $7.14/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Modern Flower Suit and Tie Whole Flower 28g Flower | ounce | $200 | $7.14/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | &Shine Face Off OG X Animal Mints 28g Mixed Buds Flower | ounce | $200 | $7.14/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | &Shine Jack Herer x Head Mount 28g Mixed Buds Flower | ounce | $200 | $7.14/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Apple Fritter Flower (28g) SunMed Growers · Flower | ounce | $200 | $7.14/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Cherry Trop | Flower [28g] Curio Wellness™ · Flower | ounce | $200 | $7.14/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | SunMed Growers Sour Diesel Whole Flower 28g Flower | ounce | $210 | $7.50/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | SunMed Growers SDG OG Whole Flower 28g Flower | ounce | $210 | $7.50/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Gush Mints Flower (28g) SunMed Growers · Flower | ounce | $210 | $7.50/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | District Cannabis Cherry Chem Whole Flower 28g Flower | ounce | $210 | $7.50/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Modern Flower Peanut Butter Pie Whole Flower 28g Flower | ounce | $220 | $7.86/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | RYTHM - Brownie Scout 28g RYTHM · Flower | ounce | $220 | $7.86/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Modern Flower Blue Beach Haze Whole Flower 28g Flower | ounce | $250 | $8.93/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Modern Flower Dirty Taxi Whole Flower 28g Flower | ounce | $250 | $8.93/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Frederick
24 packages in this price band among the cheapest Frederick ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Black Cherry Gelato Flower (28g) SunMed Growers · Flower | ounce | $190 | $6.79/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Legend Lemon Splash Whole Flower 28g Flower | ounce | $198 | $7.07/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Legend Grape Gummiez Whole Flower 28g Flower | ounce | $198 | $7.07/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Curio Everyday Grapecicle Flower | ounce | $200 | $7.14/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | District Cannabis Berry Payton Whole Flower 28g Flower | ounce | $200 | $7.14/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Legend Afghani Whole Flower 28g Flower | ounce | $200 | $7.14/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Modern Flower Skunk Hero Whole Flower 28g Flower | ounce | $200 | $7.14/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Modern Flower Suit and Tie Whole Flower 28g Flower | ounce | $200 | $7.14/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | &Shine Face Off OG X Animal Mints 28g Mixed Buds Flower | ounce | $200 | $7.14/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | &Shine Jack Herer x Head Mount 28g Mixed Buds Flower | ounce | $200 | $7.14/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Apple Fritter Flower (28g) SunMed Growers · Flower | ounce | $200 | $7.14/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Cherry Trop | Flower [28g] Curio Wellness™ · Flower | ounce | $200 | $7.14/g | SweetBuds Dispensary Frederick · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | SunMed Growers Sour Diesel Whole Flower 28g Flower | ounce | $210 | $7.50/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | SunMed Growers SDG OG Whole Flower 28g Flower | ounce | $210 | $7.50/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Gush Mints Flower (28g) SunMed Growers · Flower | ounce | $210 | $7.50/g | Curaleaf Dispensary Frederick Frederick · ★ 4.6 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Frederick
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Frederick has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Frederick ounce: $215.25 across 24 listings, lowest $190.
- Average half ounce: $101.28.
- Average quarter: $61.13.
- Average eighth: $38.44.
See also the Frederick flower price index, cheapest flower per gram and Frederick deals.
Prices come from licensed Maryland dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.