Kensington, MD cannabis price index
Flower in Kensington typically costs $9.07 per gram (average $9.22) — measured across 72 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $5.63–$14.23 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Maryland flower price index
Kensington flower prices by package size
Averages of the real packages on Kensington menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $35.69 | $15 | $10.20 | 50 |
| Quarter (7g) | $54.30 | $24 | $7.76 | 10 |
| Half (14g) | $106.75 | $60 | $7.63 | 5 |
| Ounce (28g) | $158.13 | $145 | $5.65 | 4 |
Biggest current price drops in Kensington
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Highaleah 2-pk Pre-Roll Pre-rolls | gram · 2-pack | $9$1225% off | $9/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Cap Junky | Joints | 1g Triple Seven · Pre-rolls | gram | $10.50$1425% off | $10.50/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Queen of the South Moment Maryland · Flower | eighth | $15$2025% off | $4.29/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | White Wedding Holy Grail 2pk Pre-Roll Pre-rolls | gram · 2-pack | $15$2025% off | $15/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Toasty 5pk Pre-Roll Pre-rolls | 2.5 g · 5-pack | $18$2425% off | $7.20/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Halo Kush 5pk Pre-Roll Pre-rolls | 2.5 g · 5-pack | $19.50$2625% off | $7.80/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Meteor Kush 5pk Pre-Roll Pre-rolls | 2.5 g · 5-pack | $19.50$2625% off | $7.80/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | 410 Fuel 5pk Pre-Roll Pre-rolls | 2.5 g · 5-pack | $19.50$2625% off | $7.80/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Biscotti Brulee 5pk Pre-Roll Pre-rolls | 2.5 g · 5-pack | $19.50$2625% off | $7.80/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Josh D OG Kush 5pk Pre-Rolls Pre-rolls | 1.75 g · 5-pack | $22.50$3025% off | $12.86/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Lemondary | Georgies | 5 Pack Pre-Roll | 2.5g Grow West Cannabis Company · Pre-rolls | 2.5 g · 5-pack | $26.25$3525% off | $10.50/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | Blue Beach Haze | Big Buds | 3.5g Modern Flower · Flower | eighth | $26.25$3525% off | $7.50/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | Melonade Flower | eighth | $26.25$3525% off | $7.50/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | Apollo 22 5pk Pre-Roll Pre-rolls | 2.5 g · 5-pack | $27$3625% off | $10.80/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | White Widow | Disposable | 1g Vape Pens | gram | $28.50$3825% off | $28.50/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 16 | Strawberry Haze Cartridge Vape Pens | gram | $30$4025% off | $30/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 17 | Cool Mints 1:1 CBD:THC Cartridge Vape Pens | gram | $30$4025% off | $30/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 18 | Blappin' Berries Moment Maryland · Flower | eighth | $30$4025% off | $8.57/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 19 | Georgia Mintz Flower | eighth | $31.50$4225% off | $9/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 20 | Cherry Slushee Flower | eighth | $31.50$4225% off | $9/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 21 | InHouse - Cool Grape AIO Vape 1g InHouse · Vape Pens | gram | $33$4425% off | $33/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 22 | InHouse - Irish Mintchip AIO Vape 0.5g InHouse · Vape Pens | gram | $33$4425% off | $33/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 23 | Sweet Dreams Disposable Vape Pens | 1/2 g | $33.75$4525% off | $67.50/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 24 | Gush Mintz | Exclusive Flower Curio Wellness™ · Flower | eighth | $33.75$4525% off | $9.64/g | Crabtree Dispensary Kensington · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Kensington whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Kensington, cheap ounces, cheapest flower per gram, Kensington deals.
Figures come from licensed Maryland dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.