Rockville, MD cannabis price index
Flower in Rockville typically costs $10.46 per gram (average $10.49) — measured across 108 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $6.43–$14.29 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Maryland flower price index
Rockville flower prices by package size
Averages of the real packages on Rockville menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $40.55 | $22.50 | $11.59 | 73 |
| Quarter (7g) | $65.85 | $42.25 | $9.41 | 12 |
| Half (14g) | $100.69 | $48.75 | $7.19 | 16 |
| Ounce (28g) | $205.50 | $178.75 | $7.34 | 5 |
Biggest current price drops in Rockville
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Alien Mints | 510 Cartridge | 1g Strane · Vape Pens | gram | $27$4540% off | $27/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Maui Sunrise 1g Hellavated Cart Vape Pens | gram | $27$4540% off | $27/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Passion Fruit 1g Hellavated Cart Vape Pens | gram | $27$4540% off | $27/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | OG Mint Hellavated 1g Cartridge Vape Pens | gram | $27$4540% off | $27/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Banana Runtz | 510 Cartridge | 1g Strane · Vape Pens | gram | $27$4540% off | $27/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Blueberry Dream 1g Hellavated Cart Vape Pens | gram | $27$4540% off | $27/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Frosted Jungle | 510 Cartridge | 1g Strane · Vape Pens | gram | $27$4540% off | $27/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Blueberry Dream 1g Hellavated AIO DP Vape Pens | gram | $30$5040% off | $30/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Juicee J | Disposable | 1g Strane · Vape Pens | gram | $30$5040% off | $30/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Frosted Jungle | Disposable | 1g Strane · Vape Pens | gram | $30$5040% off | $30/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | NYC Diesel 1g Hybrid Strane Rip Stick DP Vape Pens | gram | $30$5040% off | $30/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | OG Mint 1g Hellavated AIO DP Vape Pens | gram | $30$5040% off | $30/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Champagne Supernova | Disposable | 1g Strane · Vape Pens | gram | $30$5040% off | $30/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Raspberry Blitz 1g Hellavated AIO DP Vape Pens | gram | $30$5040% off | $30/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Passion Fruit 1g Hellavated Cloud Bar DP Vape Pens | gram | $30$5040% off | $30/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Grape Stomper 2g Hellavated Cloud Bar DP Vape Pens | 2 g | $48$8040% off | $24/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | incredibles - 5:1 Snoozzzeberry + CBN - 100mg:20mg 10pk incredibles · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $11.70$1835% off | $11.70/100mg THC | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | incredibles - Tangahhhrine + CBD 2:1 - Gummies - 200mg:100mg incredibles · Edibles | each · 200mg THC | $13$2035% off | $6.50/100mg THC | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | 2:1:1 Snoozzzierberry [10pk] (100mg THC/50mg CBN/50mg CBG) incredibles · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $16.25$2535% off | $16.25/100mg THC | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Blueberry Dream 0.5g Hybrid Cartridge Vape Pens | 1/2 g | $16.25$2535% off | $32.50/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | &Shine | Tropic Thunder | Cartridge | .5g &SHINE · Vape Pens | 1/2 g | $16.25$2535% off | $32.50/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Mango 0.5g Indica &Shine Cart Vape Pens | 1/2 g | $16.25$2535% off | $32.50/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | incredibles - Strahhhberry + CBD 1:1 - 100mg:100mg incredibles · Edibles | each · 100mg THC | $16.25$2535% off | $16.25/100mg THC | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | &Shine .5g Cartridge - Northern Lights &SHINE · Vape Pens | 1/2 g | $16.25$2535% off | $32.50/g | Peake ReLeaf Rockville Dispensary Rockville · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Rockville whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Rockville, cheap ounces, cheapest flower per gram, Rockville deals.
Figures come from licensed Maryland dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.