Natick, MA cannabis price index
Flower in Natick typically costs $6.61 per gram (average $7.08) — measured across 144 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $3.21–$11.43 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Massachusetts flower price index
Natick flower prices by package size
Averages of the real packages on Natick menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $27.60 | $10 | $7.89 | 101 |
| Quarter (7g) | $33.33 | $11.25 | $4.76 | 20 |
| Half (14g) | $58.52 | $33.75 | $4.18 | 11 |
| Ounce (28g) | $106.25 | $90 | $3.79 | 8 |
Biggest current price drops in Natick
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Farmer's Cut | Rancid Rainbow | Flower | 3.5G Farmer's Cut · Flower | eighth | $11.25$2044% off | $3.21/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Farmer's Cut | Churro Drop | Flower | 3.5G Farmer's Cut · Flower | eighth | $11.25$2044% off | $3.21/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Farmer's Cut | Gas-O-Lina | Flower | 3.5G Farmer's Cut · Flower | eighth | $11.25$2044% off | $3.21/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Farmer's Cut | Sour Permanent Marker | 3.5g Flower (9050) Flower | eighth | $11.25$2044% off | $3.21/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Farmer's Cut | Moon Pie | 3.5g Flower (8477) Flower | eighth | $11.25$2044% off | $3.21/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Farmer's Cut | Norther Lime Lights | 7g Pre-Ground Flower (0707) Flower | quarter | $11.25$2044% off | $1.61/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Farmer's Cut | Northern Lime Lights | Flower | 3.5G Farmer's Cut · Flower | eighth | $11.25$2044% off | $3.21/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Farmer's Cut | Scotch and Soda | 3.5g (6092) Flower | eighth | $11.25$2044% off | $3.21/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 9 | Farmer's Cut | Platinum Garlic | 3.5g (8904) Flower | eighth | $11.25$2044% off | $3.21/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 10 | Farmer's Cut | Platinum Garlic | Pre-Ground 7g (6168) Flower | quarter | $11.25$2044% off | $1.61/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 11 | Farmer's Cut | Powder Peach | Flower | 3.5G Farmer's Cut · Flower | eighth | $11.25$2044% off | $3.21/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 12 | Farmer's Cut | Sade | Flower | 3.5G Farmer's Cut · Flower | eighth | $11.25$2044% off | $3.21/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 13 | Farmer's Cut | Rancid Rainbow | 14g Flower (7673) Flower | half ounce | $33.75$6044% off | $2.41/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 14 | NIGHTCAP - Grapevine - 2:1 CBN:THC | 1G HOLIDAY · Vape Pens | gram | $16.88$3044% off | $16.88/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 15 | GOLDEN HOUR - Strawberry Coconut Watermelon | 1G HOLIDAY · Vape Pens | gram | $16.88$3044% off | $16.88/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 16 | Holiday | Coffee Break | Caramel Espresso Cream | 1g Disposable (0806) Vape Pens | gram | $16.88$3044% off | $16.88/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 17 | Holiday | Float | Cherry Vanilla Cola | 1g Disposable (3603) Vape Pens | gram | $16.88$3044% off | $16.88/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 18 | LEISURE - Tart Mango | 1G HOLIDAY · Vape Pens | gram | $16.88$3044% off | $16.88/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 19 | AIRPLANE MODE - Blueberries 'N Cream - 2:1 CBG:THC | 1G HOLIDAY · Vape Pens | gram | $16.88$3044% off | $16.88/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 20 | Farmer's Cut | Tamarindo | 7g Popcorn (1998) Flower | quarter | $19.69$3544% off | $2.81/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 21 | Farmer's Cut | Pink Lemonade Gelato | 7g Flower (9072) Flower | quarter | $19.69$3544% off | $2.81/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 22 | Farmer's Cut | Gas-O-Lina | Smalls | 7G Farmer's Cut · Flower | quarter | $19.69$3544% off | $2.81/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 23 | NEA | Hooch | 3.5g (6580) Flower | eighth | $16$2020% off | $4.57/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 24 | NEA | Pinnacle | 3.5g (7479) Flower | eighth | $16$2020% off | $4.57/g | reLeaf Alternative - Natick Natick · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Natick whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Natick, cheap ounces, cheapest flower per gram, Natick deals.
Figures come from licensed Massachusetts dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.