Hernando, MS cannabis price index
Flower in Hernando typically costs $7.71 per gram (average $8.29) — measured across 354 priced listings at 2 licensed dispensaries.
Comparable range $5.61–$10.37 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Mississippi flower price index
Hernando flower prices by package size
Averages of the real packages on Hernando menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $30.44 | $17.50 | $8.70 | 208 |
| Quarter (7g) | $45.36 | $29.40 | $6.48 | 109 |
| Half (14g) | $76.47 | $58.80 | $5.46 | 18 |
| Ounce (28g) | $156 | $152 | $5.57 | 2 |
Biggest current price drops in Hernando
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Super Soaker | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $31$4531% off | $8.86/g | DABBS Cannabis Dispensary Hernando · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | 3.5g Flower | eighth | $31$4531% off | $8.86/g | DABBS Cannabis Dispensary Hernando · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Sweet Life Canna | 7g | Gary Payton Mac | Smalls Flower | quarter | $43$6231% off | $6.14/g | DABBS Cannabis Dispensary Hernando · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Gary Payton Mac (3.5 gram Bag) Sweet Life Canna Co · Flower | eighth | $30$4330% off | $8.57/g | DABBS Cannabis Dispensary Hernando · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Sunset Octane X Pineapple Pez: Sopp (3.5 gram Bag) Sweet Life Canna Co · Flower | eighth | $30$4330% off | $8.57/g | DABBS Cannabis Dispensary Hernando · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Noble Labs | Lime THC Seltzer - 10 mg Edibles | each · 10mg THC | $4.20$630% off | $42/100mg THC | Herbal Alchemy Hernando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Noble Labs | Pineapple THC Seltzer - 10 mg Edibles | each · 10mg THC | $4.20$630% off | $42/100mg THC | Herbal Alchemy Hernando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Noble Labs | Peach THC Seltzer - 10 mg Edibles | each · 10mg THC | $4.20$630% off | $42/100mg THC | Herbal Alchemy Hernando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Coastal Roller - Big Wave Gummy - 250mg/1pk - Tropidelic MidSouth Extracts · Edibles | each · 250mg THC | $12.60$1830% off | $5.04/100mg THC | Herbal Alchemy Hernando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Coastal Roller - Big Wave Gummy - 250mg/1pk - Beach Combers Delight MidSouth Extracts · Edibles | each · 250mg THC | $12.60$1830% off | $5.04/100mg THC | Herbal Alchemy Hernando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | The Sipp | Peach Bliss Gummies - 100 mg - 10 Pack Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $14$2030% off | $14/100mg THC | Herbal Alchemy Hernando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Sour Green Apple Gummies – 100mg The Sipp · Edibles | each · 100mg THC | $14$2030% off | $14/100mg THC | Herbal Alchemy Hernando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Pineapple Bliss Gummies – 100mg The Sipp · Edibles | each · 100mg THC | $14$2030% off | $14/100mg THC | Herbal Alchemy Hernando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | The Sipp | Blue Razz Gummies - 100 mg - 10 Pack Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $14$2030% off | $14/100mg THC | Herbal Alchemy Hernando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Blackberry Gummies – 100mg The Sipp · Edibles | each · 100mg THC | $14$2030% off | $14/100mg THC | Herbal Alchemy Hernando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | FireCraft | Smacker's Canna Butter - 200 mg - 10 Pack Edibles | each · 10-pack · 200mg THC | $14.70$2130% off | $7.35/100mg THC | Herbal Alchemy Hernando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | 1:1 CBD Watermelon Relief Gummies – 100mg The Sipp · Edibles | each · 100mg THC | $15.40$2230% off | $15.40/100mg THC | Herbal Alchemy Hernando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Muncheez | Cocoa Krunch Cereal Bar | 100mg | 10ct | 10mg/ea Muncheez MS · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $15.40$2230% off | $15.40/100mg THC | Herbal Alchemy Hernando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Muncheez | Cookie Krunch Cereal Bar | 100mg | 10ct | 10mg/ea Muncheez MS · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $15.40$2230% off | $15.40/100mg THC | Herbal Alchemy Hernando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Yonder | Passion Fruit | 100mg MINGLE Gummies 10pk Yonder · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $16.80$2430% off | $16.80/100mg THC | Herbal Alchemy Hernando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Yonder | Milk Chocolate | 100mg CLASSIC Chocolate 10pk Yonder · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $16.80$2430% off | $16.80/100mg THC | Herbal Alchemy Hernando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Yonder | Mango | 100mg NOGGIN Gummies 10pk Yonder · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $16.80$2430% off | $16.80/100mg THC | Herbal Alchemy Hernando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Yonder | Strawberry Kiwi | 100mg REFRESH Gummies 10pk Yonder · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $16.80$2430% off | $16.80/100mg THC | Herbal Alchemy Hernando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Yonder | Green Apple | 100mg FLOW Gummies 10pk Yonder · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $16.80$2430% off | $16.80/100mg THC | Herbal Alchemy Hernando · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Hernando whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Hernando, cheap ounces, cheapest flower per gram, Hernando deals.
Figures come from licensed Mississippi dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.