Jackson, MS cannabis price index
Flower in Jackson typically costs $7.86 per gram (average $8.25) — measured across 1,098 priced listings at 10 licensed dispensaries.
Comparable range $5.14–$11.43 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide Mississippi flower price index
Jackson flower prices by package size
Averages of the real packages on Jackson menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $31.93 | $15 | $9.12 | 605 |
| Quarter (7g) | $45.69 | $18 | $6.53 | 377 |
| Half (14g) | $77.41 | $55 | $5.53 | 68 |
| Ounce (28g) | $133.14 | $120 | $4.75 | 7 |
Biggest current price drops in Jackson
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Major Fruit Punch Shot 100mg 10 Pack Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $10$3067% off | $10/100mg THC | High Hopes Jackson Jackson · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Major Blueberry Shot 100mg 10 Pack Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $10$2050% off | $10/100mg THC | High Hopes Jackson Jackson · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Major Blackberry Lemonade Shot 100mg Edibles | each · 100mg THC | $10$2050% off | $10/100mg THC | High Hopes Jackson Jackson · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | YOCAN EVOLVE VAPORIZER Vape Pens | each | $15$3050% off | $15/piece | Uptown Funk Dispensary Jackson · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Mocktail Mix - 150mg - King Cake - 1905 Edibles | each · 150mg THC | $20$4050% off | $13.33/100mg THC | High Hopes Jackson Jackson · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | ROOTDOWN x SHC - Purple Pound Cake - Cured Crumble & Terp Sauce Concentrates | gram | $30$6050% off | $30/g | ROOTDOWN Jackson · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Menage 7g - Black Water Reserve - 19.2% - Hybrid ($160/oz) Flower | each | $30$6050% off | $4.29/g | High Hopes Jackson Jackson · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | #34 7g - Black Water Reserve - 20.8% - Hybrid Flower | each | $30$6050% off | $4.29/g | High Hopes Jackson Jackson · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Pablos Revenge 7g - Blackwater Reserve - 21.3% Hybrid Flower | each | $30$6050% off | $4.29/g | High Hopes Jackson Jackson · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | ROOTDOWN x SHC - Purple Pound Cake - Cured Crumble & Terp Sauce Concentrates | gram | $30$6050% off | $30/g | ROOTDOWN Jackson · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Southern Comfort 7g - Black Water Reserve - 19.6% - Indica Flower | each | $30$6050% off | $4.29/g | High Hopes Jackson Jackson · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | YOKAN HIT DRY HERB VAPORIZER Vape Pens | each | $37.50$7550% off | $37.50/piece | Uptown Funk Dispensary Jackson · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | MIGHTY PLUS DRY HERB VAPORIZER Vape Pens | each | $175$35050% off | $175/piece | Uptown Funk Dispensary Jackson · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | Pink Certz | Joints | 1g | 2pk Pre-rolls | gram · 2-pack | $7.56$14.5648% off | $7.56/g | Kudzu Cannabis Jackson · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | Blue Scream | Joints | 1g | 2pk Pre-rolls | gram · 2-pack | $7.56$14.5648% off | $7.56/g | Kudzu Cannabis Jackson · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 16 | 100mg Blueberry Meditate 1:2.5 20Pk Edibles | each · 20-pack · 100mg THC | $13.50$2648% off | $13.50/100mg THC | Kudzu Cannabis Jackson · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 17 | iATRO | 50mg | Citrus Punch | Active | Mushroom Blend Gummies | | Gummies | Edibles | each · 50mg THC | $13.50$2648% off | $27/100mg THC | Kudzu Cannabis Jackson · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 18 | Focus Gummies | 50mg/ea Edibles | each · 50mg THC | $13.50$2648% off | $27/100mg THC | Kudzu Cannabis Jackson · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 19 | 5pk Gassy Taffy x Nam Wham 5pk Pre-rolls | eighth · 5-pack | $16.20$31.2048% off | $4.63/g | Kudzu Cannabis Jackson · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 20 | .5g Dispo - OG Kush Vape Pens | 1/2 g | $21.60$41.6048% off | $43.20/g | Kudzu Cannabis Jackson · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 21 | 3.5g Daily Grape Flower | eighth | $21.60$41.6048% off | $6.17/g | Kudzu Cannabis Jackson · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 22 | 3.5g Neon Sunset Flower | eighth | $24.30$46.8048% off | $6.94/g | Kudzu Cannabis Jackson · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 23 | 1g Dispo - Tree Flip Concentrates | gram | $27$5248% off | $27/g | Kudzu Cannabis Jackson · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 24 | Dante's Inferno Black Velvet 7g - Green Spark Cultivation - 23.1% - Indica Flower | each | $30$5546% off | $4.29/g | High Hopes Jackson Jackson · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Jackson whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Jackson, cheap ounces, cheapest flower per gram, Jackson deals.
Figures come from licensed Mississippi dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.