Hoboken, NJ cannabis price index
Flower in Hoboken typically costs $14.43 per gram (average $13.93) — measured across 246 priced listings at 3 licensed dispensaries.
Comparable range $8.57–$18 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide New Jersey flower price index
Hoboken flower prices by package size
Averages of the real packages on Hoboken menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $52.60 | $30 | $15.03 | 171 |
| Quarter (7g) | $72.92 | $50 | $10.42 | 37 |
| Half (14g) | $122.07 | $45 | $8.72 | 14 |
| Ounce (28g) | $182.69 | $90 | $6.52 | 13 |
Biggest current price drops in Hoboken
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Zushi - The Mini Live Rosin Dispo - Hybrid - 0.2 g Vape Pens | each | $17.60$2220% off | $88/g | The Station Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Zoap - The Mini Live Rosin Dispo - Hybrid - 0.2 g Vape Pens | each | $17.60$2220% off | $88/g | The Station Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Strawberry - 20:1 CBD:THC Gummy - Hybrid - 10 mg - 10 Pack Edibles | each · 10-pack · 10mg THC | $18.40$2320% off | $184/100mg THC | The Station Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Tangerine Chocolate (Highly) | 100mg/ea Edibles | each · 100mg THC | $22.40$2820% off | $22.40/100mg THC | The Station Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Tangerine Chocolate (Highly) | 100mg/ea Edibles | each · 100mg THC | $27.20$3420% off | $27.20/100mg THC | Village Dispensary Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Blue Dream | Pre-Roll Pack | .5g/5pk | 2.5g Pre-rolls | 2.5 g · 5-pack | $32$4020% off | $12.80/g | Village Dispensary Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Hashberry Park | Cartridge | 1g Vape Pens | each | $38.40$4820% off | $38.40/g | The Station Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Lemon in the USA | Cartridge | 1g Vape Pens | each | $38.40$4820% off | $38.40/g | The Station Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Pink Certz | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $40$5020% off | $11.43/g | Village Dispensary Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Daytime Sativa | Solventless | RSO | 1g Concentrates | gram | $40$5020% off | $40/g | Village Dispensary Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Gotti Beltz | Big Buds | 3.5g Flower | eighth | $44$5520% off | $12.57/g | Village Dispensary Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Black Magic | Ready-to-Roll | 7g Pre-rolls | quarter | $56$7020% off | $8/g | Village Dispensary Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Seaside Heights Haze | Cartridge | 1g Vape Pens | each | $40.80$4815% off | $40.80/g | The Station Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Mintlato 3.5g Flower ILLICIT · Flower | each | $44.20$5215% off | $12.63/g | The Station Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Mayan Guava - Dispo - Hybrid - 1 g Vape Pens | each | $47.60$5615% off | $47.60/g | The Station Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Super Lemon Haze | Dank Tank LR Disposable | 1g Mule Extracts · Vape Pens | each | $47.60$5615% off | $47.60/g | The Station Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Cereal Milk x Gelato - Flower - Hybrid - 3.5 g Flower | each | $48.45$5715% off | $13.84/g | The Station Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Sativa | 3.5g Flower | each | $48.45$5715% off | $13.84/g | The Station Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Hybrid | 3.5g Flower | each | $51$6015% off | $14.57/g | The Station Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Acapulco Gold | 3.5g Flower | each | $51$6015% off | $14.57/g | The Station Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Clade9 | Razberry Runtz | Big Buds | 3.5g Clade9 · Flower | each | $52.70$6215% off | $15.06/g | The Station Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Lychee Limeade Pearls 1:1:1 CBC:THC:THCV | 100mg | 10pk | 10mg/ea Grön Edibles · Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $29.70$3310% off | $29.70/100mg THC | The Station Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | OG Lime Killer | Big Buds | 3.5g Flower | each | $32.40$3610% off | $9.26/g | The Station Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Zruntz - Flower - Hybrid - 3.5 g Flower | each | $51.30$5710% off | $14.66/g | The Station Hoboken Hoboken · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Hoboken whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Hoboken, cheap ounces, cheapest flower per gram, Hoboken deals.
Figures come from licensed New Jersey dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.