Saddle Brook, NJ cannabis price index
Flower in Saddle Brook typically costs $8 per gram (average $8.56) — measured across 387 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $4.29–$12.86 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide New Jersey flower price index
Saddle Brook flower prices by package size
Averages of the real packages on Saddle Brook menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $36.20 | $20 | $10.34 | 167 |
| Quarter (7g) | $54.21 | $37.50 | $7.74 | 70 |
| Half (14g) | $106.76 | $52.50 | $7.63 | 45 |
| Ounce (28g) | $127.07 | $75 | $4.54 | 81 |
Biggest current price drops in Saddle Brook
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | TAFFY TWIST | 14G | MIXED BUDS Flower | each | $65$16561% off | $4.64/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | HEAD CRACKER | 14G | MIXED BUDS Flower | each | $65$16561% off | $4.64/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Cranberry Z Mixed Buds 3.5g Good Green · Flower | each | $20$4050% off | $5.71/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Sour Diesel Mixed Buds 3.5g Good Green · Flower | each | $20$4050% off | $5.71/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Black Maple #22 Mixed Buds 3.5g Good Green · Flower | each | $20$4050% off | $5.71/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Fantasy Melonz Mixed Buds 3.5g Good Green · Flower | each | $20$4050% off | $5.71/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | STRAWBERRY GUAVA | 3.5G | MIXED BUDS Flower | each | $20$4050% off | $5.71/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | WHITE FIRE OG | 3.5G | MIXED BUDS Flower | each | $20$4050% off | $5.71/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | SWAMP WATER FUMEZ | 3.5G | MIX BUDS Flower | each | $20$4050% off | $5.71/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Black Afghan Mixed Buds 3.5g Good Green · Flower | each | $20$4050% off | $5.71/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Melon Z | Big Buds | 3.5g Grassroots · Flower | each | $25$5050% off | $7.14/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | RYTHM Premium Flower - Black Maple #22 3.5g RYTHM · Flower | each | $27.50$5550% off | $7.86/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | OH-ASIS #1 | 7g Flower | each | $41$8250% off | $5.86/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | Permanent Power #9 | Ground | 28g Goodies · Flower | each | $75$15050% off | $2.68/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | BERRY MEDLEY | 28G | MIXED BUDS Flower | each | $90$18050% off | $3.21/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 16 | White Truffle | Smalls | 28g LEGEND · Flower | each | $120$24050% off | $4.29/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 17 | ROMSCOTTI #8 | 28G Flower | each | $120$24050% off | $4.29/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 18 | Watermelon Mint | Big Buds | 28g Crops Cannabis · Flower | each | $120$24050% off | $4.29/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 19 | LEMON CHERRY SHERBET | 28G Flower | each | $120$24050% off | $4.29/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 20 | MEDELLIN | 28G Flower | each | $120$24050% off | $4.29/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 21 | The Soap | Big Buds | 28g Crops Cannabis · Flower | each | $120$24050% off | $4.29/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 22 | MELONAID | 28G Flower | each | $120$24050% off | $4.29/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 23 | MULE FUEL | 28G Flower | each | $120$24050% off | $4.29/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 24 | CANDY BLUES | 28G Flower | each | $120$24050% off | $4.29/g | Nirvana Dispensary Saddle Brook Saddle Brook · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Saddle Brook whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Saddle Brook, cheap ounces, cheapest flower per gram, Saddle Brook deals.
Figures come from licensed New Jersey dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.