Riverhead, NY cannabis price index
Flower in Riverhead typically costs $10.71 per gram (average $10.37) — measured across 369 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $5.64–$15.43 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide New York flower price index
Riverhead flower prices by package size
Averages of the real packages on Riverhead menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $43.53 | $20 | $12.44 | 236 |
| Quarter (7g) | $64.05 | $40 | $9.15 | 22 |
| Half (14g) | $99.33 | $60 | $7.09 | 43 |
| Ounce (28g) | $144.33 | $100 | $5.15 | 60 |
Biggest current price drops in Riverhead
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Dulce De Uva | Big Buds | 3.5g RYTHM · Flower | eighth | $45$5010% off | $12.86/g | Strain Stars Riverhead Riverhead · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | RYTHM - Brownie Scout 3.5g RYTHM · Flower | eighth | $45$5010% off | $12.86/g | Strain Stars Riverhead Riverhead · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | RYTHM Premium Flower - Jacks Delight 3.5g RYTHM · Flower | eighth | $45$5010% off | $12.86/g | Strain Stars Riverhead Riverhead · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | RYTHM Premium Flower - Thaze 3.5g RYTHM · Flower | eighth | $45$5010% off | $12.86/g | Strain Stars Riverhead Riverhead · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | RYTHM Premium Flower Bananaconda 3.5g RYTHM · Flower | eighth | $45$5010% off | $12.86/g | Strain Stars Riverhead Riverhead · ★ 4.9 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Riverhead whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Riverhead, cheap ounces, cheapest flower per gram, Riverhead deals.
Figures come from licensed New York dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.