White Plains, NY cannabis price index
Flower in White Plains typically costs $10.50 per gram (average $10.47) — measured across 323 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $5.71–$14.74 per gram · index refreshed Oct 2, 2026
↑ See the statewide New York flower price index
White Plains flower prices by package size
Averages of the real packages on White Plains menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $41.84 | $22 | $11.95 | 218 |
| Quarter (7g) | $67.50 | $40 | $9.64 | 16 |
| Half (14g) | $107.36 | $80 | $7.67 | 33 |
| Ounce (28g) | $160.37 | $100 | $5.73 | 43 |
Biggest current price drops in White Plains
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Amnesia Haze | 510 | CDT | 1g Jaunty · Vape Pens | gram | $40.50$4510% off | $40.50/g | Strain Stars White Plains White Plains · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Blueberry Kush | 510 | CDT | 1g Jaunty · Vape Pens | gram | $40.50$4510% off | $40.50/g | Strain Stars White Plains White Plains · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Green Crack | 510 | CDT | 1g Jaunty · Vape Pens | gram | $40.50$4510% off | $40.50/g | Strain Stars White Plains White Plains · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Super Lemon Haze | 510 | CDT Jaunty · Vape Pens | gram | $40.50$4510% off | $40.50/g | Strain Stars White Plains White Plains · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Wedding Cake | 510 | CDT | 1g Jaunty · Vape Pens | gram | $40.50$4510% off | $40.50/g | Strain Stars White Plains White Plains · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | RYTHM Premium Flower Bananaconda 3.5g RYTHM · Flower | eighth | $45$5010% off | $12.86/g | Strain Stars White Plains White Plains · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | L'Orange Flower 3.5g RYTHM · Flower | eighth | $45$5010% off | $12.86/g | Strain Stars White Plains White Plains · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Animal Face | Indoor Flower Flower | eighth | $45$5010% off | $12.86/g | Strain Stars White Plains White Plains · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Cheddar Cheeze | Big Buds | 3.5g RYTHM · Flower | eighth | $45$5010% off | $12.86/g | Strain Stars White Plains White Plains · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | RYTHM - Brownie Scout 3.5g RYTHM · Flower | eighth | $45$5010% off | $12.86/g | Strain Stars White Plains White Plains · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | RYTHM Hybrid Premium Flower Afternoon Delight #4 3.5g RYTHM · Flower | eighth | $45$5010% off | $12.86/g | Strain Stars White Plains White Plains · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Lemon Cherry Gelato | AIO Palm | Hybrid | 1.5g Jaunty · Vape Pens | 1.5 g | $49.50$5510% off | $33/g | Strain Stars White Plains White Plains · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Ghost Train | AIO Palm | Sativa | 1.5g Jaunty · Vape Pens | 1.5 g | $49.50$5510% off | $33/g | Strain Stars White Plains White Plains · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | RYTHM Liquid Diamonds Vape Maui Wowie [1g] RYTHM · Vape Pens | gram | $58.50$6510% off | $58.50/g | Strain Stars White Plains White Plains · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Tamarindo | Flower Flower | half ounce | $99$11010% off | $7.07/g | Strain Stars White Plains White Plains · ★ 5.0 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in White Plains whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in White Plains, cheap ounces, cheapest flower per gram, White Plains deals.
Figures come from licensed New York dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.