Dayton, OH cannabis price index
Flower in Dayton typically costs $8 per gram (average $8.23) — measured across 108 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $5.30–$13.43 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Ohio flower price index
Dayton flower prices by package size
Averages of the real packages on Dayton menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $34.66 | $21.70 | $9.90 | 38 |
| Quarter (7g) | $112 | $112 | $16 | 1 |
| Half (14g) | $103.48 | $77 | $7.39 | 27 |
| Ounce (28g) | $176 | $176 | $6.29 | 1 |
Biggest current price drops in Dayton
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Sinmints (IH) Flower | 2.83 g | $15$3760% off | $5.30/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Jack Le'Pew | Big Buds | 2.83g Flower | 2.83 g | $15$3760% off | $5.30/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Mad River Kush | Big Buds | 2.83g Flower | 2.83 g | $15$3152% off | $5.30/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Gypsy Suds (I) - 2.83g - LG Flower | 2.83 g | $15$3152% off | $5.30/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Picante Palm | Big Buds | 2.83g Flower | 2.83 g | $15$3152% off | $5.30/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Tahoe Jack | Big Buds | 2.83g Flower | 2.83 g | $15$3152% off | $5.30/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | gem city funk | Big Buds | 2.83g Flower | 2.83 g | $15$3152% off | $5.30/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | #72 | Big Buds | 2.83g Flower | 2.83 g | $15$3152% off | $5.30/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Caveman (Indica) Flower | 2.83 g | $15$3152% off | $5.30/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | P&C (Hybrid) - Distillate Cart - 1.0g - 2 Day - Savvy Vape Pens | 7/10 g | $22.50$4550% off | $2.25/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Pinyatti - 2.83g Pure Ohio Wellness · Flower | 2.83 g | $20$3543% off | $7.07/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Hell on Wheels - 2.83g Pure Ohio Wellness · Flower | 2.83 g | $20$3238% off | $7.07/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | G Roll Pre Roll - 1g Pure Ohio Wellness · Pre-rolls | gram | $7$1030% off | $7/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | G Roll Pre Rolls (2 Pack) - 1g Pure Ohio Wellness · Pre-rolls | gram · 2-pack | $8.40$1230% off | $8.40/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | E85 Pre Rolls (2 Pack) - 1g Pure Ohio Wellness · Pre-rolls | gram · 2-pack | $8.40$1230% off | $8.40/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Strawberry - Gummies - 110mg - 4pk Edibles | each · 4-pack · 110mg THC | $13.30$1930% off | $12.09/100mg THC | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Blue Razz - Gummie - 110mg - 4pk Edibles | each · 4-pack · 110mg THC | $13.30$1930% off | $12.09/100mg THC | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Smooth E (Hybrid) - Distillate DVP Vape Pens | 0.42 g | $14$2030% off | $33.33/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | Georgia Bloom (Hybrid) - Distillate DVP - 0.5g - POW Vape Pens | 0.41 g | $14$2030% off | $34.15/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | GEL (Hybrid) - Live Rosin BOMA DVP Vape Pens | 0.36 g | $21$3030% off | $58.33/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | E85 Cartridge - .5g Pure Ohio Wellness · Vape Pens | 0.38 g | $21$3030% off | $55.26/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Super Fruit (Indica-Hybrid) - 3.5g - POW Flower | eighth | $21.70$3130% off | $6.20/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | Alaskan Thunder Funk (Sativa) Flower | eighth | $21.70$3130% off | $6.20/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Alaskan Thunder Funk (Sativa) - 3.5g - POW Flower | eighth | $21.70$3130% off | $6.20/g | Pure Ohio Wellness Dayton · ★ 4.4 · delivery | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Dayton whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Dayton, cheap ounces, cheapest flower per gram, Dayton deals.
Figures come from licensed Ohio dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.