Springdale, OH cannabis price index
Flower in Springdale typically costs $10.60 per gram (average $10.96) — measured across 170 priced listings at 1 licensed dispensaries.
Comparable range $7.58–$13.43 per gram · index refreshed Sep 23, 2026
↑ See the statewide Ohio flower price index
Springdale flower prices by package size
Averages of the real packages on Springdale menus — not a per-gram figure multiplied up.
| Size | Average | Lowest | Average per gram | Listings |
|---|---|---|---|---|
| Eighth (3.5g) | $38.38 | $24.80 | $10.97 | 66 |
| Quarter (7g) | $104 | $100 | $14.86 | 3 |
| Half (14g) | $123.16 | $100 | $8.80 | 44 |
| Ounce (28g) | $210 | $200 | $7.50 | 2 |
Biggest current price drops in Springdale
Ranked by the discount off the listed original price.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Habitat - Disposable - Watermelon Z Vape Pens | 0.35 g | $22.40$2820% off | $64/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Habitat - Disposable - Velvet Drift Vape Pens | 0.35 g | $22.40$2820% off | $64/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | O' Dank - Flower - GG4 (H) Flower | eighth | $24.80$3120% off | $7.09/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | O' Dank - Flower - D Coast (H) Flower | eighth | $24.80$3120% off | $7.09/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Eden's Trees - Flower - Sunny Blossom (H) Flower | eighth | $24.80$3120% off | $7.09/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | O' Dank - Flower - Sticky Pie (H) Flower | eighth | $24.80$3120% off | $7.09/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | O' Dank - Flower - Gusher Mintz (I) Flower | eighth | $24.80$3120% off | $7.09/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Eden's Trees - Flower - Wingsuit (H) Flower | eighth | $24.80$3120% off | $7.09/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Eden's Trees - Flower - Gelato Cookies (H) Flower | eighth | $24.80$3120% off | $7.09/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Eden's Trees - Flower - Cadillac Rainbows (I) Flower | eighth | $24.80$3120% off | $7.09/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Cookies - Cartridge - Pacman Jones Live Resin Vape Pens | 0.35 g | $28$3520% off | $80/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | Citizen - Disposable - Jealousy CO2 iKrusher Vape Pens | 0.6989 g | $28$3520% off | $40.06/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | Citizen - Disposable - Lemon Slushee x SherbHead CO2 iKrusher Vape Pens | 0.6989 g | $28$3520% off | $40.06/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | Citizen - Disposable - Sherbhead CO2 iKrusher Vape Pens | 0.6989 g | $28$3520% off | $40.06/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | Cookies - Disposable - Blue Raz CO2 iKrusher Vape Pens | 0.6989 g | $28$3520% off | $40.06/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 16 | Cookies - Disposable - Ridgeline Lantz x Hollywood CO2 iKrusher Vape Pens | 0.6989 g | $28$3520% off | $40.06/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 17 | Citizen - Disposable - ICC CO2 iKrusher Vape Pens | 0.6989 g | $28$3520% off | $40.06/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 18 | Eden's Trees - Flower - Alien Mintz (H) Flower | eighth | $28.80$3620% off | $8.23/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 19 | Eden's Trees | Northern Lights | Cartridge | 0.9G Eden's Trees · Vape Pens | 9/10 g | $30.40$3820% off | $3.04/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 20 | Moxie - Cartridge - GRP Vape Pens | 9/10 g | $30.40$3820% off | $3.04/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 21 | Moxie - Cartridge - GRN APL Vape Pens | 9/10 g | $30.40$3820% off | $3.04/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 22 | Moxie - Cartridge - BLUMUF Vape Pens | 9/10 g | $30.40$3820% off | $3.04/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 23 | Moxie - Cartridge - STRJM Vape Pens | 9/10 g | $30.40$3820% off | $3.04/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 24 | Eden's Trees - Cartridge - BAN Vape Pens | 9/10 g | $30.40$3820% off | $3.04/g | Garden Club Dispensary Springdale · ★ 3.3 · pickup | Jul 31, 2026 |
How this index is built
Each priced flower listing in Springdale whose package size is published on the menu is converted to a price per gram. Listings with no published size are excluded rather than estimated, which is why the listing count here is smaller than the total menu count.
Go deeper: cheapest weed in Springdale, cheap ounces, cheapest flower per gram, Springdale deals.
Figures come from licensed Ohio dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.