Cheap ounces in Fairbanks, AK — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $180 — Point Break 28g PrePack Flower at Tanana Herb Company, LLC ($6.43 per gram)
8 real 28g packages on Fairbanks menus · Fairbanks average $249.38 an ounce · typical flower $13 per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare ounce prices across every Alaska city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Point Break 28g PrePack Flower Flower | each | $180 | $6.43/g | Tanana Herb Company, LLC Fairbanks · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Dream Factory 28g oz (Sativa dom) Flower | ounce | $200 | $7.14/g | Nature’s ReLeaf Fairbanks · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Crescendo 28g oz (Sativa) Flower | ounce | $200 | $7.14/g | Nature’s ReLeaf Fairbanks · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Watermelon Wonder 28g Ounce (Hybrid) Flower | ounce | $250 | $8.93/g | Nature’s ReLeaf Fairbanks · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Denali Sunset 28g oz (Indica) Flower | ounce | $250 | $8.93/g | Nature’s ReLeaf Fairbanks · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Garlic Cookies 28g Oz (Indica) Flower | ounce | $300 | $10.71/g | Nature’s ReLeaf Fairbanks · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Holy Grail Kush 28g (I) Flower | ounce | $300 | $10.71/g | True Dank Fairbanks · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Phatso 28g ounce (Indica) Flower | ounce | $315 | $11.25/g | Nature’s ReLeaf Fairbanks · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Fairbanks
8 packages in this price band among the cheapest Fairbanks ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Point Break 28g PrePack Flower Flower | each | $180 | $6.43/g | Tanana Herb Company, LLC Fairbanks · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Dream Factory 28g oz (Sativa dom) Flower | ounce | $200 | $7.14/g | Nature’s ReLeaf Fairbanks · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Crescendo 28g oz (Sativa) Flower | ounce | $200 | $7.14/g | Nature’s ReLeaf Fairbanks · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Watermelon Wonder 28g Ounce (Hybrid) Flower | ounce | $250 | $8.93/g | Nature’s ReLeaf Fairbanks · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Denali Sunset 28g oz (Indica) Flower | ounce | $250 | $8.93/g | Nature’s ReLeaf Fairbanks · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Garlic Cookies 28g Oz (Indica) Flower | ounce | $300 | $10.71/g | Nature’s ReLeaf Fairbanks · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Holy Grail Kush 28g (I) Flower | ounce | $300 | $10.71/g | True Dank Fairbanks · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Phatso 28g ounce (Indica) Flower | ounce | $315 | $11.25/g | Nature’s ReLeaf Fairbanks · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Fairbanks
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Fairbanks has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Fairbanks ounce: $249.38 across 8 listings, lowest $180.
- Average half ounce: $120.73.
- Average quarter: $74.55.
- Average eighth: $35.36.
See also the Fairbanks flower price index, cheapest flower per gram and Fairbanks deals.
Prices come from licensed Alaska dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.