Cheap ounces in Moorhead, MN — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $275 — Gary Payton- 28g at The Herbal Care Moorhead ($9.82 per gram)
8 real 28g packages on Moorhead menus · Moorhead average $287.50 an ounce · typical flower $12.86 per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare ounce prices across every Minnesota city
Cheapest ounces today
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Gary Payton- 28g Waabigwan Mashkiki · Flower | ounce | $275 | $9.82/g | The Herbal Care Moorhead Moorhead · ★ 1.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 2 | NF1- 28g Waabigwan Mashkiki · Flower | ounce | $275 | $9.82/g | The Herbal Care Moorhead Moorhead · ★ 1.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 3 | Gary Payton- 28g Waabigwan Mashkiki · Flower | ounce | $275 | $9.82/g | Waabigwan Mashkiki - Moorhead Dispensary Moorhead · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | NF1- 28g Waabigwan Mashkiki · Flower | ounce | $275 | $9.82/g | Waabigwan Mashkiki - Moorhead Dispensary Moorhead · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Wiishkobi Mashkiki- 28g Waabigwan Mashkiki · Flower | ounce | $300 | $10.71/g | Waabigwan Mashkiki - Moorhead Dispensary Moorhead · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Glitter Bomb Flower | ounce | $300 | $10.71/g | The Herbal Care Moorhead Moorhead · ★ 1.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 7 | Glitter Bomb Flower | ounce | $300 | $10.71/g | Waabigwan Mashkiki - Moorhead Dispensary Moorhead · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Wiishkobi Mashkiki- 28g Waabigwan Mashkiki · Flower | ounce | $300 | $10.71/g | The Herbal Care Moorhead Moorhead · ★ 1.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
Ounces premium ounces (over $100) in Moorhead
8 packages in this price band among the cheapest Moorhead ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Gary Payton- 28g Waabigwan Mashkiki · Flower | ounce | $275 | $9.82/g | The Herbal Care Moorhead Moorhead · ★ 1.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 2 | NF1- 28g Waabigwan Mashkiki · Flower | ounce | $275 | $9.82/g | The Herbal Care Moorhead Moorhead · ★ 1.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 3 | Gary Payton- 28g Waabigwan Mashkiki · Flower | ounce | $275 | $9.82/g | Waabigwan Mashkiki - Moorhead Dispensary Moorhead · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | NF1- 28g Waabigwan Mashkiki · Flower | ounce | $275 | $9.82/g | Waabigwan Mashkiki - Moorhead Dispensary Moorhead · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Wiishkobi Mashkiki- 28g Waabigwan Mashkiki · Flower | ounce | $300 | $10.71/g | Waabigwan Mashkiki - Moorhead Dispensary Moorhead · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Glitter Bomb Flower | ounce | $300 | $10.71/g | The Herbal Care Moorhead Moorhead · ★ 1.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 7 | Glitter Bomb Flower | ounce | $300 | $10.71/g | Waabigwan Mashkiki - Moorhead Dispensary Moorhead · ★ 4.6 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Wiishkobi Mashkiki- 28g Waabigwan Mashkiki · Flower | ounce | $300 | $10.71/g | The Herbal Care Moorhead Moorhead · ★ 1.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
What an ounce costs in Moorhead
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Moorhead has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Moorhead ounce: $287.50 across 8 listings, lowest $275.
- Average quarter: $85.
- Average eighth: $46.94.
See also the Moorhead flower price index, cheapest flower per gram and Moorhead deals.
Prices come from licensed Minnesota dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.