Cheap ounces in Cortland, NY — today's lowest prices
Cheapest ounce right now: $140 — Hudson Cannabis | Flower pouch, 1OZ | Sour Glue [S] at LakeHouse Cannabis ($5 per gram)
38 real 28g packages on Cortland menus · Cortland average $177.50 an ounce · typical flower $8.57 per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare ounce prices across every New York city
Cheapest ounces today
Ounces premium ounces (over $100) in Cortland
38 packages in this price band among the cheapest Cortland ounces we're tracking today.
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Hudson Cannabis | Flower pouch, 1OZ | Sour Glue [S] Flower | each | $140 | $5/g | LakeHouse Cannabis Cortland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Hudson Cannabis | Flower pouch, 1OZ | Lemon OG Haze [S] Flower | each | $140 | $5/g | LakeHouse Cannabis Cortland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Hudson Cannabis | Flower pouch, 1OZ | Garlic Bud [H] Flower | each | $140 | $5/g | LakeHouse Cannabis Cortland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Hudson Cannabis | Flower pouch | 1 oz | Sour Unicorn [H] Flower | each | $140 | $5/g | LakeHouse Cannabis Cortland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Good Green | Gazzurple | Pre-Pack (Mixed Buds) | 28g (Sativa) Flower | each | $155 | $5.54/g | LakeHouse Cannabis Cortland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Good Green | Creamsicle Sunset | Mixed Buds | 28g | Hybrid Flower | each | $155 | $5.54/g | LakeHouse Cannabis Cortland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Good Green | Slapz | Pre-Pack (Mixed Buds) | 28g (Hybrid) Flower | each | $155 | $5.54/g | LakeHouse Cannabis Cortland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Good Green | Zacks Cake | Pre-Pack (Mixed Buds) | 28g (Hybrid) Flower | each | $155 | $5.54/g | LakeHouse Cannabis Cortland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Durban Z Flower 28g Good Green · Flower | each | $155 | $5.54/g | LakeHouse Cannabis Cortland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Jellolato | Big Buds | 28g Cheevo · Flower | each | $160 | $5.71/g | LakeHouse Cannabis Cortland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | Find | Whole Flower | Crusty Crustacean | 28g | Hybrid Flower | each | $160 | $5.71/g | LakeHouse Cannabis Cortland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Tourist Trap | Flower | 28g Find · Flower | each | $160 | $5.71/g | LakeHouse Cannabis Cortland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Candy Gelato | Big Buds | 28g Cheevo · Flower | each | $160 | $5.71/g | LakeHouse Cannabis Cortland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Grocery | Flower | 28 Gram | Cheese | Indica Flower | each | $160 | $5.71/g | LakeHouse Cannabis Cortland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Grocery | Flower | 28 gram | Clementine | Sativa Flower | each | $160 | $5.71/g | LakeHouse Cannabis Cortland · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
What an ounce costs in Cortland
Only listings that publish a 28-gram package size appear on this page, so nothing here is a per-gram price multiplied up. Brackets appear only when stock actually falls inside them — if Cortland has no ounces under $50 today, that section simply isn't shown.
- Average Cortland ounce: $177.50 across 38 listings, lowest $140.
- Average half ounce: $99.78.
- Average quarter: $64.45.
- Average eighth: $40.60.
See also the Cortland flower price index, cheapest flower per gram and Cortland deals.
Prices come from licensed New York dispensary menus and change constantly. Adults 21+ only.