Cheapest weed in Gainesville, FL
827 Gainesville menu items with a published package size, compared on the same unit · lists rebuilt Oct 1, 2026
↑ Compare every Florida city: cheapest weed in Florida
Cheapest flower in Gainesville
See all flower prices →Cheapest right now: White Apple Tartz | Ground | 7g at AYR Cannabis Dispensary Gainesville — $20 ($2.86 per gram) · 229 comparable items at 6 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | White Apple Tartz | Ground | 7g Later Days · Flower | quarter | $20 | $2.86/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Pave Shake Flower | quarter | $20 | $2.86/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Red Velvet Runtz #1 Shake Flower | quarter | $20 | $2.86/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Sherbert Sundae | Ground | 7g Later Days · Flower | quarter | $20 | $2.86/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Lavender Soak | Big Buds | 3.54g Later Days · Flower | 3.54 g | $15$2025% off | $4.24/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Red Velvet Runtz #1 | Smalls | 7g Later Days · Flower | quarter | $30 | $4.29/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Later Days | Pave | Smalls | 7G Later Days · Flower | quarter | $30 | $4.29/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Lavender Soak Smalls Flower | quarter | $30 | $4.29/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
Cheapest carts & vapes in Gainesville
See all carts & vapes prices →Cheapest right now: MUV Disposable Pen - 0.3g - Apple Mac at MÜV Cannabis Dispensary — $30.75 ($3.08 per gram) · 342 comparable items at 6 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | MUV Disposable Pen - 0.3g - Apple Mac MÜV Cannabis Infused Products · Vape Pens | 3/10 g | $30.75 | $3.08/g | MÜV Cannabis Dispensary Gainesville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Cereal Milk Distillate Vape Pens | gram | $20$3949% off | $20/g | Cookies Gainesville Dispensary Gainesville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Cinnamon Kush Cake - Distillate Vape Pens | gram | $20$3949% off | $20/g | Cookies Gainesville Dispensary Gainesville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Cookies | Gary Payton | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $20$3949% off | $20/g | Cookies Gainesville Dispensary Gainesville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Dulce De Limon - Sauce Vape Pens | gram | $20$4252% off | $20/g | Cookies Gainesville Dispensary Gainesville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Galactic Envy - Distillate Vape Pens | gram | $20$3949% off | $20/g | Cookies Gainesville Dispensary Gainesville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Adios MF'er - Distillate Vape Pens | gram | $20$3949% off | $20/g | Cookies Gainesville Dispensary Gainesville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | GG#4 - Distillate Vape Pens | gram | $20$3949% off | $20/g | Cookies Gainesville Dispensary Gainesville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
Cheapest edibles in Gainesville
See all edibles prices →Cheapest right now: Grape - 100mg Full Spec CBD Chews 10pk at Jungle Boys Gainesville Dispensary — $10 ($10 per 100mg of THC) · 41 comparable items at 3 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Grape - 100mg Full Spec CBD Chews 10pk Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $10$2560% off | $10/100mg THC | Jungle Boys Gainesville Dispensary Gainesville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Cherry - 100mg Full Spec CBD Chews 10pk Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $10$2560% off | $10/100mg THC | Jungle Boys Gainesville Dispensary Gainesville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Blue Raspberry - 100mg Full Spec CBD Chews 10pk Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $10$2560% off | $10/100mg THC | Jungle Boys Gainesville Dispensary Gainesville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Fruit Punch - 100mg Full Spec CBD Chews 10pk Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $10$2560% off | $10/100mg THC | Jungle Boys Gainesville Dispensary Gainesville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Chewy | Gummies | 100mg/ea Edibles | each · 100mg THC | $12.50$2550% off | $12.50/100mg THC | Mint Cannabis - Gainesville Gainesville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Mint Premium - Chocolate Drops RSO 100mg - Milk Marshmallow Edibles | each · 100mg THC | $15$3050% off | $15/100mg THC | Mint Cannabis - Gainesville Gainesville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Orange Apricot - 100mg Distillate Chews 10pk Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $15$2540% off | $15/100mg THC | Jungle Boys Gainesville Dispensary Gainesville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Blackberry - C-Bite - 100mg - 10ct Edibles | each · 10-pack · 100mg THC | $15 | $15/100mg THC | Cookies Gainesville Dispensary Gainesville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
Cheapest concentrates in Gainesville
See all concentrates prices →Cheapest right now: Mint Cannabis - 1.0g Kief - GV Triangle at Mint Cannabis - Gainesville — $15 ($15 per gram) · 135 comparable items at 4 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Mint Cannabis - 1.0g Kief - GV Triangle Concentrates | gram | $15$2025% off | $15/g | Mint Cannabis - Gainesville Gainesville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Permanent Kush | Solvent | Shatter | 1g Concentrates | gram | $19$4558% off | $19/g | Mint Cannabis - Gainesville Gainesville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Mint Cannabis - Crumble 1g- Ricky Bobby Concentrates | gram | $19$4558% off | $19/g | Mint Cannabis - Gainesville Gainesville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Mint Cannabis - Shatter 1g - Baked Alaska Concentrates | gram | $19$4558% off | $19/g | Mint Cannabis - Gainesville Gainesville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Purple Alien: Live Sugar Concentrates | gram | $20$4050% off | $20/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Cake Mintz | Solvent | Sugar | 1g Concentrates | gram | $20$4050% off | $20/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Truckee Thunder: Live Sugar Concentrates | gram | $20$4050% off | $20/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | NY Sour Diesel | Solvent | Sugar | 1g Concentrates | gram | $20$4050% off | $20/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
Cheapest pre-rolls in Gainesville
See all pre-rolls prices →Cheapest right now: Hoover Runtz: Pre-Roll Multi Pack at AYR Cannabis Dispensary Gainesville — $22.50 ($6.43 per gram) · 80 comparable items at 4 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Hoover Runtz: Pre-Roll Multi Pack Pre-rolls | eighth | $22.50$3025% off | $6.43/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Gym Bag: Pre-Roll Multi Pack Pre-rolls | eighth | $22.50$3025% off | $6.43/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Orange Cherries - 1g Premium Pre-Roll Pre-rolls | gram | $7$1450% off | $7/g | Jungle Boys Gainesville Dispensary Gainesville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | All Cherriez - Premium Pre-Roll Pre-rolls | gram | $7$1450% off | $7/g | Jungle Boys Gainesville Dispensary Gainesville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Triple Threat - 3.5g - 7pk Pre-rolls | eighth · 7-pack | $25 | $7.14/g | Cookies Gainesville Dispensary Gainesville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | White Runtz - 3.5g - 7pk Pre-rolls | eighth · 7-pack | $25 | $7.14/g | Cookies Gainesville Dispensary Gainesville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Black Triangle | Joints | 1g Pre-rolls | gram | $7.50$1025% off | $7.50/g | Mint Cannabis - Gainesville Gainesville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Blue Zushi | Joints | 1g Pre-rolls | gram | $7.50$1025% off | $7.50/g | Mint Cannabis - Gainesville Gainesville · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
Real ounce packages ranked by ticket price, with price brackets.
Gainesville flower price index →Average and typical price per gram, eighth, quarter, half and ounce.
Weed deals in Gainesville →Discounted items across Gainesville menus, newest first.
Best dispensaries in Gainesville →Ranked by the WeedDispos Score from reviews, menus and hours.
Prices come from licensed Florida dispensary menus and change constantly. Cannabis is for adults 21+; nothing here is a medical claim.