Cheapest flower in Gainesville, FL
Cheapest right now: White Apple Tartz | Ground | 7g at AYR Cannabis Dispensary Gainesville — $20 ($2.86 per gram)
229 comparable flower listings at 6 Gainesville dispensaries · ranked per gram · updated Oct 1, 2026
↑ Compare flower prices across every Florida city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | White Apple Tartz | Ground | 7g Later Days · Flower | quarter | $20 | $2.86/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Pave Shake Flower | quarter | $20 | $2.86/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Red Velvet Runtz #1 Shake Flower | quarter | $20 | $2.86/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Sherbert Sundae | Ground | 7g Later Days · Flower | quarter | $20 | $2.86/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Lavender Soak | Big Buds | 3.54g Later Days · Flower | 3.54 g | $15$2025% off | $4.24/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Red Velvet Runtz #1 | Smalls | 7g Later Days · Flower | quarter | $30 | $4.29/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Later Days | Pave | Smalls | 7G Later Days · Flower | quarter | $30 | $4.29/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Lavender Soak Smalls Flower | quarter | $30 | $4.29/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Kingdom Chem | Smalls | 7g Later Days · Flower | quarter | $30 | $4.29/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | White Apple Tartz Smalls Flower | quarter | $30 | $4.29/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Jealous Cake Flower Flower | ounce | $120 | $4.29/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | Ruby Slippers | Big Buds | 14g Flower | ounce | $149$17012% off | $5.32/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | Dip n' Stix Flower Flower | half ounce | $75$11032% off | $5.36/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | Flora Flower Flower | half ounce | $75$11032% off | $5.36/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | Sherb Cream Pie | Big Buds | 3.54g Flower | half ounce | $75$11032% off | $5.36/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 16 | Truckee Thunder | Big Buds | 3.54g Flower | half ounce | $75$11032% off | $5.36/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 17 | Lava Cake | Big Buds | 3.54g Later Days · Flower | 3.54 g | $20 | $5.65/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 18 | Banana Punch Flower Flower | 3.54 g | $20 | $5.65/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 19 | Bolo Runtz Flower Flower | 3.54 g | $20 | $5.65/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 20 | Boston Tea Party | Big Buds | 3.54g Later Days · Flower | 3.54 g | $20 | $5.65/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 21 | Cake Mintz | Big Buds | 3.54g Later Days · Flower | 3.54 g | $20 | $5.65/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 22 | Champagne Kush | Big Buds | 3.54g Later Days · Flower | 3.54 g | $20 | $5.65/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 23 | Frozen Angel | Big Buds | 3.54g Later Days · Flower | 3.54 g | $20 | $5.65/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 24 | Kool Whip #11 | Big Buds | 3.54g Later Days · Flower | 3.54 g | $20 | $5.65/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 25 | Lane Splitter | Big Buds | 3.54g Later Days · Flower | 3.54 g | $20 | $5.65/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 26 | Later Days | Pave | Flower | 3.5G Later Days · Flower | 3.54 g | $20 | $5.65/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 27 | Lemon Cherry Kush Flower Flower | 3.54 g | $20 | $5.65/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 28 | London Pound Cake Flower Flower | 3.54 g | $20 | $5.65/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 29 | Prosecco Runtz | Big Buds | 3.54g Later Days · Flower | 3.54 g | $20 | $5.65/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 30 | Red Velvet Runtz #1 | Big Buds | 3.54g Later Days · Flower | 3.54 g | $20 | $5.65/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 31 | SFV Kush | Big Buds | 3.54g Later Days · Flower | 3.54 g | $20 | $5.65/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 32 | Tahoe OG | Big Buds | 3.54g Later Days · Flower | 3.54 g | $20 | $5.65/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 33 | Tropical Vortex | Big Buds | 3.54g Later Days · Flower | 3.54 g | $20 | $5.65/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 34 | White Apple Tartz | Big Buds | 3.54g Later Days · Flower | 3.54 g | $20 | $5.65/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 35 | Sundae Eclipse Smalls Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 36 | Hoover Runtz Smalls Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 37 | Valley of Fire Smalls Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 38 | Purple Alien | Smalls | 7g Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 39 | Fresa Cookies | Smalls | 7g Flower | quarter | $40$7043% off | $5.71/g | AYR Cannabis Dispensary Gainesville Gainesville · ★ 4.7 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 40 | Fantasy Melon - 1/4 oz Pops Flower | quarter | $40$5020% off | $5.71/g | Jungle Boys Gainesville Dispensary Gainesville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Gainesville flower prices compare
Every row above is priced per gram, so eighths, quarters and ounces compare fairly. That is the only way to compare a flower menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Gainesville price: $8.57 per gram (middle of $5.65–$14.29). That works out to about $30 an eighth.
- 100% of priced flower listings in Gainesville publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Gainesville price data: cheapest weed in Gainesville, cheap ounces, Gainesville flower price index, Gainesville deals.
Cheapest carts & vapesCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Florida dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.