Cheapest carts & vapes in Satellite Beach, FL
Cheapest right now: (the) Essence Nectar Dosilato 0.3g at MÜV Cannabis Dispensary — $30.75 ($3.08 per gram)
49 comparable vape pens listings at 1 Satellite Beach dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare carts & vapes prices across every Florida city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | (the) Essence Nectar Dosilato 0.3g Vape Pens | 3/10 g | $30.75 | $3.08/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | (the) Essence Nectar E85 0.3g Vape Pens | 3/10 g | $30.75 | $3.08/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | (the) Essence | Gush Mints | Disposable | 0.3g (the) Essence · Vape Pens | 3/10 g | $30.75 | $3.08/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | (the) Essence Nectar The Soap 0.3g Vape Pens | 3/10 g | $30.75 | $3.08/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Savvy | Clementine | Pods | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $89.75 | $44.88/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Savvy | Rainbow Belts | Pods | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $89.75 | $44.88/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Savvy | Watermelon Z | Pods | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $89.75 | $44.88/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Savvy | Apple Fritter | Pods | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $89.75 | $44.88/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 9 | Savvy | Juicy Mango | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $95.25 | $47.63/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Savvy | Rainbow Sherbet | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $95.25 | $47.63/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 11 | Savvy | Watermelon Z | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $99.75 | $49.88/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 12 | Savvy | Apple Fritter | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $99.75 | $49.88/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | Savvy | Clementine | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $99.75 | $49.88/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | Savvy | Rainbow Belts | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | 2 g | $99.75 | $49.88/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | (the) Essence HYPHEN Cereal Milk 1g Pod Vape Pens | gram | $55.75 | $55.75/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 16 | (the) Essence OG Kush 1g Vape Pens | gram | $55.75 | $55.75/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 17 | (the) Essence Grape Goji OG 1g Vape Pens | gram | $55.75 | $55.75/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 18 | (the) Essence | Northern Lights | Pods | 1g (the) Essence · Vape Pens | gram | $55.75 | $55.75/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 19 | (the) Essence Granddaddy Purple 1g Vape Pens | gram | $55.75 | $55.75/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 20 | (the) Essence Cherry Lime Pie 1g Vape Pens | gram | $55.75 | $55.75/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 21 | (the) Essence Chemdawg 1g Vape Pens | gram | $55.75 | $55.75/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 22 | (the) Essence Jack Herer 1g Vape Pens | gram | $55.75 | $55.75/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 23 | (the) Essence | Permanent Marker | Pods | 1g (the) Essence · Vape Pens | gram | $55.75 | $55.75/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 24 | (the) Essence Sour Diesel 1g Vape Pens | gram | $55.75 | $55.75/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 25 | (the) Essence Berry Gelato 1g Vape Pens | gram | $55.75 | $55.75/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 26 | (the) Essence Bombsicle 1g Vape Pens | gram | $55.75 | $55.75/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 27 | (the) Essence HYPHEN Durban Poison 1g Pod Vape Pens | gram | $55.75 | $55.75/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 28 | Lavender Vanilla | Cartridge | 1g Flower by Edie Parker · Vape Pens | gram | $65.25 | $65.25/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 29 | Maui Wowie | Cartridge | 1g Flower by Edie Parker · Vape Pens | gram | $65.25 | $65.25/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 30 | (the) Essence | Durban Poison | Disposable | 1g (the) Essence · Vape Pens | gram | $65.75 | $65.75/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 31 | (the) Essence | Permanent Marker | Disposable | 1g (the) Essence · Vape Pens | gram | $65.75 | $65.75/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 32 | (the) Essence | Cereal Milk | Disposable | 1g (the) Essence · Vape Pens | gram | $65.75 | $65.75/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 33 | (the) Essence Black Mamba 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $35.75 | $71.50/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 34 | (the) Essence Maui Wowie 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $35.75 | $71.50/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 35 | (the) Essence Master Kush 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $35.75 | $71.50/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 36 | (the) Essence Jack Herer 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $35.75 | $71.50/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 37 | (the) Essence Canna Tsu 0.5g Vape Pens | 1/2 g | $35.75 | $71.50/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 38 | (the) Essence Nectar Dosilato 1g Vape Pens | gram | $75.75 | $75.75/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 39 | (the) Essence Nectar GMO S1 1g Vape Pens | gram | $75.75 | $75.75/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 40 | (the) Essence Nectar Applescotti 1g Vape Pens | gram | $75.75 | $75.75/g | MÜV Cannabis Dispensary Satellite Beach · ★ 5.0 · pickup | Jul 31, 2026 |
How Satellite Beach vape pens prices compare
Every row above is priced per gram of oil, so a 0.5g cart can't look cheaper than a 1g one. That is the only way to compare a vape pens menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Satellite Beach price: $55.75 per gram (middle of $44.88–$81.50). That works out to about $195.13 an eighth.
- 100% of priced vape pens listings in Satellite Beach publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Satellite Beach price data: cheapest weed in Satellite Beach, cheap ounces, Satellite Beach flower price index, Satellite Beach deals.
Cheapest flowerCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Florida dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.