Cheapest carts & vapes in Lawrenceville, IL
Cheapest right now: Berry Gelato Reserve Cart [500mg] at HERB SOCIAL Cannabis Dispensary — $25 ($25 per cartridge)
154 comparable vape pens listings at 1 Lawrenceville dispensaries · ranked per cartridge · updated Sep 23, 2026
↑ Compare carts & vapes prices across every Illinois city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Berry Gelato Reserve Cart [500mg] Verano · Vape Pens | each | $25 | $25/piece | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Savvy | Sour Tangie | Cartridge | 2g Savvy · Vape Pens | each | $50$6928% off | $25/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Savvy | Fresh Berry | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | each | $60$7419% off | $30/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Savvy | Blue Raz Haze | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | each | $60$7924% off | $30/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Savvy | Peaches and Cream | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | each | $60$7419% off | $30/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | BFF'S - GOLDEN DRIP MELON GUM - 2G - 2 g Vape Pens | each | $65 | $32.50/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | BRIQ 2 Cloud Cafe Series Vanilla Mint Kush 2g Select · Vape Pens | each | $65 | $32.50/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Durban Gelato | Disposable | 2g Vape Pens | each | $65 | $32.50/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | BFF'S - BLUSH BLOOM STRAWBERRY - 2G Vape Pens | each | $65 | $32.50/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | BRIQ Essentials Grape Ape 2g All in One Select · Vape Pens | each | $65 | $32.50/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | BRIQ Essentials Dutch Treat 2g All in One Select · Vape Pens | each | $65 | $32.50/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | BRIQ Essentials Clementine 2g All in One Select · Vape Pens | each | $65 | $32.50/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | HIGH SUPPLY - BERRY GELATO - 2G DISPOSABLE Vape Pens | each | $65 | $32.50/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Super Lemon Haze | Disposable | 2g Vape Pens | each | $65 | $32.50/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Grandaddy Purple | Disposable | 2g Vape Pens | each | $65 | $32.50/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Gummiez Vape Cartridge 2.0g Realeaf Botanicals · Vape Pens | each | $70 | $35/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | DAZE OFF - GREEN CRACK - 2G DISPOSABLE Vape Pens | each | $70 | $35/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Watermelon Wavez All-in-One Vape [2g] Daze Off · Vape Pens | each | $70 | $35/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | BFF'S - VELVET RUSH - 0.5G DISPOSABLE Vape Pens | each | $18 | $36/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | BFF'S - RUBY RIOT - 0.5G DISPOSABLE Vape Pens | each | $18 | $36/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | BFF'S - CLOUD NINE - 0.5G DISPOSABLE Vape Pens | each | $18 | $36/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | BFF'S - SUMMER SECRET - 0.5G DISPOSABLE Vape Pens | each | $18 | $36/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | BFF'S - NIGHT CAP - 0.5G DISPOSABLE Vape Pens | each | $18 | $36/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Laughing Buddha | Cartridge | 1g Vape Pens | each | $37 | $37/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | OG Kush | Cartridge | 1g Vape Pens | each | $37 | $37/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | Super Lemon Haze | Cartridge | 1g Vape Pens | each | $37 | $37/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | Grandaddy Purple | Cartridge | 1g Vape Pens | each | $37 | $37/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | blue dream | Disposable | 2g GENERIC · Vape Pens | each | $75 | $37.50/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | Gorilla Glue | Disposable | 2g GENERIC · Vape Pens | each | $75 | $37.50/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | grandaddy purple | Disposable | 2g GENERIC · Vape Pens | each | $75 | $37.50/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | Georgia Peach | Disposable | 1g GENERIC · Vape Pens | each | $38 | $38/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | Fruit STIQ All in One Key Lime Tide Select · Vape Pens | each | $38 | $38/piece | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | IN HOUSE - PURPLE HAZE - 1G CART Vape Pens | each | $38 | $38/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | JOOS - CHEESE & CHONG - 1G DISPOSABLE Vape Pens | each | $38 | $38/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Joos | GG4 | Disposable | 1G Joos · Vape Pens | each | $38 | $38/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | Joos | Slurricane | Disposable | 1G Joos · Vape Pens | each | $38 | $38/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | Purple Urkle Disposable Pen 2.5g Realeaf Botanicals · Vape Pens | each | $96 | $38.40/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | Wild Sherbet AIO | 1g Vape Pens | each | $39 | $39/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | maui wowie | Cartridge | 1g GENERIC · Vape Pens | each | $40 | $40/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | Granddaddy Purple | Cartridge | 1g GENERIC · Vape Pens | each | $40 | $40/g | HERB SOCIAL Cannabis Dispensary Lawrenceville · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Lawrenceville vape pens prices compare
Every row above is priced per gram of oil, so a 0.5g cart can't look cheaper than a 1g one. That is the only way to compare a vape pens menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Lawrenceville price: $42.50 per gram (middle of $34.50–$60.80).
- 100% of priced vape pens listings in Lawrenceville publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Lawrenceville price data: cheapest weed in Lawrenceville, cheap ounces, Lawrenceville flower price index, Lawrenceville deals.
Cheapest flowerCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.