Cheapest carts & vapes in Palatine, IL
Cheapest right now: Kick Back - Fresh Berry Disposable Pen [300mg] at Nirvana - Palatine — $25 ($25 per cartridge)
118 comparable vape pens listings at 1 Palatine dispensaries · ranked per cartridge · updated Sep 23, 2026
↑ Compare carts & vapes prices across every Illinois city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Kick Back - Fresh Berry Disposable Pen [300mg] Savvy · Vape Pens | each | $25 | $25/piece | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Happy Hour - Summer Melon Disposable Pen [300mg] Savvy · Vape Pens | each | $25 | $25/piece | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Joos | Banana Runtz | Cartridge | 1G Joos · Vape Pens | each | $26$4035% off | $26/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Joos | Pink Lemonade | Joos Boxx Disposable | 2G Joos · Vape Pens | each | $52$8035% off | $26/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Mint | Disposable | 1g GENERIC · Vape Pens | each | $27.30$4235% off | $27.30/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Bloom Classic Vape 1000mg | Guava Belts BLOOM · Vape Pens | each | $27.95$4335% off | $27.95/piece | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Bloom Live Vape 1000mg | Lime Sugar Cookie BLOOM · Vape Pens | each | $30.55$4735% off | $30.55/piece | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Bloom Classic Surf All-In-One 1000mg | Blue Dream BLOOM · Vape Pens | each | $30.55$4735% off | $30.55/piece | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Key Lime | Flavor Line | All-In-One Traveler PRO | 2.0g Fernway · Vape Pens | each | $63.75$8525% off | $31.88/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Berry Haze | Flavor Line | All-In-One Traveler PRO | 2.0g Fernway · Vape Pens | each | $63.75$8525% off | $31.88/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | White Widow | Strain Collection | All-In-One Traveler PRO | 2.0g Fernway · Vape Pens | each | $63.75$8525% off | $31.88/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | Blueberry Cake | Flavor Line | All-In-One Traveler PRO | 2.0g Fernway · Vape Pens | each | $63.75$8525% off | $31.88/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Red Headed Stranger | Strain Collection | All-In-One Traveler PRO | 2.0g Fernway · Vape Pens | each | $63.75$8525% off | $31.88/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Alpine Strawberry | Flavor Line | All-In-One Traveler PRO | 2.0g Fernway · Vape Pens | each | $63.75$8525% off | $31.88/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Elderflower | Flavor Line | All-In-One Traveler PRO | 2.0g Fernway · Vape Pens | each | $63.75$8525% off | $31.88/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Berry Blaze Vape Cartridge [1g] Daze Off · Vape Pens | each | $32.50$5035% off | $32.50/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Joos | King Louis XIII | Disposable | 1G Joos · Vape Pens | each | $32.50$5035% off | $32.50/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | BREEZE Canna | Watermelon Mint | PRO Disposable | 2g Breeze Canna · Vape Pens | each | $65 | $32.50/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | BREEZE Canna | Blue Raspberry | PRO Disposable | 2g Breeze Canna · Vape Pens | each | $65 | $32.50/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | BREEZE Canna | Honeydew Pineapple | PRO Disposable | 2g Breeze Canna · Vape Pens | each | $65 | $32.50/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Bloom Live Surf All-In-One 1000mg | Cherry Pie BLOOM · Vape Pens | each | $33.15$5135% off | $33.15/piece | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | BREEZE Canna | Strawberry Cough | PRO Disposable | 2g Breeze Canna · Vape Pens | each | $70 | $35/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | BREEZE Canna | Kush Mints | PRO Disposable | 2g Breeze Canna · Vape Pens | each | $70 | $35/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | BREEZE Canna | Blackberry Kush | PRO Disposable | 2g Breeze Canna · Vape Pens | each | $70 | $35/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | Grand Daddy Purple | Cartridge | 1g High Supply · Vape Pens | each | $35.75$5535% off | $35.75/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | Joos | Banana Runtz | Cartridge | .5G Joos · Vape Pens | each | $18.20$2835% off | $36.40/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | Blueberry | 1g Nectar Cartridge | Hybrid (the) Essence · Vape Pens | each | $39$6035% off | $39/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | Savvy | Fresh Berry | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | each | $79 | $39.50/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | Savvy | Juicy Mango | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | each | $79 | $39.50/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | Savvy | Peaches and Cream | Disposable | 2g Savvy · Vape Pens | each | $79 | $39.50/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | &Shine | Pineapple Express | Disposable Vape Pen | 500mg &SHINE · Vape Pens | each | $40 | $40/piece | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | &Shine | Grandaddy Purple | Disposable Vape Pen | 500mg &SHINE · Vape Pens | each | $40 | $40/piece | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | &Shine | Green Crack | Disposable Vape Pen | 500mg &SHINE · Vape Pens | each | $40 | $40/piece | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Alpine Strawberry | Flavor Line | Cart | 1.0g Fernway · Vape Pens | each | $41.25$5525% off | $41.25/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Americano | Flavor Line | Cart | 1.0g Fernway · Vape Pens | each | $41.25$5525% off | $41.25/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | Space Queen | Strain Collection | Cart | 1.0g Fernway · Vape Pens | each | $41.25$5525% off | $41.25/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | Lavender Dream | Flavor Line | Cart | 1.0g Fernway · Vape Pens | each | $41.25$5525% off | $41.25/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | Mandarin Orange | Flavor Line | Cart | 1.0g Fernway · Vape Pens | each | $41.25$5525% off | $41.25/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | GSC | Cartridge | 0.5g High Supply · Vape Pens | each | $20.80$3235% off | $41.60/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | Blue Dream | 0.5g Nectar Cartridge | Hybrid (the) Essence · Vape Pens | each | $22.10$3435% off | $44.20/g | Nirvana - Palatine Palatine · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Palatine vape pens prices compare
Every row above is priced per gram of oil, so a 0.5g cart can't look cheaper than a 1g one. That is the only way to compare a vape pens menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Palatine price: $48.75 per gram (middle of $32.50–$74).
- 100% of priced vape pens listings in Palatine publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Palatine price data: cheapest weed in Palatine, cheap ounces, Palatine flower price index, Palatine deals.
Cheapest flowerCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.