Cheapest flower in Waukegan, IL
Cheapest right now: Simply Herb | Blockberry | Shake 14G at Planet 13 Dispensary Waukegan — $80 ($5.71 per gram)
270 comparable flower listings at 1 Waukegan dispensaries · ranked per gram · updated Sep 23, 2026
↑ Compare flower prices across every Illinois city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Simply Herb | Blockberry | Shake 14G Simply Herb · Flower | half ounce | $80 | $5.71/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Simply Herb | Burnie MAC | Shake 28G Simply Herb · Flower | half ounce | $80 | $5.71/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | 93 Boyz Gelonade 7g Popcorn Flower | quarter | $45 | $6.43/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Once in a Lifetime Flower (Smalls Blend) [ 14g] Daze Off · Flower | half ounce | $90 | $6.43/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Shutter Speed Flower (Smalls Blend) [14g] Daze Off · Flower | half ounce | $90 | $6.43/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Simply Herb | Blockberry | Smalls 14G Simply Herb · Flower | half ounce | $90 | $6.43/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Tales & Travels Royale 14g Easy Toke Flower | half ounce | $90 | $6.43/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Simply Herb | Kush and Cream | Popcorn 14G Simply Herb · Flower | half ounce | $90 | $6.43/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 9 | Tales & Travels Funky Lo Mein 14g Easy Toke Flower | half ounce | $90 | $6.43/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 10 | Standards and Practices Flower (Smalls Blend) [14g] Daze Off · Flower | half ounce | $90 | $6.43/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 11 | &Shine Grape Chem 28g Popcorn Flower | ounce | $180 | $6.43/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 12 | &Shine Jack Herer 28g Popcorn Flower | ounce | $180 | $6.43/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 13 | Thaze Popcorn 14g Good Green · Flower | ounce | $180 | $6.43/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 14 | Head Cracker Popcorn 28g Good Green · Flower | ounce | $180 | $6.43/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 15 | Matter Jet Fuel 14g Prepack Flower | half ounce | $99 | $7.07/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 16 | Matter Banana Train Haze 14g Prepack Flower | half ounce | $99 | $7.07/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 17 | Daze Off | Wandering Mind | Smalls | 7g Daze Off · Flower | quarter | $50 | $7.14/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 18 | Chain Reaction Flower (Smalls Blend) [7g] Daze Off · Flower | quarter | $50 | $7.14/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 19 | The Light Fantastic Flower (Smalls Blend) [7g] Daze Off · Flower | quarter | $50 | $7.14/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 20 | Honey Zanana Flower 14g Good Green · Flower | half ounce | $100 | $7.14/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 21 | Apple Cobbler Flower 14g Good Green · Flower | half ounce | $100 | $7.14/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 22 | Lavender Gelato Flower 14g Good Green · Flower | half ounce | $100 | $7.14/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 23 | &Shine Monkey Bread 14g Popcorn Flower | half ounce | $100 | $7.14/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 24 | Jack Herer Popcorn 14g Good Green · Flower | half ounce | $100 | $7.14/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 25 | Slapz Mixed Buds 14g Good Green · Flower | half ounce | $100 | $7.14/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 26 | Peanut Butter Mintz Flower | 7g 93 Boyz · Flower | quarter | $54 | $7.71/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 27 | 93 Boyz Papaya Syrup 7g Popcorn Flower | quarter | $54 | $7.71/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 28 | 93 Boyz Trophy Wife 7g Prepack Flower | quarter | $54 | $7.71/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 29 | Runtz | Smalls | 14g Flower | half ounce | $108 | $7.71/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 30 | Ozone | Blueberry Sugar | Shake | 7G Ozone · Flower | quarter | $55 | $7.86/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 31 | Simply Herb | Blockberry | Smalls 7G Simply Herb · Flower | quarter | $55 | $7.86/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 32 | Simply Herb Apples and Bananas 7g Popcorn Flower | quarter | $55 | $7.86/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 33 | Ozone | Lava Cake | Shake | 7G Ozone · Flower | quarter | $55 | $7.86/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 34 | Peanut Butter Mintz Flower | 14g 93 Boyz · Flower | half ounce | $110 | $7.86/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 35 | Lula's | Bruce Banner | Smalls | 14G Lula's · Flower | half ounce | $110 | $7.86/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 36 | Lula's | Tahitian Flight | Smalls | 14G Lula's · Flower | half ounce | $110 | $7.86/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 37 | 93 Boyz Kept Secret 14g Popcorn Flower | half ounce | $110 | $7.86/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 38 | In House Pinot Pie 14g Prepack Flower | half ounce | $110 | $7.86/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 39 | ICC | Modified Sour | Smalls | 28g IC Collective · Flower | ounce | $220 | $7.86/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 40 | ICC | Sour Encounters | Smalls | 28g IC Collective · Flower | ounce | $220 | $7.86/g | Planet 13 Dispensary Waukegan Waukegan · ★ 4.5 · delivery | Jul 31, 2026 |
How Waukegan flower prices compare
Every row above is priced per gram, so eighths, quarters and ounces compare fairly. That is the only way to compare a flower menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Waukegan price: $11.43 per gram (middle of $7.71–$15.71). That works out to about $40 an eighth.
- 100% of priced flower listings in Waukegan publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Waukegan price data: cheapest weed in Waukegan, cheap ounces, Waukegan flower price index, Waukegan deals.
Cheapest carts & vapesCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Illinois dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.