Cheapest weed in Mechanic Falls, ME
318 Mechanic Falls menu items with a published package size, compared on the same unit · lists rebuilt Sep 23, 2026
↑ Compare every Maine city: cheapest weed in Maine
Cheapest flower in Mechanic Falls
See all flower prices →Cheapest right now: Mimosa at 420 Pharma — $8 ($8 per gram) · 26 comparable items at 2 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Mimosa Flower | gram | $8 | $8/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Papaya Cake Flower | gram | $8 | $8/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Trainwreck Flower | gram | $8 | $8/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Moose n Lobsta Flower | gram | $8 | $8/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Amherst Sour Diesel Flower | gram | $8 | $8/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Inzane in the Membrane Flower | gram | $8 | $8/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | JAR Silver Kush 3.5g JAR Cannabis Co. · Flower | eighth | $30 | $8.57/g | High Rollers (MED + RECREATIONAL) Mechanic Falls · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Faded - Flower - Buzz 14 - 3.5g Flower | eighth | $30 | $8.57/g | High Rollers (MED + RECREATIONAL) Mechanic Falls · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
Cheapest carts & vapes in Mechanic Falls
See all carts & vapes prices →Cheapest right now: Chernobyl Sativa .5g Full-Spectrum Cartridge Cured Rosin Solvent-Free at 420 Pharma — $12 ($24 per gram) · 71 comparable items at 2 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Chernobyl Sativa .5g Full-Spectrum Cartridge Cured Rosin Solvent-Free Vape Pens | each | $12 | $24/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Baked Bliss 1g Pineapple Express Distillate Cartridge Baked Bliss Edibles · Vape Pens | gram | $25 | $25/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Baked Bliss 1g Wedding Cake Distillate Cartridge Baked Bliss Edibles · Vape Pens | gram | $25 | $25/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Baked Bliss 1g Unicorn Piss Distillate Cartridge Baked Bliss Edibles · Vape Pens | gram | $25 | $25/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Baked Bliss 1g Strawberry Cough Distillate Cartridge Baked Bliss Edibles · Vape Pens | gram | $25 | $25/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Baked Bliss 1g Maui Wowie Cartridge Baked Bliss Edibles · Vape Pens | gram | $25 | $25/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Baked Bliss 1g Headband Distillate Cartridge Baked Bliss Edibles · Vape Pens | gram | $25 | $25/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Baked Bliss 1g Green Crack Distillate Cartridge Baked Bliss Edibles · Vape Pens | gram | $25 | $25/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
Cheapest edibles in Mechanic Falls
See all edibles prices →Cheapest right now: Baked Bliss 4000mg Gummies at 420 Pharma — $90 ($2.25 per 100mg of THC) · 99 comparable items at 2 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Baked Bliss 4000mg Gummies Baked Bliss Edibles · Edibles | each · 4000mg THC | $90 | $2.25/100mg THC | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Baked Bliss 2000mg Gummies Baked Bliss Edibles · Edibles | each · 2000mg THC | $50 | $2.50/100mg THC | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Baked Bliss 2000mg Milk Chocolate Bar Baked Bliss Edibles · Edibles | each · 2000mg THC | $50 | $2.50/100mg THC | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Baked Bliss 1000mg Dark Chocolate Bar Baked Bliss Edibles · Edibles | each · 1000mg THC | $30 | $3/100mg THC | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Baked Bliss 1000mg Gummies Baked Bliss Edibles · Edibles | each · 1000mg THC | $30 | $3/100mg THC | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Baked Bliss 1000mg Milk Chocolate Bar Baked Bliss Edibles · Edibles | each · 1000mg THC | $30 | $3/100mg THC | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Baked Bliss 500mg Gummies Baked Bliss Edibles · Edibles | each · 500mg THC | $20 | $4/100mg THC | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Baked Bliss 500mg Dark Chocolate Bar Baked Bliss Edibles · Edibles | each · 500mg THC | $20 | $4/100mg THC | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
Cheapest concentrates in Mechanic Falls
See all concentrates prices →Cheapest right now: 1g Indica Kief at 420 Pharma — $7 ($7 per gram) · 26 comparable items at 2 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1g Indica Kief Concentrates | each | $7 | $7/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | 1g Sativa Kief Concentrates | each | $7 | $7/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Pamolab - Cured Resin - Street Tarts - 1g Concentrates | gram | $20 | $20/g | High Rollers (MED + RECREATIONAL) Mechanic Falls · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Pamolab - Cured Resin - Mule Fuel - 1g Concentrates | gram | $20 | $20/g | High Rollers (MED + RECREATIONAL) Mechanic Falls · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Pamolab - Cured Resin - Sour Diesel - 1g Concentrates | gram | $20 | $20/g | High Rollers (MED + RECREATIONAL) Mechanic Falls · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Blonde Hash 1g Concentrates | each | $25 | $25/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Firestorm - Badder - Blue Zushi - 1g Concentrates | gram | $25 | $25/g | High Rollers (MED + RECREATIONAL) Mechanic Falls · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | JAR Co. - Shatter - Sherbanger - 1g Concentrates | gram | $25 | $25/g | High Rollers (MED + RECREATIONAL) Mechanic Falls · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
Cheapest pre-rolls in Mechanic Falls
See all pre-rolls prices →Cheapest right now: 10 Pack Royal 10 Pre rolls at 420 Pharma — $55 ($5.50 per piece) · 48 comparable items at 2 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 10 Pack Royal 10 Pre rolls Pre-rolls | each · 10-pack | $55 | $5.50/piece | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Black Jack 1g Preroll Pre-rolls | each | $8 | $8/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | 420 and Chill 1g Preroll Pre-rolls | each | $8 | $8/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | 420 and GO! 1g Preroll Pre-rolls | each | $8 | $8/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | 420 and Hold Steady 1g Preroll Pre-rolls | each | $8 | $8/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Amherst Sour Diesel 1 gram pre roll Pre-rolls | each | $8 | $8/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Amherst Sour Diesel 1g Preroll Pre-rolls | each | $8 | $8/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | Inzane 1g Preroll Pre-rolls | each | $8 | $8/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
Cheapest infused pre-rolls in Mechanic Falls
See all infused pre-rolls prices →Cheapest right now: Super Joint | Infused Joints | 1.2g at High Rollers (MED + RECREATIONAL) — $18 ($15 per gram) · 10 comparable items at 2 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Super Joint | Infused Joints | 1.2g Infused Pre-rolls | 1.2 g | $18 | $15/g | High Rollers (MED + RECREATIONAL) Mechanic Falls · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 2 | Rogue Wave - Infused Preroll - Blueberry x Goji OG - 1.2g Infused Pre-rolls | 1.2 g | $20 | $16.67/g | High Rollers (MED + RECREATIONAL) Mechanic Falls · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 3 | Rogue Wave - Infused Preroll - Cindy 99 x Shokies - 1.2g Infused Pre-rolls | 1.2 g | $20 | $16.67/g | High Rollers (MED + RECREATIONAL) Mechanic Falls · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 4 | Rogue Wave - Infused Preroll - Goji OG x Chemon Tree - 1.2g Infused Pre-rolls | 1.2 g | $20 | $16.67/g | High Rollers (MED + RECREATIONAL) Mechanic Falls · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 5 | Cannabis Cured - Fog Cutter Infused Preroll - 0.5g 2pk - Mystic River Mango - 1g Infused Pre-rolls | gram · 2-pack | $20 | $20/g | High Rollers (MED + RECREATIONAL) Mechanic Falls · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 6 | Cannabis Cured - Fog Cutter Infused Preroll - 0.5g 2pk - Banana Fluff - 1g Infused Pre-rolls | gram · 2-pack | $20 | $20/g | High Rollers (MED + RECREATIONAL) Mechanic Falls · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 7 | Cape Cod Cranberry | Infused Joints | 0.5g | 2pk Infused Pre-rolls | gram · 2-pack | $20 | $20/g | High Rollers (MED + RECREATIONAL) Mechanic Falls · ★ 4.7 · delivery | Jul 31, 2026 |
| 8 | 420 Over the Moon 1g Pre-roll w/ shatter and crumble Infused Pre-rolls | each | $25 | $25/g | 420 Pharma Mechanic Falls · ★ 4.8 · delivery | Jul 31, 2026 |
Real ounce packages ranked by ticket price, with price brackets.
Mechanic Falls flower price index →Average and typical price per gram, eighth, quarter, half and ounce.
Weed deals in Mechanic Falls →Discounted items across Mechanic Falls menus, newest first.
Best dispensaries in Mechanic Falls →Ranked by the WeedDispos Score from reviews, menus and hours.
Prices come from licensed Maine dispensary menus and change constantly. Cannabis is for adults 21+; nothing here is a medical claim.