Cheapest weed in Cape Girardeau, MO
2,257 Cape Girardeau menu items with a published package size, compared on the same unit · lists rebuilt Oct 2, 2026
↑ Compare every Missouri city: cheapest weed in Missouri
Cheapest flower in Cape Girardeau
See all flower prices →Cheapest right now: Shake | Banana Punch at Greenlight Dispensary Cape Girardeau — $90 ($3.21 per gram) · 1,359 comparable items at 7 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Shake | Banana Punch Flower | ounce | $90 | $3.21/g | Greenlight Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | OMG- Alien Mints Shake Flower | ounce | $95 | $3.39/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Blue Taffeze | Pre-pack Flower | half ounce | $55 | $3.93/g | Proper Cannabis Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Blue Taffeze | Pre-pack Flower | half ounce | $55 | $3.93/g | Ozark Garden Wellness Marijuana Weed Dispensary Cape Girardeau · ★ 5.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 5 | Blue Taffeze | Pre-pack Flower | half ounce | $55 | $3.93/g | High Profile of Cape Girardeau Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Katsu Bubba Kush | Pre-pack Flower | half ounce | $55 | $3.93/g | High Profile of Cape Girardeau Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Katsu Bubba Kush | Pre-pack Flower | half ounce | $55 | $3.93/g | Proper Cannabis Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Katsu Bubba Kush | Pre-pack Flower | half ounce | $55 | $3.93/g | Ozark Garden Wellness Marijuana Weed Dispensary Cape Girardeau · ★ 5.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
Cheapest carts & vapes in Cape Girardeau
See all carts & vapes prices →Cheapest right now: STIIIZY BAR at Codes Dispensary Cape Girardeau — $30 ($30 per cartridge) · 476 comparable items at 4 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | STIIIZY BAR STIIIZY · Vape Pens | each | $30 | $30/piece | Codes Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | Northern Lights Cookies | Cartridge Vape Pens | gram | $36 | $36/g | Greenlight Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Blue Dream | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $36 | $36/g | Greenlight Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Polar Pineapple | Cartridge Vape Pens | gram | $36 | $36/g | Greenlight Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 5 | Maui Wowie | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $36 | $36/g | Greenlight Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 6 | Frosty Melon | Cartridge Vape Pens | gram | $36 | $36/g | Greenlight Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 7 | Fun Mints | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $36 | $36/g | Greenlight Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Jack Herer | Cartridge | 1g Vape Pens | gram | $36 | $36/g | Greenlight Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
Cheapest edibles in Cape Girardeau
See all edibles prices →Cheapest right now: Blackberry Yuzu 1000mg - Good Taste Edible Gummy at Ozark Garden Wellness Marijuana Weed Dispensary — $55 ($5.50 per 100mg of THC) · 396 comparable items at 4 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Blackberry Yuzu 1000mg - Good Taste Edible Gummy Good Taste Edibles · Edibles | each · 1000mg THC | $55 | $5.50/100mg THC | Ozark Garden Wellness Marijuana Weed Dispensary Cape Girardeau · ★ 5.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 2 | Blackberry Yuzu 1000mg - Good Taste Edible Gummy Good Taste Edibles · Edibles | each · 1000mg THC | $55 | $5.50/100mg THC | Proper Cannabis Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 3 | Patriot Pops | Gummies | 1000mg (10pcs) Edibles | each · 10-pack · 1000mg THC | $55 | $5.50/100mg THC | Proper Cannabis Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Patriot Pops | Gummies | 1000mg (10pcs) Edibles | each · 10-pack · 1000mg THC | $55 | $5.50/100mg THC | High Profile of Cape Girardeau Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Blackberry Yuzu 1000mg - Good Taste Edible Gummy Good Taste Edibles · Edibles | each · 1000mg THC | $55 | $5.50/100mg THC | High Profile of Cape Girardeau Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Patriot Pops | Gummies | 1000mg (10pcs) Edibles | each · 10-pack · 1000mg THC | $55 | $5.50/100mg THC | Ozark Garden Wellness Marijuana Weed Dispensary Cape Girardeau · ★ 5.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 7 | Black Cherry | Megadose Gummies | 1000mg (20pcs) Edibles | each · 20-pack · 1000mg THC | $56.25$7525% off | $5.63/100mg THC | Ozark Garden Wellness Marijuana Weed Dispensary Cape Girardeau · ★ 5.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 8 | Black Cherry | Megadose Gummies | 1000mg (20pcs) Edibles | each · 20-pack · 1000mg THC | $56.25$7525% off | $5.63/100mg THC | Proper Cannabis Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
Cheapest concentrates in Cape Girardeau
See all concentrates prices →Cheapest right now: Live Rosin Concentrate - 1 g - Pineapple Express at Grass Roots Dispensary — $42 ($42 per gram) · 3 comparable items at 1 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Live Rosin Concentrate - 1 g - Pineapple Express Concentrates | gram | $42 | $42/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Truffaloha | 1g Live Rosin Concentrates | gram | $60 | $60/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Ocean Fruit Concentrate Concentrates | gram | $60 | $60/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
Cheapest pre-rolls in Cape Girardeau
See all pre-rolls prices →Cheapest right now: Blue Dream PR (2pk or Sgl) at Grass Roots Dispensary — $8 ($8 per gram) · 15 comparable items at 1 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Blue Dream PR (2pk or Sgl) Pre-rolls | gram · 2-pack | $8 | $8/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | Bumper OG | Minis | 0.5g | 3pk Pre-rolls | 1.5 g · 3-pack | $14 | $9.33/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Bumper OG | Joints | 1g Pre-rolls | gram | $10 | $10/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Urban Farm | Emergen-C 1g Preroll Pre-rolls | gram | $10 | $10/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | Bud Wizard | Bumper OG .5g Prerolls | 5 ct. Pre-rolls | 2.5 g · 5-pack | $25 | $10/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | OG Kush Pre-rolls 2x Pre-rolls | 2 g | $21 | $10.50/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Twin Elephant - Gary Payton Pre-rolls 2x Pre-rolls | 2 g | $21 | $10.50/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Blume | Ben & Gary's Pre-roll .5g 2pk Pre-rolls | gram · 2-pack | $10.80$1210% off | $10.80/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
Cheapest infused pre-rolls in Cape Girardeau
See all infused pre-rolls prices →Cheapest right now: Lime Glow .5g Rosin Infused Pre-Roll | 2 Pack at Grass Roots Dispensary — $15 ($15 per gram) · 8 comparable items at 1 stores
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Lime Glow .5g Rosin Infused Pre-Roll | 2 Pack Infused Pre-rolls | gram · 2-pack | $15 | $15/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 2 | OMG - Alaskan Thunderfuck Hash Infused 1g Preroll Infused Pre-rolls | gram | $15.50 | $15.50/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Bumper OG | Infused Joints | 1g Infused Pre-rolls | gram | $16 | $16/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 4 | Master Yoda Hash Infused Preroll -2pk Infused Pre-rolls | gram · 2-pack | $16 | $16/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 5 | OMG | Hash Infused Grandaddy Purple .5g 2 pack Infused Pre-rolls | gram · 2-pack | $17 | $17/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Hash Infused PR - Blueberry Muffin/Blueberry Muffin (2 Pack) Infused Pre-rolls | gram · 2-pack | $19 | $19/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Urban Farm | Nuclear Slurpee Hash Infused Pre-roll .5g 2pk Infused Pre-rolls | gram · 2-pack | $21 | $21/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 8 | Grape Ape 1g Hash Infused Preroll Infused Pre-rolls | gram | $21 | $21/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
Real ounce packages ranked by ticket price, with price brackets.
Cape Girardeau flower price index →Average and typical price per gram, eighth, quarter, half and ounce.
Weed deals in Cape Girardeau →Discounted items across Cape Girardeau menus, newest first.
Best dispensaries in Cape Girardeau →Ranked by the WeedDispos Score from reviews, menus and hours.
Not enough published sizes yet to rank infused pre-rolls (8 items at 1 store), concentrates (3 items at 1 store) in Cape Girardeau — we'd rather leave a category out than quote a range we can't stand behind.
Prices come from licensed Missouri dispensary menus and change constantly. Cannabis is for adults 21+; nothing here is a medical claim.