Cheapest flower in Cape Girardeau, MO
Cheapest right now: Shake | Banana Punch at Greenlight Dispensary Cape Girardeau — $90 ($3.21 per gram)
1,359 comparable flower listings at 7 Cape Girardeau dispensaries · ranked per gram · updated Oct 2, 2026
↑ Compare flower prices across every Missouri city
| # | Product | Size | Price | Comparable | Dispensary | Seen |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Shake | Banana Punch Flower | ounce | $90 | $3.21/g | Greenlight Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 2 | OMG- Alien Mints Shake Flower | ounce | $95 | $3.39/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 3 | Blue Taffeze | Pre-pack Flower | half ounce | $55 | $3.93/g | Proper Cannabis Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 4 | Blue Taffeze | Pre-pack Flower | half ounce | $55 | $3.93/g | Ozark Garden Wellness Marijuana Weed Dispensary Cape Girardeau · ★ 5.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 5 | Blue Taffeze | Pre-pack Flower | half ounce | $55 | $3.93/g | High Profile of Cape Girardeau Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 6 | Katsu Bubba Kush | Pre-pack Flower | half ounce | $55 | $3.93/g | High Profile of Cape Girardeau Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 7 | Katsu Bubba Kush | Pre-pack Flower | half ounce | $55 | $3.93/g | Proper Cannabis Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 8 | Katsu Bubba Kush | Pre-pack Flower | half ounce | $55 | $3.93/g | Ozark Garden Wellness Marijuana Weed Dispensary Cape Girardeau · ★ 5.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 9 | Twin Elephant | Bananza Flower | eighth | $15 | $4.29/g | Grass Roots Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.9 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 10 | Blueberry Clementine | Pre-Pack Shake Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | Ozark Garden Wellness Marijuana Weed Dispensary Cape Girardeau · ★ 5.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 11 | Triple Burger | Shake | 14g Nugz · Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | Ozark Garden Wellness Marijuana Weed Dispensary Cape Girardeau · ★ 5.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 12 | Blueberry Clementine | Pre-Pack Shake Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | High Profile of Cape Girardeau Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 13 | Grandi Candi | Pre-pack Shake & Bud Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | High Profile of Cape Girardeau Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 14 | Triple Burger | Shake | 14g Nugz · Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | High Profile of Cape Girardeau Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 15 | Triple Burger | Shake | 14g Nugz · Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | Proper Cannabis Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 16 | Wil-Omb Ground Flower (14g) Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | Greenlight Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 17 | Blue Burger | Pre-pack Shake Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | Ozark Garden Wellness Marijuana Weed Dispensary Cape Girardeau · ★ 5.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 18 | Grandi Candi | Pre-pack Shake & Bud Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | Ozark Garden Wellness Marijuana Weed Dispensary Cape Girardeau · ★ 5.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 19 | Blueberry Clementine | Pre-Pack Shake Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | Proper Cannabis Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 20 | Terpi Hut | Ground | 14g Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | Greenlight Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 21 | Blue Burger | Pre-pack Shake Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | High Profile of Cape Girardeau Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 22 | Blue Burger | Pre-pack Shake Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | Proper Cannabis Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 23 | Grandi Candi | Pre-pack Shake & Bud Flower | half ounce | $60 | $4.29/g | Proper Cannabis Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 24 | Grape OZ | Pre-pack Flower | ounce | $129 | $4.61/g | Proper Cannabis Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.7 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 25 | Grape OZ | Pre-pack Flower | ounce | $129 | $4.61/g | Ozark Garden Wellness Marijuana Weed Dispensary Cape Girardeau · ★ 5.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 26 | Grape OZ | Pre-pack Flower | ounce | $129 | $4.61/g | High Profile of Cape Girardeau Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 27 | Greenlight: Flower | Super Boof | 14g | Silver Flower | half ounce | $65 | $4.64/g | Codes Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 28 | Nuthera: Popcorn Flower | Smackin Flower | half ounce | $69 | $4.93/g | Codes Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 29 | CODES: Popcorn | Blue Andez Flower | half ounce | $69 | $4.93/g | Codes Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 30 | Greenlight | Chem Cake | Flower | 7G Greenlight · Flower | quarter | $35 | $5/g | Greenlight Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 31 | Hermit's Delight: Moonlight Headies Flower | half ounce | $70 | $5/g | Greenlight Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 32 | Greenlight: Popcorn Flower | Zoap | 14g Gold Flower | half ounce | $70 | $5/g | Good Day Farm Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.9 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 33 | Hermit's Delight: Cherry Choka Flower | half ounce | $70 | $5/g | Greenlight Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 34 | Hermit's Delight: Cherry Burst Flower | half ounce | $70 | $5/g | Greenlight Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 35 | Archie's: Pinyatti Flower | half ounce | $70 | $5/g | Greenlight Dispensary Cape Girardeau Cape Girardeau · ★ 4.8 · delivery | Aug 1, 2026 |
| 36 | Apple Tartz | Pre-pack Flower | ounce | $144 | $5.14/g | Ozark Garden Wellness Marijuana Weed Dispensary Cape Girardeau · ★ 5.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 37 | Nectarine Squeeze Flower 1oz (28g) Galactic Cannabis · Flower | ounce | $144 | $5.14/g | High Profile of Cape Girardeau Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 38 | Lemon Mints Flower 1oz (28g) Galactic Cannabis · Flower | ounce | $144 | $5.14/g | Ozark Garden Wellness Marijuana Weed Dispensary Cape Girardeau · ★ 5.0 · pickup | Aug 1, 2026 |
| 39 | Permanent Marker Flower 1oz (28g) Galactic Cannabis · Flower | ounce | $144 | $5.14/g | High Profile of Cape Girardeau Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
| 40 | Apple Tartz | Pre-pack Flower | ounce | $144 | $5.14/g | High Profile of Cape Girardeau Dispensary Cape Girardeau · ★ 4.8 · pickup | Jul 31, 2026 |
How Cape Girardeau flower prices compare
Every row above is priced per gram, so eighths, quarters and ounces compare fairly. That is the only way to compare a flower menu honestly: the smallest package is almost always the cheapest ticket price and almost never the best value.
- Typical Cape Girardeau price: $8.50 per gram (middle of $5.71–$11.43). That works out to about $29.75 an eighth.
- 100% of priced flower listings in Cape Girardeau publish a package size — the rest are excluded from this ranking rather than estimated.
More Cape Girardeau price data: cheapest weed in Cape Girardeau, cheap ounces, Cape Girardeau flower price index, Cape Girardeau deals.
Cheapest carts & vapesCheapest ediblesCheapest concentratesCheapest pre-rollsCheapest infused pre-rolls
Prices come from licensed Missouri dispensary menus and change constantly. Confirm with the store before you travel. Adults 21+ only.